eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jakie ważne zmiany w kredytach hipotecznych?

Jakie ważne zmiany w kredytach hipotecznych?

2018-01-08 11:44

Jakie ważne zmiany w kredytach hipotecznych?

Jakie ważne zmiany w kredytach hipotecznych? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Hipoteka to często zobowiązanie na całe życie. I duży stres, bo zabezpieczeniem pożyczki jest zwykle dom rodzinny. Decyzja o jej zaciągnięciu powinna być przemyślana. Zmiany mogące zadecydować o opłacalności takiego kredytu są wprowadzane często.
Dowodów na to, jak groźny może być nieprzemyślny kredyt, nie trzeba daleko szukać. W zeszłym roku Joanna Podczaszy z Uniwersytetu Wrocławskiego sprawdziła, jak wygląda zadłużenie Wrocławian. Okazało się, że prawie 30 proc. tych, którzy musieli w ubiegłym roku ogłosić upadłość, zaciągnęło wcześniej kredyt lub hipotekę na mieszkanie. Często za namową banku, za to bez analizy ryzyka.

Lepsza hipoteka niż inne pożyczki?


Kredyt hipoteczny wydaje się być wybawieniem z punktu widzenia osób, które wcześnie już brały wysokooprocentowne pożyczki gotówkowe. W przypadku kredytu hipotecznego rata będzie zwykle niższa, bo bank ma pewne zabezpieczenie zadłużenia pod postacią nieruchomości. Rzecznik Finansowy przypominał ostatnio, że wysokość rat kredytu hipotecznego w złotówkach, podobnie jak kredytu walutowego, może nagle ulec zmianie, bo zależy od wysokości referencyjnej stopy procentowej. To oznacza, że rata takiego kredytu w przyszłości może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Więcej informacji można znaleźć tu: https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne.

Sprawdzanie prognoz


Klienci rzadko zdają sobie z tego sprawę, bo banki niechętnie mówią o ryzyku. Na własną rękę trzeba sprawdzić przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, jakie są prognozy na najbliższe miesiące i lata, a także aktualne komunikaty NBP na ten temat. Podwyżka jest prawdopodobna, bo obecny poziom jest najniższy od momentu, gdy Polska znalazła się w Unii Europejskiej. Dane udostępnione przez biuro Rzecznika Finansowego pokazują, że gdyby tak się stało, rata kredytu w wysokości 300 tys. zł. zaciągniętego na 30 lat na 4 proc. mogłaby wzrosnąć z 1400 zł do nawet 2200 zł. Póki co zdaniem ekspertów nadal bardziej opłaca się zaciągnąć hipotekę na zakup nowego mieszkania pod wynajem, niż inwestować w obligacje czy oszczędzać na lokacie.

Będzie trudniej?


Eksperci wskazują jednak, że o kredyt tego typu jest coraz trudniej. - Rynek kredytów hipotecznych podlega dynamicznym przeobrażeniom. Nowe zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego, w tym rekomendacja dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi finansującymi nieruchomości oraz zabezpieczonymi hipotecznie, może utrudnić dostępność kredytów hipotecznych dla potencjalnych klientów. - zwracają uwagę dr. Andrzej Kuciński i mgr. Monika Kotowicz-Śwital z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim w swoim raporcie pt. „Rynek kredytów hipotecznych”.

Wyższy wkład własny


W 2017 roku wprowadzono obowiązek co najmniej 15. a czasem nawet 20. procentowego wkładu własnego przy zaciąganiu hipoteki na zakup mieszkania. Pojawiła się jednak gwarancja, że wysokość ta nie wzrośnie już w przyszłym roku. Przez pierwsze miesiące po zmianach niektóre banki wciąż wymagały tylko 10 proc. wkładu dodatkowo zabezpieczając wkład własny wyższym oprocentowaniem. Dlatego zmiany mogą być odczuwalne dopiero od nowego roku. Choć początkowo zainteresowanie kredytami hipotecznymi może być wtedy mniejsze, bo chętni będą zajęci robieniem oszczędności na wymagany wkład własny, to wkrótce sytuacja powinna się unormować. Dla kredytobiorców może to oznaczać nieco korzystniejsze warunki w 2018 roku, bo kredyt udzielany przy wyższym wkładzie własnym jest dla banku nieco mniej ryzykowny, niż pożyczanie pieniędzy „w ciemno”.

oprac. : Komunikat PR

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: