eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nieuczciwe praktyki w firmie nie ujdą płazem

Nieuczciwe praktyki w firmie nie ujdą płazem

2018-01-16 10:15

Nieuczciwe praktyki w firmie nie ujdą płazem

Nielegalne oprogramowanie © alexskopje - Fotolia.com

Pracownicy biurowi są świadomi, że w ich otoczeniu zawodowym nie brakuje nieetycznych praktyk. O ich występowaniu mówi aż 22% respondentów z Polski, co jest najwyższym odsetkiem spośród wszystkich badanych krajów przebadanych na potrzeby BSA. Najmniejszy opór przed zgłaszaniem nieprawidłowości charakteryzuje pracowników z Wielkiej Brytanii - aż 82% z nich zrobiło to w przeszłości lub nosi się z takim zamiarem.

Przeczytaj także: Nie ma zgody na nieuczciwe praktyki w firmach

Przed nami wyniki badania zrealizowanego na zlecenie BSA, organizacji reprezentującej branżę producentów oprogramowania. Jego autorzy zebrali opinie ponad 12 000 pracowników biurowych reprezentujących sektor biurowy z Polski, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Francji i Niemiec. Z odpowiedzi udzielonych przez respondentów wynika, że o zgodę na nieuczciwe praktyki w firmie jest trudno. Niemal 3 na 4 badanych (74%) wskazuje, że nie miałoby skrupułów, aby zgłosić nielegalną lub nieuczciwą praktykę występującą w ich miejscu pracy, a część z nich już to kiedyś zrobiła. To wyraźny dowód na to, że europejskich pracowników charakteryzuje pozytywny stosunek do sygnalizowania (ang. whistleblowing) nieprawidłowości. To także przestroga dla właścicieli firm z sektora MŚP, których BSA zachęca do "oczyszczania" środowiska pracy z nieetycznych praktyk.

Dokonanie takiego zgłoszenia w przeszłości deklaruje co dziesiąty pracownik w Polsce (9%), w Europie ten odsetek wzrasta do 12%. Pracownicy polskich firm, zapytani o powody takiej decyzji, najczęściej wskazywali na moralny (54%) i profesjonalny (38%) obowiązek, jedna piąta (22%) na nagrodę finansową. Te same powody wymienili przedstawiciele innych europejskich rynków (odpowiednio 45%, 42% i 14%).

Pracownicy ze wszystkich krajów biorących udział w badaniu, zapytani o powody, które skłoniłyby ich do dokonania zgłoszenia, wymienili m.in. prześladowanie i dyskryminację (66%), oszustwo (60%), kradzież własności firmy (56%), defraudację (54%), unikanie płacenia podatków (47%) i nieprzestrzeganie regulacji branżowych (40%). Jak pokazują wyniki badania, niezależnie od miejsca pracy, Europejczycy kierują się podobnymi wartościami i nie mają oporów przed zgłaszaniem nieetycznych lub nielegalnych praktyk w miejscu pracy.

fot. alexskopje - Fotolia.com

Nielegalne oprogramowanie

Ponad jedna trzecia (34%) pracowników biorących udział w badaniu, jako powód potencjalnego zgłoszenia podało nielegalne praktyki IT, w tym korzystanie z nielegalnego oprogramowania, korzystanie z oprogramowania bez odpowiednich licencji lub pobranego ze stron z torrentami.


Nielegalne praktyki IT


Ponad jedna trzecia (34%) wszystkich pracowników biorących udział w badaniu, jako powód potencjalnego zgłoszenia podało nielegalne praktyki IT, w tym korzystanie z nielegalnego oprogramowania, korzystanie z oprogramowania bez odpowiednich licencji lub pobranego ze stron z torrentami. Wśród pracowników w Polsce wskaźnik ten jest jeszcze wyższy (38%). Co więcej, co dziesiąty pracownik biurowy w Europie (12%) podejrzewa firmę, w której aktualnie pracuje o korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania. W Polsce ten wskaźnik jest niewiele niższy (9%).

Liczba zgłoszeń z Europy


BSA zachęca do zgłaszania przypadków korzystania w nielegalnego oprogramowania w miejscach pracy oferując za to nagrody finansowe, których ostateczna wysokość zależy od zawartych ugód. W 2017 roku zgłoszeń z Europy było łącznie 4 500 (3 900 w 2015 roku). Korzystanie z nielegalnego oprogramowania kosztowało w 2017 roku europejskie firmy z sektora MSP ponad 7 mln Euro tytułem odszkodowań.
Biorąc po uwagę, że aż 74% pracowników biurowych w Europie nie zawahałoby się zgłosić przypadku nieetycznego lub nielegalnego działania we własnym miejscu pracy, zarówno małe, jak i średnie firmy powinny zadbać o tę sferę swojej działalności i tym samym chronić i nie narażać swojego biznesu na szkody reputacyjne i finansowe – komentuje Sarah Coombes, dyrektor zarządzający ds. zgodności licencyjnej i egzekwowania przepisów w BSA na region EMEA.

Badanie BSA
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie BSA w 2017 roku wśród 12 030 pracowników biurowych firm z sektora MSP w Polsce, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Niemczech i we Włoszech.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: