eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jeszcze nie jest za późno na tanie ferie zimowe w Alpach

Jeszcze nie jest za późno na tanie ferie zimowe w Alpach

2018-01-12 10:15

Jeszcze nie jest za późno na tanie ferie zimowe w Alpach

Alpy © Olha Sydorenko - Fotolia.com

Rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Travelplanet.pl prezentuje pomysły na spędzenie wolnych zimowych tygodni. Okazuje się, że za tydzień na nartach w osławionych austriackich lub włoskich kurortach zapłacimy 1600 - 1700 złotych. W tej cenie zawarty jest również karnet oraz wyżywienie. Ta dość atrakcyjna cena to efekt tego, że w Alpach ciągle trwa tzw. niski sezon. Dla tych, którzy nie przepadają za zimą, są ferie w ciepłych krajach, gdzie ceny bywają jeszcze niższe.
15 stycznia ferie zimowe rozpoczyna województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, podlaskie, warmińsko - mazurskie i zachodniopomorskie. Od 29 stycznia wolne mają z kolei mieszkańcy Śląska, Pomorza, Podkarpacia oraz województwa łódzkiego oraz lubelskiego. I to właśnie oni mogą wybrać się na ferie zimowe z karnetem w bardzo atrakcyjnej cenie. Wszystko dlatego, że w Alpach ciągle jeszcze trwa niski sezon.
- A niski sezon to wyraźnie niższe ceny wypoczynku i w wielu wypadkach gratisowy karnet w cenie pobytu – wyjaśnia Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl, największego polskiego multiagenta turystycznego, sprzedającego oferty największych polskich biur podróży.

W alpejskich ośrodkach we Włoszech, Austrii czy Francji tydzień narciarskiego szaleństwa z karnetem w cenie uszczupli kieszeń o nieco ponad 1000 - 1100 zł za osobę bez wyżywienia. Jeżeli zdecydujemy się na śniadania i obiadokolacje, koszty wzrosną o około 500 - 600 złotych. To propozycja godna zastanowienia.
– W lutym i pierwszej połowie marca tyle trzeba zapłacić za sam pobyt, karnet to dodatkowy wydatek ok. 250 – 300 euro na osobę – zauważa dyr. Damasiewicz.

Z kolei oferty dotyczące szusowania w Czechach i Słowacji (w sumie wybiera się tam 18 proc. narciarzy) to odpowiednio od ok 600 zł i 650 zł bez wyżywienia i 850 oraz 1000 zł ze śniadaniami i obiadokolacjami. W tych krajach jednak sezon główny rozpoczął się już drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia więc do tych wydatków należy doliczyć koszt 6 dniowych skipassów rzędu 700 - 750 zł.
- Dojazd do Czech czy na Słowację to mniejszy wydatek niż wyprawa do Austrii czy do Włoch, ale już na miejscu koszty pobytu są bardzo zbliżone do kosztów wyjazdu w Alpy na narty z karnetem w cenie – zauważa Radosław Damasiewicz.

Spadająca popularność włoskich stoków


35 proc. klientów biur podróży wybiera na tegoroczne ferie narciarskie stoki a więc zdecydowanie więcej, niż w całym sezonie narciarskim (grudzień – początek kwietnia, ten odsetek wynosi ok. 25 proc.) Za wyjazdy na stoki płacą ok. 1450 zł. To o 50 zł więcej niż w ubiegłym sezonie.
Najpopularniejszy kierunek na narty to wciąż Włochy (48 proc. klientów biur podróży, płacąc średnio ok 1430 zł za osobę), ale wyraźnie tracą – w ubiegłoroczne ferie pobyt rezerwowało tam prawie 56 proc. klientów – narciarzy.

fot. Olha Sydorenko - Fotolia.com

Alpy

Najpopularniejszy kierunek na narty to wciąż Włochy. Drugie miejsce tradycyjnie zajmuje Austria.


Drugie miejsce tradycyjnie zajmuje Austria. Na stokach Tyrolu, Ziemi Salzburskiej, Karyntii czy Vorarlbergu szusować chce 24 proc. narciarzy (1580 zł/osobę), rezerwujących białe szaleństwo przez biura podróży (20 proc. na ferie 2017).

Trzecim co do popularności miejscem tak jak w poprzednie ferie, cieszą się czeskie stoki. Tu wybiera się blisko 13 procent narciarzy – klientów biur podróży, którzy płacą niecałe 740 zł za pobyt. Warto jednak pamiętać, że nie ma tu oferty free ski z wyżywieniem zaczynają się od ok. 2000 zł a i stoki w czeskich ośrodkach nie należą do najdłuższych. Najlepszy czeski ośrodek, Szpindlerowy Młyn oferuje raptem 24 km nartostrad a 6-dniowy karnet to wydatek ok. 700 zł. Biorąc pod uwagę wydatki, jakie ponoszą klienci biur podróży wybierający słowackie stoki (5 proc.), wygląda to bardzo podobnie: przeciętny koszt pobytu to 850 zł zaś koszt karnetu to 750 zł. Jednak najlepszy słowacki ośrodek, Jasna – Chopok to ponad 50 km nartostrad.

Czechy i Słowację w rankingu narciarskiej popularności przedziela Francja, gdzie wybiera się nieco ponad 6 proc. narciarzy. Najpopularniejsze są słynne Trzy Doliny, największy na świecie kompleks 600 km nartostrad połączonych wyciągami w obrębie jednego kraju. Wyjazd w Alpy Francuskie, nie dość że uciążliwy, jest na dodatek znacznie bardziej kosztowny – narciarze płacą przeciętnie 2660 zł za frajdę szusowania.
– Ten znacznie wyższy koszt to konsekwencja faktu, że na francuskie stoki dwóch na trzech narciarzy leci samolotem – tłumaczy dyr. Damasiewicz z Travelplanet.pl. – Tymczasem grubo ponad 90 proc. narciarzy wciąż woli dojechać do Austrii, Włoch, Czech czy na Słowację własnym samochodem.

26 proc. wybiera apartamenty bez wyżywienia (na ferie 2017 – 29 proc.), 8 proc. – zakwaterowanie ze śniadaniami. Aż 66 proc. narciarzy co najmniej śniadania i obiadokolacje w tym 1 proc. opcję all inclusive. – A jeszcze dwa lata temu, w 2016 roku do apartamentów z własnym wyżywieniem jechało blisko 40 proc. narciarzy – przypomina dyr. Damasiewicz. – Ale wówczas euro kosztowało blisko 4,50 zł. Niezależnie od wahań kursu, wielu narciarzy przekonuje się, że samodzielne przygotowywanie posiłków nie kalkuluje się aż tak bardzo w porównaniu z wykupieniem obfitych posiłków za dopłatą rzędu 400 – 500 zł za tydzień.

Ferie na plaży: Kanary i Egipt


Wzrost rezerwacji wyjazdów na narty podczas ferii (założonych do 2 stycznia 2018) wynosi 30 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku i jest znacznie niższy niż ogólny wzrost rezerwacji wyjazdów na ferie, który wynosi aż 54 proc. Ciągnie go w górę popularność zimowego wypoczynku w ciepłym klimacie, na co zdecydowało się 65 proc. klientów biur podróży, którzy zaplanowali ferie w ciepłych krajach.
- Nic w tym dziwnego, jeśli i tak nie jeżdżą na nartach a za ferie w Turcji, najczęściej all inclusive, czy na Malcie płacą 1100 – 1200 zł za tydzień z przelotem – przytacza statystyki Radosław Damasiewicz. – To koszt porównywalny do cen, jakie trzeba zapłacić za zimowisko dziecka w Polsce.

Nie ma zaskoczenia jeśli chodzi o preferencje: najbardziej popularne, tak jak rok temu, są Wyspy Kanaryjskie i Egipt (po 14 proc. rezerwacji) oraz Malta.

Na wypoczynek na Kanarach turyści wydają przeciętnie 2600 zł, w Egipcie – ok. 2000 zł a na Malcie – 1200 zł. W odróżnieniu od wyjazdów na narty, w tym wypadku niemal 100 procent ofert obejmuje dolot, 65 procent zarezerwowano w opcji all inclusive a tylko 15 procent z wyżywieniem co najwyżej w formie śniadań.

Ta ostatnia formuła dotyczy przede wszystkim wyjazdów egzotycznych, które stanowią 18 proc. ogółu wszystkich rezerwacji na ferie. Najpopularniejsze są Emiraty – ok 2,5 proc. To jedne z tańszych wypraw egzotycznych ( średnia rezerwacja to ok. 4000 zł). Druga w rankingu popularności egzotycznych kierunków jest Dominikana oraz Tajlandia (po 1,5 proc. wszystkich rezerwacji na ferie, odpowiednio po 7150 zł i niecałe 5300 zł).

Najciekawsze oferty na ferie z wyżywieniem (śniadania i obiadokolacje) i karnetem w cenie:


1544 zł/os – Folgaria Lavarone (Włochy), 18 – 24 stycznia
1590 zł/os – Bormio (Włochy), 13 – 19 stycznia
1610 zł/os – Monte Bondone (Włochy), 14 – 20 stycznia
1700 zł/os – Kaunertal (Austria), 26 stycznia – 1 lutego
1720 zł/os – Heiligenblut – Grossglockner (Austria), 20 – 27 stycznia

Najciekawsze oferty na ferie na plaży z przelotem i wyżywieniem all inclusive:


820 zł – Turcja, Side, hotel 5*, 13 – 20 stycznia
1630 zł/os – Malta, hotel 3*, 22 – 29 stycznia
2160 zł – Maroko, Marrkaesz, hotel 4*, 19 – 26 stycznia
2300 zł/os – Egipt, Hurghada, hotel 4*, 18 – 25 stycznia
2700 zł/os – Cypr, Larnaka, hotel 3*, 16 – 23 lutego
2500 zł/os – Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa, Hotel 3*, 25 stycznia – 1 lutego

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ferie zimowe, wyjazd na narty, narty

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.