eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwani pracownicy w XI 2017

Najbardziej poszukiwani pracownicy w XI 2017

2017-12-18 12:33

Najbardziej poszukiwani pracownicy w XI 2017

Jacy pracownicy byli poszukiwani w listopadzie? © Gajus - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Stopa bezrobocia w naszym kraju osiągnęła poziom 6,6%. To dobre wieści, ale niestety nie dla wszystkich. Okazuje się bowiem, że pracodawcy zgłaszają coraz większe trudności z pozyskaniem odpowiednich kandydatów do pracy. Z tego też powodu rekruterzy coraz częściej sięgają po tzw. direct search, a więc sami odzywają się do kandydatów. W listopadzie br. zaproszenie do współpracy otrzymało niemal 50 tys. osób posiadających profil zawodowy na GoldenLine. Kim byli najbardziej poszukiwani pracownicy?

Najbardziej poszukiwani pracownicy wg Wyszukiwarki Kandydatów?


Prowadzone statystyki dowodzą, że w minionym miesiącu wiadomość od rekrutera otrzymało 49 884 właścicieli profilu zawodowego w serwisie GoldenLine. Najbardziej poszukiwani przez pracodawców okazali się - podobnie zresztą jak w poprzednich miesiącach, pracownicy specjalizujący się w rozwoju oprogramowania, do których skierowanych było 22% wiadomości. Na drugiej pozycji uplasowali się kandydaci z zaznaczoną kategorią Inżynieria (12%), a na trzecim osoby ze specjalizacją Finanse/Ekonomia (10%). Tuż za nimi znalazły się osoby ze specjalizacją Sprzedaż (9%), Obsługa klienta (9%), a także IT - Administracja (8%). Warto przy tym podkreślić, że kandydaci mogą w swoim profilu zaznaczyć więcej niż jedną specjalizację.

Jaki jest wiek poszukiwanych pracowników?


Analizy GoldenLine dowodzą, że badanym okresie najbardziej poszukiwani pracownicy mieli od 27 do 35 lat. W tym wieku było aż 53% zapytanych. Niemal co czwarta osoba (23%), która otrzymała wiadomość od rekrutera miała od 36 do 45, a na trzecim miejscu uplasowały się osoby pomiędzy 18. a 26. rokiem życia (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera 16% jest w tym wieku).

Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani pracownicy?


Najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (27%), śląskim (14%), dolnośląskim (13%), wielkopolskim (11%) oraz małopolskim (10%). Informacje te wskazują, że wciąż najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, takich jak Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań czy Kraków.

Specjalizacja, umiejętności oraz znajomość języków obcych - kogo szukali rekruterzy?


We listopadzie 2017 r. większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in.: znajomość języka programowania JavaScript (14%), SQL (12%) oraz Java (12%), a także znajomość programu AutoCAD (12%). Jak wynika z analiz GoldenLine, Istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów, pojawiały się takie kompetencje jak zarządzanie zespołem (18%), obsługa klienta (10%) czy zarządzania projektami (10%).

Znajomość języków obcych jest również istotna dla rekruterów. Wśród 49 884 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 52% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 19% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (7% użytkowników).

fot. mat. prasowe

Najczęściej poszukiwani pracownicy

Wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów nadal prym wiodą programiści.


Zwinne rekrutacje z Jobile


W listopadzie 2017 roku za pomocą usługi rekrutacyjnej Jobile rekruterzy szukali kandydatów z obszarów: IT - Rozwój oprogramowania (język programowania Java, JavaScript), Sprzedaż oraz Ekonomia/Finanse. Jobile to usługa rekrutacyjna w portfolio GoldenLine, w której HR Researcher wykonuje direct search w imieniu firmy oraz przeprowadza selekcję nadesłanych aplikacji. W efekcie pracodawca otrzymuje tylko profile kandydatów odpowiadających wymaganiom zawartym w ofercie pracy.

Jakich pracowników poszukiwali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?


W październiku 2017 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 5 969 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (22%), dolnośląskie (13%), śląskie (10%), małopolskie (9%) oraz łódzkie (8%).

Jak wynika z analiz GoldenLine, największa liczba ofert dedykowana była osobom pracującym w obszarze Produkcja - oferty dla tej specjalizacji to 18% ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sprzedaż (16% wszystkich ofert pracy), Obsługa klienta/Call Center (15%), Informatyka/Programowanie (11% ofert) oraz Finanse/Ekonomia (11%).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: