eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Nie pozwól, żeby cyberprzestępcy zniszczyli ci święta

Nie pozwól, żeby cyberprzestępcy zniszczyli ci święta

2017-12-15 13:47

Nie pozwól, żeby cyberprzestępcy zniszczyli ci święta

Cyberprzestępca © fot. mat. prasowe

Zbliżające się Boże Narodzenie oznacza zakupową gorączkę, a ta z kolei to prawdziwe żniwa dla cyberprzestępcy. Na przedświąteczne zakupy przez internet decyduje się coraz większa rzesza z nas, a kwoty, które przeznaczamy na organizację świąt, są coraz pokaźniejsze. Nic dziwnego, że w grudniu cyberprzestępczy półświatek tylko zaciera ręce. Warto być zatem ostrożnym, zwłaszcza że - jak wskazują badania Kaspersky Lab - koszt odzyskania skradzionych lub uszkodzonych danych może nas kosztować przeszło 2 tys. zł.

Przeczytaj także: Ataki DDoS w III kw. 2017 r. Pod ostrzałem aż 98 krajów

Przedświąteczne zakupy przez internet to już właściwie standard. Wielu z nas nie wyobraża sobie, żeby prezenty świąteczne kupować inaczej niż z poziomu laptopa, smartfona czy tabletu. Warto zdawać sobie sprawę, że nasze przywiązanie do urządzeń mobilnych szczególnie cieszy cybeprzestępców. Z tego też powodu przed świętami powinniśmy spodziewać się najgorszego - od żądających okupu ataków ransomware po próbujące wyłudzić loginy i hasła do bankowości elektronicznej wiadomości e-mail.

Dla użytkowników cenne są również same urządzenia, a jakakolwiek ich awaria bywa dla nich źródłem sporego stresu. I nie ma w tym nic zaskakującego, biorąc pod uwagę zarówno ilość cennych treści i wspomnień przechowywanych w pamięci laptopów czy smartfonów, jak również przekonanie, że ich ewentualna utrata jest nieodwołalna. Wprawdzie niektóre dane dają się odzyskać, ale - jak dowodzi badanie Kaspersky Lab - średni koszt ich przywrócenia to przeszło 2 000 zł.
Ryzyko utraty danych jest znacznie większe w okresie przedświątecznym, gdy konsumenci spędzają więcej czasu i wydają więcej pieniędzy w internecie, częściej korzystają z poczty e-mail w celu sprawdzania stanu swoich zamówień i chętnie łączą się publicznymi sieciami Wi-Fi — powiedział Andriej Mochola, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązania konsumenckie, Kaspersky Lab.
Zwiększa się także ryzyko zgubienia lub kradzieży smartfonów, które również mogą być źródłem cennych danych dla cyberprzestępców, jeżeli nie są należycie zabezpieczone. Zadbanie o odpowiednią ochronę informacji i swoich cyfrowych wspomnień jest zatem kluczowe, szczególnie w najbliższych dniach.

fot. mat. prasowe

Cyberprzestępca

Okres przedświąteczny to dla cyberprzestępców czas wzmożonej pracy


Aby uniknąć nieprzyjemnych i kosztownych konsekwencji działań cyberprzestępców — nie tylko w okresie przedświątecznym, należy zadbać o regularne wykonywanie kopii zapasowej najważniejszych danych, zapewnić swoim urządzeniom należytą ochronę oraz kierować się zdrowym rozsądkiem podczas zakupów online. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka porad bezpieczeństwa:
  • Zadbaj o ochronę — upewnij się, że posiadasz na swoich urządzeniach skuteczne rozwiązanie bezpieczeństwa. Zaawansowane aplikacje tego typu blokują ataki sieciowe, wykrywają luki w zabezpieczeniach, zapobiegają atakom oprogramowania ransomware i zwiększają bezpieczeństwo zakupów online. Przykładem takiego rozwiązania jest Kaspersky Total Security.
  • Nie daj się oszukać — kupuj online wyłącznie na zaufanych stronach i serwisach, upewniając się, że ich adres rozpoczyna się od znaków „https”, co oznacza, że wszystkie przesyłane dane są zabezpieczone szyfrowaniem. Pamiętaj także, że jeżeli oferta online jest zbyt atrakcyjna, by mogła być prawdziwa, najprawdopodobniej jest oszustwem, szczególnie jeżeli pochodzi od sprzedawcy, o którym nigdy wcześniej nie słyszałeś.
  • Kopiuj na zapas — regularnie twórz kopię zapasową najcenniejszych danych. Zwróć uwagę, by przechowywać kopię w postaci zaszyfrowanej, dzięki czemu tylko Ty będziesz mieć dostęp do danych i będą one bezpieczne, nawet gdy zgubisz urządzenie. Zadbaj także o to, by kopia zapasowa nie była przechowywana na nośniku, który jest na stałe podłączony do komputera.
  • Bez hasła ani rusz — zadbaj o przygotowanie silnych haseł do wszystkich kont i usług online, z których korzystasz. Nigdy nie korzystaj z tego samego hasła do różnych usług.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: