eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 50/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 50/2017

2017-12-17 11:20

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 49/2017

  • Komisja Europejska przedstawia swój plan reform. Dokument będzie formalnie upubliczniony w połowie przyszłego tygodnia. Już wiadomo, że w nim znajdą się m.in. propozycje utworzenia: osobnej linii budżetowej dla eurolandu, Europejskiego Funduszu Walutowego i stanowiska ministra finansów i gospodarki strefy euro. Szczegóły będą przedstawione i omawiane w styczniu razem z projektem budżetu dla UE po 2020 roku. Mają też być przedstawione dodatkowe środki dla krajów spoza strefy euro na przeprowadzenie reform strukturalnych, umożliwiających przystąpienie do eurostrefy.
  • Unijna gospodarka-strefa euro. Firma Markit to znany, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Według tej firmy wskaźnik PMI dla usług strefy euro wyniósł 56,5 pkt (wobec 56,2 pkt miesiąc wcześniej). PMI dla przemysłu strefy euro wzrósł z 60,1 pkt. miesiąc wcześniej do 60,6 pkt. Dla sektora usług Niemiec wskaźnik PMI wyniósł 55,8 pkt. (wobec 54,3 pkt. miesiąc wcześniej). PMI dla przemysłu Niemiec wzrósł z 62,5 pkt. miesiąc wcześniej do 63,3 pkt. Przypominam, że wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności.
  • Rządy Niemiec i Francji o reformie Wspólnoty. Już dzisiaj mówi się, że dwa kraje - Niemcy i Francja - zdecydują o przyszłości strefy euro. Takiego zdania są niektórzy eksperci widząc trudności w wypracowaniu wspólnego stanowiska państw strefy euro. Dotychczasowa koncepcja Brukseli jest krytykowana przez niektóre kraje. Pierwszym problemem jest plan działań na rzecz wzmocnienia europejskiej waluty, a nie będzie to łatwe. Okazuje się, że próby odnowy euro na ostatnim szczycie zakończyły się niepowodzeniem. W tej sytuacji Macron i Merkel nie pozostawili złudzeń, planują samodzielnie uzgodnić nową architekturę strefy euro .
  • Rosyjskie sankcje uderzają także w Zachód. Wg opublikowanych analiz w 2015 r. wprowadzenie sankcji kosztowało 114 mld USD (97 mld euro), z czego 61 proc. tej sumy przypada na firmy rosyjskie. Przedsiębiorstwa zachodnie poniosły straty eksportowe w wysokości 44 mld USD (37,5 mld euro), z czego 90 proc. przypadło na kraje UE.
  • Eurostat spogląda na unijną aktywność gospodarczą i poziom życia. Moim zdaniem nie ma wskaźnika precyzyjnie mówiącego o gospodarce kraju i aktywności gospodarczej jego obywateli. Najczęściej analizując ten problem wskazuje się na wielkość PKB na mieszkańca. Ma to wskazywać w sposób syntetyczny aktywność gospodarczą i przeważnie pokazuje się ją na tle innych krajów regionu. Innym wskaźnikiem (promowanym przez Eurostat) jest AIC, który wskazuje rzeczywisty poziom życia gospodarstw domowych jest spożycie indywidualne na mieszkańca. W 2016 wskaźnik ten wyniósł do 74 proc. średniej unijnej. W tym rankingu Polskę wyprzedziły cztery kraje regionu: Litwa (85 proc.), Czechy (78 proc.) i Słowenia i Słowacja (76 proc.). Najwyższy poziom wskaźnika spożycia indywidualnego skorygowanego na mieszkańca w Unii odnotowały: Luksemburg (13 proc. średniej unijnej), Niemcy (122 proc.) i Austria (119 proc.).
  • Sankcje wobec Rosji - raport Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii. Opublikowany dokument stwierdza, że w gronie unijnych krajów to w pierwszej kolejności Niemcy ponoszą straty z powodu sankcji wobec Rosji (prawie 40 proc. strat w obrotach handlowych). Straty pozostałych unijnych krajów szacowane są następująco: Wielka Brytania – 7,9 proc., Francja – 4,1 proc. Straty Stanów Zjednoczonych to tylko 0,4 proc. mimo że to ten kraj jest główną siłą napędową w polityce sankcji za postawę Rosji w kryzysie ukraińskim. Instytut w Kilonii szacując niemieckie straty poinformował, że eksport niemiecki pod wpływem sankcji zmniejszył się o 727 mln euro miesięcznie w porównaniu do sytuacji, gdyby tych restrykcji nie było.
  • Kreml porządkuje swój rynek bankowy. Promswjazbank ratując się przed bankructwem, oddał się w ręce państwa. Centralny Bank Rosji rozpoczął właśnie procedurę przejęcia. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że jest to już trzecia tego typu operacja z dużym prywatnym bankiem, który dostał się pod kontrolę rosyjskiego banku centralnego. Promswjazbank to dziewiąty pod względem wielkości krajowy kredytodawca (z aktywami o wartości ok. 22 mld USD).
  • Zmiany na szczycie Airbusa. Właściciele koncernu dokonują zmian w zarządzie. Poszukują też nowego prezesa. W ostatnim roku trwała karuzela zmian kadrowych. W przyszłym roku zarząd będzie pracował pod nowym kierownictwem, bo prezes Airbusa Tom Enders w 2019 roku zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję. Zmiany na szczycie władzy koncernu będą odbywać się w atmosferze ostrej rywalizacji z Boeingiem, w sytuacji pojawiających się perspektywicznych konkurentów w Chinach i Rosji, ale też w obliczu odpowiedzialności za dotąd nie wyjaśnione zarzuty korupcyjne w Wielkiej Brytanii i Francji. Zmiany dokonywane są w dobrej sytuacji rynkowej i znaczących zamówieniach np. kontrakt na 430 samolotów klasy A320neo ogłoszony podczas Dubai Air Show 2017).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

