eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 2/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 2/2018

2018-01-14 14:00

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 1/2018

  • Dobra passa polskiej gospodarki trwa. Według prognoz Banku Światowego polskie PKB wzrośnie w 2018 r. o 4 proc., w 2019 r. będzie to 3,5 proc. , a w 2020 r. - 3,1 proc. Przypominam, że wg aktualnych prognoz w 2017 roku wzrost PKB wyniósł 4,5 proc. Analitycy zwracają uwagę na to, że na dobre prognozy dla polskiej gospodarki ma duży wpływ lepsza niż oczekiwano sytuacja gospodarcza w strefie euro, co wspiera polski eksport. Nie bez znaczenia jest też dobra sytuacja na rynku pracy, spadek stopy bezrobocia i zauważalny wzrost płac co sprzyja konsumpcji.
  • W ocenie polskiej gospodarki uczestniczy międzynarodowa firma ratingowa S&P. Jej zdaniem dynamika wzrostu PKB w 2018 r. z łatwością przekroczy 4 proc. Jednak jej zdaniem "gospodarka przegrzewa się, realny wzrost płac osiągnął wieloletnie szczyty i napędza konsumpcję, podczas gdy wydajność pracy nieco wyhamowuje". Szczególnym zagrożeniem jest niski poziom inwestycji, każda gospodarka potrzebuje inwestycji zarówno publicznych, jak i prywatnych. Co prawda w trzecim kwartale 2017 r. inwestycje prywatne wzrosły o 3,3 proc. r/r, jednak nakłady na środki trwałe względem PKB (stopa inwestycji) są dziś najniższe od 1995 roku. Przyczyną jest brak przewidywalności, wprowadzane kolejne regulacje powodują, że polskie firmy czują się w więc niepewnie i wstrzymują inwestycje.
  • Mówiąc o przyszłości gospodarki obawiamy się zmniejszenia pieniędzy z Unii. Agencje ratingowe zwracają uwagę na to realne niebezpieczeństwo. Oceniają, że napięcia na linii Polska-Bruksela oraz pozostałych państw regionu EŚW z UE mogą mieć niekorzystny wpływ na wielkość funduszy unijnych po 2020 r. oraz sposób ich podziału. Zapowiadają się też działania obostrzające przyznawanie funduszy unijnych
  • Kobiety w Polsce zarabiają średnio o 700 zł mniej niż mężczyźni. Analizy rządowe pokazują, że luka płacowa rośnie wraz ze stanowiskiem. Oznacza to, że im wyższe stanowisko, tym różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn są większe. Okazuje się, że na stanowiskach menadżerskich różnica ta wynosi 27,7 proc. i jest większa od średniej unijnej o 4,3 punkty procentowe.
  • Orlen od grudnia 2016 r. realizuje nową strategię przyjętą na lata 2017-2021. W niej zapowiedział rozwój sektora objętego nazwą "wdrożenie nowych produktów i usług". Punktem wyjścia jest klasyczna stacja paliw, którą obudowuje kolejnymi usługami. W ramach tego planu PKN przewiduje rozwój takich inicjatyw jak np. platforma e-commerce, która zadebiutuje w bieżącym roku. Oznacza to, że Państwowa spółka paliwowa inwestując w e-commerce będzie konkurować z sieciami, takimi jak Tesco, Auchan czy Carrefour. Polski gigant będzie handlować żywnością i artykułami przemysłowymi przez internet
  • Jest szansa na drugą nitkę ropociągu z Gdańska do Płocka. Przygotowywany jest projekt specustawy dedykowanej tej sprawie. Wygląda na to, że ropociąg o długości 240 km będzie jedną z najważniejszych inwestycji Grupy PERN - polskiego operatora przesyłu paliw płynnych. To kolejny element wynikający z polityki dywersyfikacji dostaw ropy dla polskich rafinerii. Oznacza to, że rząd zamierza zwiększać dostawy ropy do Polski drogą morską, co będzie miało wpływ na paliwowe bezpieczeństwo naszego kraju.
  • Nowe przepisy zabraniają bankom pobieranie opłat za prowadzenie rachunków. Od 8 sierpnia wejdą w życie przepisy zobowiązujące wszystkie banki i SKOK-i do oferowania tzw. rachunku podstawowego. Za korzystanie z takiego konta oraz za wydaną do niego kartę nie będzie można naliczać opłat. Również bez opłat - za darmo będzie można wykonać co miesiąc 5 wypłat z bankomatów, nawet z tych, które nie należą do danego banku. Często darmowe będą również przelewy. Warto tu dodać, że w ostatnich latach powyższe działania dawały bankom spore dochody, a opłaty za prowadzenie konta oraz karty były przez banki podnoszone. Warto zainteresować się możliwością korzystania przez klientów z tej zmiany korzystnej dla klientów.
  • Zgodne z prawem, a jednak... Wiele firm technologicznych stara się od początku minimalizować koszty. Ubiegając się o rejestrację pracuje w biurach coworkingowych, skupiających wiele różnych podmiotów w jednej lokalizacji. To może dać spore oszczędności, szczególnie na starcie. Fiskus, prowadząc walkę z wyłudzeniami VAT-u, prowadzenie wyłącznie wirtualnego biura może uważać to za jedną z przesłanek dla niezarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT. Mimo, że posiadanie tylko wirtualnego adresu jest legalne to jednak dla skarbówki brak rzeczywistej, stabilnej siedziby jest podstawą do podejrzeń o oszustwo.
  • Coraz bliżej terminu wejścia w życie ograniczeń handlu w niedziele. Sejm przegłosował przepisy ograniczające handel w niedziele. Od 1 marca w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe. W ustawie przewidziano katalog wyłączeń (ponad 30). Prócz tego w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.Od 1 stycznia 2019 r. będzie tylko jedna niedziela w miesiącu (ostatnia). Od początku 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku - dwóch niedziel przed świętami Bożego Narodzenia, jednej przed Wielkanocą i czterech dodatkowych (ostatnich niedziel stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Odpowiedzi na pozornie standardowe pytanie: Z KTÓRYM POLITYKIEM NAPIJESZ SIĘ PIWA prezentuje i omawia M. Brzezińska, kierownik Działu Korporacyjnego Grupy Żywiec.

Jeśli Polacy mieliby wspólnie napić się złotego trunku ze znanym politykiem, kto by to był? Prezydent Andrzej Duda, którego wskazało 47 proc. respondentów. Na drugiej pozycji znalazł się Robert Biedroń, Prezydent Słupska, którego tym razem wybrało 44 proc. badanych. Paweł Kukiz, lider Kukiz 15, znalazł się na miejscu trzecim z 43 proc. głosów - wynika z badania „Z kim na piwo?” przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Grupy Żywiec.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk uplasował się na czwartej pozycji zdobywając 38 proc. głosów, natomiast na piątym miejscu zadebiutowała Kamila Gasiuk-Pihowicz. Posłanka Nowoczesnej zdobyła 35 proc. głosów i jako pierwsza kobieta ze świata polityki pojawiła się w czołówce osób, z którymi Polacy najchętniej wybraliby się na piwo.

- Wyjście na piwo to złożone i wieloaspektowe zjawisko społeczno-kulturowe. Na piwo idziemy z kimś, o wyjściu na piwo rozmawiamy, przy piwie opowiadamy sobie historie, które pamiętamy do końca życia. Piwo ma również wymiar symboliczny – to często znak pojednania, zrównania pozycji, skrócenia dystansu. Dlatego im dana osoba bardziej ciekawa, otoczona aurą medialnej sensacji lub kontrowersji, tym stanowi bardziej atrakcyjną partię do spotkania przy złocistym trunku. Widać to wyraźnie w naszym badaniu, w którym Polacy wskazali w pierwszej trójce: głowę państwa (Andrzej Duda), przewodniczącego Rady Europejskiej (Donald Tusk) oraz niepokorną gwiazdę polityki (Paweł Kukiz) – wyjaśnia Piotr Zimolzak, dyrektor ds. Badań i Analiz z agencji SW Research.

Kobiety w polityce

Przeprowadzane od trzech lat badanie „Z kim na piwo” pokazuje, że kobiety zaangażowanie w politykę są coraz bardziej zauważalne przez opinię publiczną. W tegorocznym rankingu Kamila Gasiuk-Pihowicz zajęła piąte miejsce, a wicepremier Beata Szydło znalazła się na ósmej pozycji.

Niezmienni faworyci

Jak tegoroczne wyniki badania różnią się od poprzedniej edycji? Aktualny zwycięzca Andrzej Duda awansował z czwartej pozycji, a Robert Biedroń poprawił swój zeszłoroczny, trzeci rezultat. Spadki zaliczyli z kolei Paweł Kukiz, który był numerem jeden w poprzedniej edycji badania oraz Donald Tusk – numer dwa z 2016 roku.

Lokalne sympatie

Badanie „Z kim na piwo?” zdradza również sympatie, jakimi są obdarzane osoby ważne w lokalnych społecznościach. W tegorocznym badaniu zapytano mieszkańców jedenastu największych miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy oraz Wrocławia, z kim ze znanych sobie osób ze swojej miejscowości chcieliby pójść na piwo. Mieszkańcy są zdecydowanie mniej zgodni w swoich odpowiedziach, gdyż wskazywali cały szereg osób popularnych w swoich miastach. Jednakże, w większości przypadków, najczęściej wskazywano prezydentów miast. Na tle respondentów z wybranych regionów wyróżnili się mieszkańcy Łodzi, którzy wskazali ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, jako najlepszego kandydata do wspólnego wypicia złotego trunku.

Lokalni zwycięzcy:

1. Białystok: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski - 12%

2. Bydgoszcz: prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski – 11%

3. Katowice: prezydent Katowic Marcin Krupa – 7 %

4. Kraków: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski – 7%

5. Lublin: prezydent Lublina Krzysztof Żuk – 10%

6. Łódź: Zbigniew Ziobro – 20%

7. Poznań: prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak – 20%

8. Rzeszów: prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc – 17%

9. Szczecin: prezydent Szczecina Piotr Krzystek – 8%

10. Warszawa: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz – 6%

11. Wrocław: prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz – 13%

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: