eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 1/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 1/2018

2018-01-07 15:12

 • Perspektywy polskiej gospodarki. Według agencji ratingowej Fitch potencjalny wzrost PKB Polski do 2022 r. może wynieść przeciętnie 2,6 proc. rocznie. Będzie to skutkiem sytuacji demograficznej oraz coraz niższej wydajności pracy. W ostatnich latach rosną problemy wynikające ze starzenia się społeczeństwa, populacja w wieku produkcyjnym kurczyła się o 0,2 proc. rocznie w ostatnim dziesięcioleciu i o 0,8 proc. rocznie w ostatnich pięciu latach.
 • Ostrzeżenie dla tych, którzy widzą gospodarkę w optymistycznych barwach. Według szacunków Wojciecha Białka głównego analityka CDM Pekao należy spodziewać się spowolnienia gospodarczego wiosną 2020 r. w Polsce oraz w grudniu 2019 r. w USA. Oznacza to, że ekspert daje nam jeszcze dwa lata prosperity. Ostrzeżenie to prezentują także inni, znani analitycy. Towarzyszą mu profesjonalne analizy precyzujące przyczyny i mechanizmy, które mają doprowadzić do recesji.
 • Od 2019 r. czeka nas wymiana dowodów osobistych. To kolejny element rewolucji cyfrowej. Zastosowane w nim rozwiązania zmieniają funkcjonalność tych dokumentów. Będą one umożliwiały przechodzenie przez automatyczne bramki na lotniskach, lub umożliwią rejestrację do lekarza?
 • Nowy rok i nowe podwyżki ale też obniżki opłat. I tak: Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził ceny gazu i energii elektrycznej na tym samym poziomie co w 2017 roku. Mimo wprowadzenia nowego prawa wodnego okazuje się, że radni w gminach utrzymują dotychczasowe ceny za dostarczenie i odprowadzenie wody. W przypadku śmieci zauważalne są zmiany (wzrosty nawet o 30 proc.) cen. Nie ma tu odgórnie ustalonych stawek, a wzrost cen jest uzasadniany zmianami technologicznymi wynikającymi z dostosowania pojemników do nowych zasad segregacji, które będą jednolite dla całego kraju.
 • MF podało prognozy tegorocznych dochodów z PIT. W pięciu największych polskich miastach w 2018 r. dochody z PIT przekroczą miliard złotych. Tą grupę stanowią miasta: Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań i Łódź. Stołeczny budżet zasili z podatku PIT kwota 5 mld 408 mln zł. W przypadku Krakowa podatek od osób fizycznych ma dać miastu 1 mld 518 mln zł, we Wrocławiu ma być to 1 mld 246 mln zł, a w Poznań (1 mld 50 mln zł) i w Łodzi (1 mld 30 mln zł).
 • Praca cudzoziemców w Polsce. W ubiegłym roku wojewodowie wydali pracodawcom ok. 250 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców ze wszystkich państw trzecich - spoza UE (chodzi o obywateli Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji). Ponadto powiatowe urzędy pracy zarejestrowały ok. 1,8 mln oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców (co uprawni ich do pracy przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy). W tej grupie ok. 1,1 mln oświadczeń dotyczy cudzoziemców z sześciu tzw. państw trzecich. Najwięcej zezwoleń na pracę wydano dla obywateli Ukrainy (85 proc. zezwoleń na pracę i 95 proc. oświadczeń). W dalszej kolejności są obywatele - Białorusi, Mołdawii, Indii, Nepalu, Turcji, Armenii, Chin i Wietnamu.
 • Systematycznie wzrasta liczba kupowanych samochodów. W 2017 roku liczba sprzedanych aut wyniosła 542 589 sztuk. To wzrost sprzedaży o 14 proc. r/r. W grudniu sprzedano o 9,63 proc. więcej samochodów osobowych licząc r/r.
 • Zarejestrowane adresy internetowe. Wg NASK w Polsce zarejestrowanych jest ponad 2,6 miliona internetowych adresów z końcówką .pl. Ze szczegółowych analiz wynika, że od 2016 r rynek domen w Polsce od dłuższego czasu się kurczy mimo że liczba internautów nieprzerwanie rośnie. Wg danych firmy Gemius w końcu 2017 roku, w Polsce było ich 27,5 miliona, a przed rokiem było o 1,4 miliona mniej.
 • PKO Bank Polski i Ministerstwo Rozwoju podpisały umowę o współpracy. Stwarza to warunki na zakładanie działalności gospodarczej przez bankowość online, bez konieczności wizyty w urzędach. Przez złożenie odpowiedniego wniosku umożliwia to jednoczesną rejestrację w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz otwarcie rachunku firmowego w PKO Banku Polskim, bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie Bank udostępnia klientom możliwość założenia Profilu Zaufanego (eGO), co umożliwia upowszechnianie usług e-administracji.
 • Dziś Polsat jest najpopularniejszą stacją telewizyjną w Polsce. Stacja działa na tym rynku już 25 lat. Polsat w zeszłym roku miał 10,91 proc. udziału w rynku telewizyjnym. Korzystając z okazji informuję, że na drugim miejscu był TVN (9,8 proc. udziału w rynku), a jedynka spadła z miejsca drugiego na trzecie (z udziałem 9,59 proc.). Warto dodać, że łączny udział w rynku tzw. "wielkiej czwórki" (TVP1, TVP2, Polsat, TVN) spadł z 41,24 proc. w 2016 roku do 38,24 proc.
 • Wg Ministerstwa Cyfryzacji w 2020 zacznie działać w Polsce sieć telekomunikacyjna piątej generacji. Do 2025 roku sieć 5G ma objąć wszystkie miasta i główne szlaki transportowe. 5G ma zapewnić niezawodną komunikację pomiędzy urządzeniami i pomóc tym samym w popularyzacji koncepcji tzw. internetu rzeczy. Powstaną nowe, innowacyjne usługi przekształcające takie sektory jak produkcja, energia, przemysł samochodowy i zdrowie, wprowadzając je w erę internetu rzeczy.
 • Trybunał Konstytucyjny będzie badał zgodność nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dotyczy to głównie zniesienia górnego limitu składek na ZUS. Ma ona znieść limit, powyżej którego osoby zarabiające najwięcej nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
 • Zaskakująca inicjatywa. Jeśli doniesiesz na policję, CBA, ABW lub fiskusowi, to dostaniesz za to wynagrodzenie, od którego nie zapłacisz ani złotówki podatku! To rządowy sposób na zachęcenie do współpracy z organami państwowymi. To rozwiązanie natrafiło na wątpliwości, a nawet na krytykę. Stawia pytanie: czy w nakłanianiu do postaw obywatelskich nie posuwamy się o krok za daleko? Ja mam wątpliwości...

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EUFORYCZNY POCZĄTEK ROKU.

Rynki w euforii na początku roku, który na bazie wskaźników o bieżącym i wyprzedzającym w stosunku do koniunktury charakterze sugerują kolejny dobry okres w światowej gospodarce. Oczekujemy dynamicznego wzrostu PKB w Polsce i na świecie. We wczorajszej publikacji Fed podniósł prognozę dla USA do 2,5 proc. spodziewając się pozytywnego wpływu obniżki podatków. Daje to pewność co najmniej 3 podwyżek stóp procentowych do września.

Przy wciąż silnie sprzyjających warunkach na światowych rynkach finansowych, zyskujących kolejną sesję z rzędu walutach EM, złoty umocnił swoją pozycję w środę. EURPLN przełamał ubiegłoroczne dołki wyznacza­jąc nowe 2-letnie maksima cenowe (4,15). USDPLN pozostał przy 3,45.

Ministerstwo Finansów (MF) potwierdziło doniesienia Dziennika Gazety Prawnej o prowadzonej od końca li­stopada sprzedaży walut bezpośrednio na rynku. Szacuje się, że w licznych transakcjach na przestrzeni 4-5 tygodniu pod koniec ubiegłego roku, resort zamienił na złote ok. 3-4 mld EUR (szczegóły w maju). To ważny czynnik umacniający polską walutę w okresie, w którym standardowe narzędzia (m.in. krótko i średniotermi­nowe cykle) wskazywały raczej na odmienne zachowanie.

Nie wiadomo, czy MF nadal prowadzi sprzedaż walut przez Bank Gospodarstwa Krajowego (najpewniej nie), jednak umocnienie z ostatnich 2 sesji przypisywać już należy głównie czynnikom o charakterze globalnym. Obecnie jednak, złoty nie wyróżnia się już w tym roku szczególnie na tle innych państw. Waluty z Ameryki Płd., cześć z Azji, a także norweska korona i turecka lira zyskały bardziej na przestrzeni ostatnich kilku sesji. Aprecjacja w perspektywie końca miesiąca, a tym bardziej końca kwartału, naszym zdaniem wyhamuje. Złoty będzie w tym okresie słabszy, niż jest obecnie. Spodziewamy się co najmniej 2-3-proc. Osłabienia.

Po publikacji wstępnego szacunku inflacji CPI z Polski za grudzień, osłabieniu uległ potencjalny czynnik mo­gący niekorzystnie wpływać na wycenę złotego w średnim terminie. Dynamika cen konsumpcyjnych spadła w grudniu do 2,0 proc. z 2,5 proc. odnotowanych miesiąc wcześniej. To wynik słabszy, niż się spodziewano. Zmniejsza się negatywny wpływ ujemnych, realnych stóp procentowych na walutę. Oczekiwanie utrzymywa­nia stóp NBP na obecnym poziomie przez większą część (lub cały) 2018 r. jest powszechne. Wczorajsza pu­blikacja potwierdza zasadność trwania w łagodnym nastawieniu banku centralnego do polityki pieniężnej i gołębiej retoryce A. Glapińskiego.

Amerykańska Rezerwa Federalna w sprawozdaniu z posiedzenia w grudniu (minutes) potwierdziła scenariusz trzech kolejnych podwyżek stop procentowych w 2018 r. oraz podwyższyła prognozę wzrostu PKB do 2,5 proc. z 2,1 proc. szacowanych poprzednio. Rewizja ma związek z przyjętym przez Kongres i podpisanym przez prezydenta D. Trumpa 10 dni po posiedzeniu Fed pakietu ustaw obniżających podatki. W reakcji na pu­blikację minutes rynek zwiększył stopień uwzględniania scenariusza wzrostu oprocentowania o 25 pkt bazo­wych w marcu do 81 proc. Jest to więc obecnie niemal pewne wydarzenie. Fed podtrzymuje założenie, że szybki wzrost gospodarczy spowoduje wzrost inflacji powyżej 2 proc., nawet pomimo tego, że w ostatnich la­tach uporczywie utrzymuje się na niskim poziomie. Część przedstawicieli FOMC wyraziła obawy, że skrajnie akomodacyjna polityka pieniężna na świecie stwarza ryzyko dla stabilności finansowej w dłuższym okresie. Podobne stwierdzenia pozostają jednak wciąż bez echa wśród inwestorów.

Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS

Zobacz także


Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.