STYL SPĘDZANIA ŚWIĄT czyli PODARUJ BLISKIM SWÓJ CZAS NA ŚWIĘTA.

Święta to okres magiczny i radosny, ich wyjątkowość w głównej mierze opiera się na rodzinnym charakterze. Dla wielu seniorów to najtrudniejszy czas w roku, ponieważ najbardziej odczuwają wtedy samotność i brak zrozumienia. Święta są krótkie, jednak mogą być magiczne. Tej magii potrzebuje każdy członek rodziny bez względu na wiek. W jaki sposób zapewnić opiekę seniorowi i poznać jego potrzeby?

Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. GUS w swoich prognozach szacuje, że do 2050 roku co trzeci Polak będzie w wieku 65+. Żyjemy w kraju, w którym jest coraz więcej starości, z którą nie potrafimy obcować – nie rozumiemy jej, wypieramy, nie mamy dla niej czasu. Sytuacji nie ułatwia również fakt, że niemal zupełnie zanika model rodziny wielopokoleniowej, w której najmłodsi na co dzień żyli z najstarszymi. Kiedyś senior w rodzinie był ważny, a szacunek dla wieku był oczywistością. Obecnie pomimo, że żyjemy w kraju seniorów – niewiele o starości wiemy.

„Nie” dla samotnych Świąt


Każdego roku przed Bożym Narodzeniem liczba starszych ludzi w szpitalach wzrasta o 20 proc. Rodziny nie chcąc spędzać świąt z babcią, dziadkiem czy wymagającym opieki rodzicem, przywożą bliskich do szpitali i znikają. Zdarzają się przypadki porzucania seniorów na izbach przyjęć.

„Święta są dla seniorów jedną z nielicznych szans do zbliżenia ze swoimi dziećmi czy wnukami, którzy zazwyczaj są zajęci codziennymi obowiązkami. Przyszedł kiedyś do fundacji list, w którym sędziwy pan profesor prosił o przesłanie mu książek do Domu Opieki. Rodzina nie zabierała go stamtąd na Boże Narodzenie, pomimo tego, iż mógł przemieszczać się samodzielnie. Rozmawiałem z tym panem. Szukał w sobie winy za to, że o nim zapomniano i zasłużył sobie tylko na krótki telefon od dzieci. Ważne jest żebyśmy pokazywali swoim własnym dzieciom jak istotna jest troska o tych, którzy opiekowali się nami gdy byliśmy młodzi. Jeśli to pokażemy, to w przyszłości nie staniemy się dla bliskich „kulą u nogi” – Przemysław Wiśniewski, Fundacja Zaczyn.

Innym ważnym zjawiskiem jest samotność w rodzinie, wielu seniorów, którzy pozostają w gronie najbliższych jest osamotnionych oraz pomijanych w rozmowach. Nie uczestniczą w podejmowaniu wspólnych decyzji. Dla każdego człowieka obecność bliskich ludzi pozbawiona kontaktu duchowego i szacunku bywa najwyższą formą cierpienia. Starość jest niezaprzeczalnie trudna, a jeśli dochodzą do tego choroby otępienne czy inne schorzenia związane z wiekiem – jako dzieci, wnukowie i opiekunowie stajemy przed niełatwym zadaniem.

„Pamiętajmy o tym, że ograniczenia starości są wystarczająco trudne dla samych seniorów. Kluczem do poprawy naszych stosunków jest zrozumienie mechanizmów starości, których prędzej czy później doświadczymy sami. Nasza codzienna praca polega na opiece nad seniorami. Zajmujemy się często bardzo trudnymi przypadkami chorób geriatrycznych, opiekowaliśmy się niemal 25 tysiącami podopiecznych w ich domach, znamy wiele historii. I z całym przekonaniem możemy powiedzieć, że niezależnie od stanu zdrowia seniorów, największą dla nich wartością są serdeczność, wyrozumiałość i towarzystwo” – Agnieszka Niedziela, Promedica24.

Bezcenny prezent – podaruj swój czas


Wspólne Święta mogą być magiczne, należy jedynie podarować bliskim czas. Mimo upływających lat każdy senior chce czuć się potrzebny w rodzinie. Warto stworzyć możliwości rozwijania istniejących już zainteresowań i pielęgnowania tradycji. Kiedy wiek daje o sobie znać i znacząco wpływa na kondycję fizyczną i intelektualną bliskich nam starszych osób – poświęćmy im więcej uwagi i mądrze pomagajmy.

Nie traktujmy seniora jakby był dzieckiem, nawet jeśli choruje na chorobę otępienną. Pozwalajmy wykonywać czynności, które sam chce robić. Jeśli mu się coś nie uda, odczekajmy jakiś czas i zaproponujmy pomoc. Nigdy nie zniechęcajmy do aktywności, nie wyręczajmy przy posiłkach, jeśli nie ma takiej konieczności. Czas spędzony w kuchni jest dobrą okazją do rozmowy. Można poprosić seniora, aby opowiedział jak spędzał święta będąc dzieckiem, jakie tradycje obchodził w domu. Dodatkowo, wiedza starszych osób z zakresu historii pozwoli rozwinąć się młodszym domownikom. Ponadto, warto jedną z tradycji zaaranżować na nowo i wykorzystać podczas Wigilii, a także poprosić seniora o rozpoczęcie uroczystej kolacji.

Wspólne słuchanie i śpiewanie kolęd, a może gry? Wybór jest ogromny. Zabawy pomagają się rozluźnić, nawiązać bliższe i serdeczniejsze relacje z seniorem, poprawiają ogólne samopoczucie, a także ćwiczą sprawność umysłu. Dobrym rozwiązaniem jest gra w m.in.: scrabble, domino, warcaby, chińczyka, gry karciane, puzzle. Układanie lekkich elementów, jak kostki domina czy pionki lub układanie kart, ćwiczy sprawność manualną. Jednocześnie podczas tych zabaw silnie pobudzane są procesy myślenia i kojarzenia, jak również pamięć. Pozytywne emocje towarzyszące grze dodatkowo wzmagają korzystne dla podopiecznego efekty, zarówno w zakresie wydolności pamięci, jak i nastroju.

W Święta warto dać odczuć seniorowi, że jest potrzebny, a jego obecność jest dla rodziny ważna. Dobrym sposobem jest zaangażowanie osoby starszej w przygotowywania do Świąt poprzez wspólne gotowanie, bo czas spędzony w kuchni jest też doskonałą okazją do wysłuchania historii z przeszłości i rozmów o tradycji. Święta mogą być dla nas wszystkich wspaniałe pod warunkiem, że postaramy się zrozumieć starość i ograniczenia związane z wiekiem. Życzliwość, empatia i cierpliwość – to najlepszy przepis na udane święta z Seniorem.

Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: