eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wspólne postanowienia noworoczne pracownika i pracodawcy

Wspólne postanowienia noworoczne pracownika i pracodawcy

2018-01-03 11:14

Wspólne postanowienia noworoczne pracownika i pracodawcy

Postanowienia noworoczne © artissp - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Koniec roku i początek kolejnego to tradycyjnie już czas, w którym duża rzesza osób planuje zmiany w życiu. Nie inaczej jest i teraz. Jakie postanowienia noworoczne dominują? Z raportu Evolution of Work 2.0 wynika, że 2 na 3 pracowników jest gotowych na zmiany zawodowe. Jeżeli warunki na rynku pracy zdołają się utrzymać w obecnej postaci, to niewykluczone, że wielu przypadkach realizacja tych planów zakończy się sukcesem. Wobec tego jakie postanowienia noworoczne powinni przedsięwziąć pracodawcy?

Co doskwiera pracownikom?


Przygotowany przez ADP Research Institute raport „Evolution of Work 2.0.”, który przygląda się m.in. kwestii lojalności pracowników w miejscu pracy, dowodzi również istnienia dość sporego rozdźwięku pomiędzy tym, jak postrzegają rynek pracy pracodawcy, a tym jak wygląda on z punktu widzenia pracowników. Szczególnie wyraźne różnice widoczne są w takich kwestiach jak zarządzanie talentami, rekrutacja i utrzymanie pracowników oraz wydajność organizacji.

Raport dowodzi, że dla pracowników szczególne znaczenie ma dobra atmosfera w pracy oraz relacje zarówno z przełożonymi, jak i kolegami (na te argumenty, jako najważniejsze, wskazało 30% ankietowanych). Niemal równie istotna okazała się równowaga między życiem prywatnym a pracą, najważniejsza dla 28% respondentów. Jasne staje się zatem, że pracownicy, podejmując noworoczne postanowienia dotyczące zmiany pracy, biorą pod uwagę nie tylko wynagrodzenie, chociaż to właśnie ono pozostaje kluczową motywacją do zmian. Pracownicy mają sceptyczne podejście do swoich pracodawców w wielu dziedzinach zarządzania, jednak najbardziej doskwiera im brak indywidualnego traktowania i zrozumienia ich osobistych potrzeb. Uczucie docenienia jest czynnikiem satysfakcji z pracy oraz kwestią, w której pracodawcy mogą się znacznie poprawić.

fot. mat. prasowe

Otwartość i przemiana

56% pracowników uważa, że „dziś nie ma czegoś takiego jak bezpieczeństwo zatrudnienia”.


Na co zwracają uwagę pracodawcy?


Pracodawcy zdają sobie sprawę z wielu bolączek pracowników, jednak w dużej mierze źle oszacowują skalę, w której występują. Różnice w podejściu obu tych grup są przede wszystkim związane odmiennymi celami. Pracodawcy skupiają się na skali makro, szerokim obrazie działalności firmy a nie codzienności każdego z pracowników. Chociaż zatrudniający uznają, że zarządzanie wydajnością i planowanie kariery będą czynnikami o największym znaczeniu w zarządzaniu w najbliższej przyszłości, to pracownicy i tak są sceptycznie nastawieni do tych obietnic. Przykładowo pracodawcy żyją w przekonaniu, że oferują swoim pracownikom wyraźnie nakreślony plan rozwoju (tak uważa 68% z nich). Pracownicy są jednak odmiennego zdania. Jedynie 40% pracowników w Europie przyznaje, że ma szanse na rozwój w swojej firmie.

Jak polepszyć sytuację obu stron?


Postanowienia noworoczne pracodawców i pracowników powinny znaleźć wspólny mianownik. Cele obu stron są tak samo istotne. Poniżej znajdują się trzy podstawowe założenia, które mogą pomóc zrealizować te cele:

fot. mat. prasowe

Budowanie znaczenia relacji międzyludzkich i rozwoju

Ogółem 82% badanych twierdzi, że chce odgrywać ważną rolę w swojej firmie.


Zrozumienie


Po pierwsze obie grupy powinny postarać się zrozumieć siebie nawzajem. Pracownicy chcąc być częścią organizacji, mogą bardziej wnikać w plany firmy na przyszłość. Wiedza dotycząca planów firmy, jej rozwoju z pewnością przełoży się na poczucie, że są częścią ważnych przedsięwzięć, na które wpływ ma ich praca. Pracodawcy natomiast powinni więcej uwagi poświęcić pracy „tu i teraz”, wsłuchując się w codzienne potrzeby pracowników.

Zmiana


Drugie dobre postanowienie to działanie. Nie sztuką jest zrozumieć gdzie leży problem. Sztuką jest podjęcie realnych kroków, na rzecz poprawy sytuacji obu stron. Jeżeli pracownicy sygnalizują, że nie mają pełnej wiedzy dot. możliwości rozwoju czy awansów wewnątrz firmy, to czas zastanowić się nad wprowadzeniem nowych zasad komunikacji wewnętrznej. W drugą stronę, pracownicy powinni jasno komunikować, czego oczekują od swoich pracodawców. Z pewnością łatwiej będzie znaleźć platformę porozumienia między nimi. Ważne jest, aby podjęte działania zostały ujęte w kanon obowiązujących zasad np. w strategii firmy. Ważną rolę w tym miejscu odgrywają również działy HR.

fot. mat. prasowe

Przyciąganie, utrzymywanie i migracja pracowników w firmie

46% pracowników wzięłoby pod uwagę nową pracę, oferującą zarobki na obecnym poziomie lub nieco niższym.


Zaangażowanie


Ostatnim wspólnym postanowieniem jest zaangażowanie. Aby podjęte działania nie były jedynie noworocznym przebłyskiem, należy w pełni zaangażować się w nowe procesy. Zmiany w firmie mogą spowodować chwilową dezorientację, jednak w dalszej perspektywie z pewnością będą mieć pozytywne skutki. Pracownicy, którzy szczerze utożsamiają się z firmą odczuwają prawdziwą satysfakcję z pracy. Natomiast pracodawcy, którzy wierzą w lojalność swoich pracowników rozwijają z powodzeniem swoje firmy. Wszystko razem przekłada się na dalszy, wspólny sukces.

Czy zawodowe postanowienia noworoczne mają moc?


Rynek pracy nieustannie się zmienia. Cały 2017 rok, a w szczególności ostatnie miesiące wykazały, że pracownicy czują się pewnie w swoich miejscach pracy. Niedobór kandydatów do pracy i relatywnie niskie bezrobocie jeszcze bardziej niż dotychczas zaostrzyło walkę o pracownika. W tym roku rynek pracy sprzyja i motywuje do podejmowania odważnych decyzji zawodowych. Z kolei naukowo udowodnione jest, ze grudzień to miesiąc, w którym najczęściej podejmujemy decyzje o zmianach. Mimo, iż największą trudnością jest wytrwanie w nowych postanowieniach, to dla części z nas jest to moment na refleksję o swojej przyszłości w pracy.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.