eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 49/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 49/2017

2017-12-09 20:43

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 48/2017

  • Niemcy otwierają najnowszy ranking marek narodowych. W tej ważnej rywalizacji sprawdza się międzynarodową opinię na temat produktów z 50 krajów świata. Zestawienie rankingowe zostało przygotowane firmę GfK, a w nim Polska spadła z 26. na 27. miejsce (w ubiegłym roku była 26.). Mówi nam ono jak na świecie postrzegane są marki poszczególnych krajów. Zwycięzcą tegorocznych analiz są Niemcy a dalej są: Francja i Wielka Brytania. USA spadły aż na 6. miejsce (w 2016 r. kolejność była następująca USA, Niemcy i Wielka Brytania).
  • Unia blokuje handel z Chinami. Od 20 grudnia wchodzą w życie nowe, unijne przepisy antydumpingowe. W ten sposób Unia Europejska chce skuteczniej walczyć z importem na swój rynek towarów z krajów spoza Wspólnoty, co do których są zastrzeżenia o ich dotowanie przez rząd. Praktycznie chodzi tu głównie o ograniczenie importu towarów chińskich. Te nowe regulacje zostały zaakceptowane przez przedstawicieli krajów UE oraz przez Parlament Europejski. Powyższa decyzja pozytywnie wpłynie na warunki konkurencji rynkowej, ale też zapewni ochronę dla unijnej produkcji.
  • Sytuacja na światowych rynkach ropy naftowej. Obserwowano korektę cen po okresie ich wzrostu. W ubiegłym roku obserwowano na giełdach koRopa naftowa na nowojorskiej giełdzie drożeje o 4 centy. Baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,65 dol. za baryłkę. Ropa Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie była wyceniana na do 62,19 dol. za baryłkę. Analitycy coraz uważniej obserwują amerykańską produkcję ropy. To już siódmy z kolei tydzień wzrostu produkcji ropy w USA i ten proces będzie kontynuowany. Amerykański Departament Energii (DoE) poinformował, że produkcja ropy w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu do nowego rekordowego poziomu - do 9,7 mln baryłek dziennie.
  • Bitcoin pokonuje kolejne rekordy. W końcu tygodnia cena bitcoina przekroczyła na chwilę 16 tysięcy USD (chociaż na jednej z najpopularniejszych platform kryptowalutowych, Coinbase, ceny dobijały momentami do 20 tysięcy USD). Obserwujemy coraz więcej niepokojących wypowiedzi ze strony centralnych banków narodowych, a także analityków instytucji o światowej renomie.
  • General Electric zwolni 12 tysięcy osób. Dotyczy to głównie części koncernu zajmującego się energetyką. Zwolnienia mają dotknąć między innymi wielu pracowników w Niemczech i Szwajcarii. Russell Stokes, nowy szef GE Power, realizuje swoją koncepcję przebudowy strategii tego światowego giganta. W ramach planowanych zmian General Electric zwalnia 4 proc. wszystkich swoich pracowników, ale może też być ciąg dalszy w redukcji zatrudnienia. Zmiana strategii GE wynika ze zmian w polityce rozwoju światowej gospodarki, spada zapotrzebowanie na paliwa kopalne oraz szybko następuje przesunięcie w stronę OZE i nowych technologii. Koncepcja nowego szefa ma doprowadzić do przywrócenia dawnej świetności tego przemysłowego gigantowi. W tej koncepcji GE ma w jego wizji skupić się na trzech głównych branżach biznesu i równocześnie ma dać oszczędności (tylko w 2018 roku oszczędności mają wynieść ok. 1 mld USD)
  • Irlandia zamierza odzyskać kwotę 13 mld euro od koncernu Apple. Przypominamy sprawę korzystania amerykańskiego koncernu z nienależnie przyznanych mu przez Irlandię ulg podatkowych w poprzednich latach. Do rewizji korzystnej dla Apple decyzji podatkowej doszło po interwencji Komisji Europejskiej w połowie 2016 roku. Ostatecznie spór rozwiązano i zostało zawarte porozumienie, a kwota 13 mld euro zacznie wpływać na specjalny rachunek powierniczy już od I kwartału 2018 r. W tej sytuacji Irlandia poinformowała, że nie planuje pozywać Apple do sądu.
  • Rynek lotnictwa cywilnego. Od lat jest on zdominowany przez amerykańskiego Boeinga i europejskiego Airbusa. Obie firmy konkurują już od 50 lat. Europejski koncern jest wspólnym przedsięwzięciem Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Dziś Airbus zatrudnia ponad 133 tys. pracowników. Airbus dostarczył ponad 10 tys. samolotów i 12 tys. helikopterów, a jego przychody w ubiegłym roku przekroczyły 66 mld USD.
  • Google wybuduje pierwszą siedzibę poza Stanami Zjednoczonymi. Realizacja inwestycji ruszy w 2018 roku. Decyzję o wybudowaniu nowej siedziby w angielskiej stolicy Google podjął jeszcze przed referendum w sprawie Brexitu. Jeśli budowa (wartości ok. 1,3 mld USD) zostanie zakończona to wraz z dwoma innymi budynkami, które amerykańska firma wynajmuje obecnie w Londynie, to powstanie Google'owski kampus, podobny do tego, który stoi w Dolinie Krzemowej. Londyński oddział firmy będzie kierował operacjami w całej Europie.
  • Polacy pokochali chińskie Allegro. Okazuje się, że coraz częściej dokonujemy zakupy w serwisie Alibaba, gdzie oferowane towary są znacznie tańsze niż dotąd dostępne na naszym rynku. Do kupowania w zagranicznych e-sklepach przyznają się cztery osoby na 10, z czego 60 proc. dokonuje e-zakupów przynajmniej raz w miesiącu. Z Chin sprowadzamy towary spożywcze (w tym jarzyny), a także takie towary jak wkłady do maszynek do golenia, końcówki do szczoteczek elektrycznych, kable, ładowarki i wtyczki, a także różne produkty elektryczno-elektroniczne.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Jesteśmy częścią świata finansów. POLACY CHĘTNIE KORZYSTAJĄ Z BANKOWOŚCI MOBILNEJ. JAKIE SĄ ZAGROŻENIA?

Według badania opublikowanego przez NBP na początku 2017 roku ponad połowa młodych Polaków (w wieku do 24 lat) korzysta z usług bankowych na urządzeniach mobilnych. Polacy są w europejskiej czołówce pod względem liczby osób korzystających z cyfrowych rozwiązań w bankowości – aż 91% przynajmniej raz w miesiącu dokonuje transakcji finansowych online lub przez aplikację mobilną. Wśród zalet bankowości mobilnej najbardziej doceniane są: łatwość użycia (63%), oszczędność czasu (59%) oraz bezpieczeństwo (51%). Istnieją jednak pewne zagrożenia, na które warto zwrócić uwagę podczas korzystania z usług banku na urządzeniu mobilnym.

Spreparowana sieć Wi-Fi


Jedną z metod stosowaną przez hakerów jest próba przejęcia danych logowania do banku przy pomocy spreparowanej sieci Wi-Fi. Podatne na tego typu cyberataki są osoby, które logują się do publicznie dostępnych punktów sieciowych (tzw. hotspotów). Cyberprzestępca może z łatwością zabrać swój własny router do galerii handlowej i stworzyć sieć Wi-Fi, którą dla niepoznaki nazwie tak samo jak restaurację, w której akurat będzie przebywać potencjalna ofiara. W dodatku może przyciągać ogólną dostępnością bez konieczności wpisywania loginu i hasła. Po połączeniu się z taką siecią, a następnie skorzystaniu z usług bankowych (w szczególności z poziomu przeglądarki internetowej zamiast dedykowanej aplikacji), haker mógłby podejrzeć, jakie dane logowania do banku zostały wprowadzone przez użytkownika.

– Najczęściej bezpieczeństwo sesji bankowej naruszają tzw. ataki man-in-the-middle (MITM) –cyberprzestępca stara się znaleźć pomiędzy dwiema stronami, które wymieniają informacje, monitoruje przepływ danych oraz może wpływać na ich przekaz. Korzystając z bankowości internetowej, używamy informacji, które haker może przechwycić i wykorzystać do własnych celów – w praktyce włamać się na nasze konto ­ mówi Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure.

Przestarzały system operacyjny


Cyberprzestępcy mogą również wykorzystać luki w starych wersjach systemu, aby przejąć kontrolę nad słabo zabezpieczonym urządzeniem, co stanowi kolejne zagrożenie dla sesji bankowych. Według raportu Gartnera opublikowanego w maju 2017 roku z systemu Android korzysta 86% użytkowników smartfonów na świecie. Najpopularniejszy mobilny system jest również najczęstszym celem ataków hakerskich. Wynika to w dużej mierze z braku masowych, regularnych aktualizacji systemu – tak jak odbywa się to w przypadku systemu Apple iOS. Na kilka miesięcy po premierze wersji Androida Oreo korzysta z niego zaledwie 0,3% użytkowników, a z wersji poprzedniej – Nougat – niewiele ponad 20% posiadaczy smartfonów z Androidem. Według doniesień Labu firmy F-Secure na przestrzeni 8 miesięcy (styczeń – sierpień 2017) liczba złośliwego oprogramowania atakująca systemy Android wzrosła o 70%.

Nieoficjalna aplikacja bankowa


Cyberprzestępcy wykorzystują również niski poziom autoryzacji aplikacji w sklepie Google’a oraz możliwość instalacji oprogramowania z niezaufanych źródeł. W październiku 2017 roku polskie instytucje finansowe przestrzegały przed aplikacją do śledzenia kursu kryptowalut, która była dostępna do pobrania z autoryzowanego sklepu. Po jej zainstalowaniu wyświetlała się specjalna nakładka udająca oficjalną aplikację bankową, w której użytkownicy byli proszeni o wpisanie swoich danych logowania. Tym samym cyberprzestępcy otrzymywali dostęp do konta. Wirus przejmował również kontrolę nad telefonem i dawał możliwość podsłuchiwania połączeń telefonicznych, a także wysyłania i odczytywania treści SMS-ów (w tym wiadomości potwierdzających transakcję z bankiem).

– Aplikacje bankowe na urządzeniach mobilnych są z reguły dobrze chronione, ponieważ nie przechowują poufnych danych w pamięci podręcznej, a wylogowanie użytkownika następuje już po kilku minutach bezczynności. Mogą jednak stanowić realne zagrożenie, jeżeli przez przypadek użytkownik pobierze spreparowaną aplikację, która w praktyce będzie wykradała dane logowania. Aby ustrzec się od tego typu niebezpieczeństw, można skorzystać z oprogramowania Ochrona Internetu z funkcją Bezpiecznej Przeglądarki, która w momencie logowania się na stronę banku blokuje wszystkie inne połączenia i dba o bezpieczeństwo sesji – tłumaczy Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure.

Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure; Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: