eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Duże firmy częściej sięgają po leasing

Duże firmy częściej sięgają po leasing

2018-01-19 11:49

Duże firmy częściej sięgają po leasing

Duże firmy częściej sięgają po leasing © tashatuvango - Fotolia.com

Jakie źródła finansowania inwestycji cieszą się szczególnym uznaniem polskiego sektora MŚP? Z listopadowej edycji „Barometru EFL” wynika, że na pierwszym miejscu ciągle znajdują się środki własne. To rozwiązanie zyskało aż 80,3 proc. wskazań badanych przedsiębiorców. Okazuje się jednak, że na znaczeniu zyskuje leasing, dziki któremu inwestuje już co 2. przedsiębiorca. Okazuje się również, że świadomość zalet leasingu rośnie wraz z wielkością firmy. Korzysta z niego tylko 29 proc. mikrofirm, ale już 61 proc. małych i aż 73 proc. średnich przedsiębiorstw.

Przeczytaj także: Faktoring, leasing czy kredyt? Finansowanie działalności MŚP

Wielkość ma znaczenie …


Jeżeli przyjrzymy się sektorowi MŚP jako całości, to szybko dojdziemy do wniosku, że reprezentujący go przedsiębiorcy finansują inwestycje ze środków własnych (90,3 proc. wskazań). Jeśli jednak uwzględnimy w tej analizie wielkość firmy, to okaże się, że sytuacja wygląda nieco inaczej.

O ile bowiem w przypadku mikro i małych firm gotówka zdecydowanie zwycięża pozyskiwane z zewnątrz sposoby finansowania inwestycji, o tyle już „średniaki” bardziej niż własną kieszeń preferują środki pozyskiwane z banków i firm leasingowych. Ze środków własnych korzysta dwie trzecie przedsiębiorstw zatrudniających od 50 do 249 pracowników (66,7 proc.), podczas gdy z kredytu bankowego 8 na 10 (81,7 proc.), a z leasingu 73,3 proc.

Niezmiennie widać też drugą tendencję, zgodnie z którą, im firma zatrudnia więcej pracowników, tym częściej korzysta z leasingu. Podczas gdy wśród mikro firm 29 proc. zarządzających bazuje na leasingu, to wśród małych ten odsetek jest już dwa razy wyższy i wynosi 61 proc., a wśród średnich podmiotów aż 2/3 przedsiębiorców finansuje swoją działalność leasingiem. Wynik ten koresponduje z największym optymizmem wśród „średniaków” dotyczącym planów inwestycyjnych na najbliższe miesiące.

fot. tashatuvango - Fotolia.com

Duże firmy częściej sięgają po leasing

Im większa firma tym rzadziej sięga po gotówkę, a częściej po leasing.


... sektor też


Każdy sektor dobiera sobie indywidualnie najodpowiedniejsze dla niego źródła finansowania. Warto zwrócić uwagę na firmy produkcyjne, wśród których widać wyraźnie mniejsze znaczenie środków własnych (62 proc. wskazań), a największe leasingu (75 proc.), co jest związane z korzystaniem z leasingowanych maszyn i urządzeń do produkcji. Tylko nieco mniej przedsiębiorstw, bo 72,5 proc., korzysta z leasingu w transporcie. W tym przypadku wynika to z faktu, że zdecydowana większość floty pojazdów jeździ właśnie „w leasingu”. Zdecydowanie najrzadziej leasing wybierają firmy usługowe oraz handlowe – odpowiednio 32,1 proc. oraz 37,5 proc. wskazań.
- Gotówka jako najczęściej wybierane źródło finansowania inwestycji mnie cieszy, gdyż oznacza, że „pracuje” i przyczynia się do wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Żałuję jednak, że wciąż mamy do czynienia z tak dużą dysproporcją pomiędzy najmniejszymi a największymi podmiotami z sektora MŚP, które sięgają po leasing. W tym momencie jest to instrument, po który bez większych przeszkód może sięgnąć nie tylko firma z długoletnią historią zatrudniająca kilkadziesiąt czy kilkaset osób, lecz także młody przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. W takim przypadku korzyści wynikające z leasingu mogą okazać się szczególnie istotne, gdyż nie angażuje on dużych zasobów pieniężnych – poziom wkładu własnego może być równy zeru, nie blokuje zdolności kredytowej podmiotu i, co więcej, pozwala, aby inwestycja zarabiała „sama na siebie” w trakcie trwania umowy leasingowej – zwraca uwagę Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Informacje o badaniu
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania (IV kwartał) odbyła się w dniach 6-13 listopada 2017 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: