eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak nam idzie segregacja odpadów wielomateriałowych?

Jak nam idzie segregacja odpadów wielomateriałowych?

2017-12-12 00:45

Jak nam idzie segregacja odpadów wielomateriałowych?

Segregacja odpadów © Roman Milert - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak nam idzie segregacja odpadów opakowaniowych? Okazuje się, że wiedza odnośnie zasad towarzyszących selektywnej zbiórce odpadów opakowaniowych jest w naszym społeczeństwie coraz większa. Potwierdzeniem tego może być chociażby ostatnie badanie, które Kantar TNS przeprowadził na zlecenie Fundacji ProKarton. Wynika z niego m.in., że już niemal 2/3 Polaków (65 proc.) deklaruje znajomość zasad segregacji. Dla porównania, w kwietniu 2016 roku takiej odpowiedzi udzielało 60 proc. ankietowanych. Ciągle jeszcze mamy pewne, wymagające nadrobienia braki.

Przeczytaj także: Jak nam idzie segregacja odpadów?

Fundacja ProKarton pracuje na co dzień nad projektami związanymi z edukacją ekologiczną społeczeństwa oraz promocją selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych. W ramach swojej stałej działalności Fundacja postanowiła wziąć pod lupę świadomość Polaków w kwestii selektywnej zbiórki szczególnego rodzaju odpadów opakowaniowych - opakowań wielomateriałowych. Chodzi tu o opakowania wykonane z minimum dwóch różnych materiałów, których nie można rozdzielić ani ręcznie, ani też przy zastosowaniu prostych metod mechanicznych.

Opakowania wielomateriałowe mogą zostać poddane recyklingowi. Czy jednak zdajemy sobie z tego sprawę? Czy segregujemy je tak, aby umożliwić odzyskiwanie z nich surowców wtórnych? Odpowiedzi na te i inne pytania ma udzielić badanie zrealizowane przez Kantar TNS.

OGÓLNA WIEDZA NA TEMAT SEGREGACJI ODPADÓW


Jeżeli zapytać Polaków o ogólne zasady segregacji odpadów, to w większości deklarują oni, że wiedzą, do którego z pojemników lub worków wrzucać dane rodzaje odpadów. Niemal dwie trzecie ankietowanych twierdzi, że wie w jaki sposób powinna przebiegać prawidłowa segregacja odpadów na poziomie gospodarstwa domowego, z czego 23 proc. ogółu badanych jest pewna swojej wiedzy na ten temat, natomiast 42 proc. respondentów również deklaruje, że nie ma większych problemów z segregacją. Badani, którzy najczęściej sygnalizują znajomość zasad selektywnej zbiórki to osoby starsze oraz posiadające wykształcenie wyższe. Poziom wiedzy w zakresie segregacji jest najwyższy w województwach: łódzkim, pomorskim, zachodniopomorskim oraz kujawsko-pomorskim.

fot. mat. prasowe

Czy wiemy jak segregować odpady opakowaniowe?

Prawie dwie trzecie (65%) Polaków deklaruje, że wie, w jaki sposób segregować odpady opakowaniowe.


Poziomu swojej wiedzy na temat segregacji nie jest w stanie określić co szósty badany (15 proc.), 13 proc. osób ma wątpliwości, do którego pojemnika należy wrzucać odpady, a pozostałe 7 proc. przyznaje się do całkowitej nieznajomości reguł selektywnej zbiórki odpadów.
-Obserwujemy, że rośnie liczba osób, które znają zasady segregacji odpadów i wprowadzają je w życie. Jest to zapewne w dużym stopniu efekt działań informacyjnych i edukacyjnych, które przekładają się na ugruntowanie codziennych nawyków Polaków w zakresie selektywnej zbiórki. Nie do przecenienia jest tu rola prawodawców. Jednym z ostatnich działań w tym zakresie jest wprowadzenie jednolitego systemu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Rozporządzenie Ministra Środowiska, które weszło w życie 1 lipca 2017 roku), Rozporządzenie to reguluje zasady selektywnej zbiórki odpadów na terenie całego kraju. Zgodnie z Rozporządzeniem dostępne będą cztery pojemniki na odpady: niebieski na papier, zielony na szkło, żółty na plastik, metal i odpady wielomateriałowe oraz brązowy na odpady ulegające biodegradacji. Obwiązek prowadzenia jednolitego systemu zbiórki w całej Polsce ułatwi edukację i informowanie na temat zasad segregacji odpadów, co może przyczynić się do lepszych wyników w zakresie świadomego i prawidłowego korzystania z pojemników (worków) na odpady, a co za tym idzie znacząco wpłynąć na jakość zbieranych odpadów opakowaniowych i w konsekwencji na poziom ich recyklingu – podkreśla Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton. Jesteśmy również przekonani, że będzie to miało pozytywny wpływ na wzrost poziomów recyklingu odpadów po kartonach do mleka i soków – kontynuuje Jan Jasiński.

OPAKOWANIA WIELOMATERIAŁOWE I SPOSÓB ICH SEGREGACJI


Respondenci zapytani o to, jakie odpady po opakowaniach wielomateriałowych segregują w swoich gospodarstwach domowych, na pierwszym miejscu wymienili kartoniki do płynnej żywności (40 proc.).

W dalszej kolejności, jako segregowane przez siebie opakowania wielomateriałowe, wskazywali opakowanie po dezodorantach (32 proc.), saszetki po przyprawach oraz opakowania typu blister np. po szczoteczce do zębów (20 proc.). Na ostatnim miejscu pojawiły się opakowania po słodyczach, takich jak gumy do życia i batoniki (17 proc.). Wśród badanych aż 27 proc. osób przyznaje, że nie segreguje żadnego z wymienionych opakowań wielomateriałowych.

fot. mat. prasowe

Jakie odpady po opakowaniach wielomateriałowych segreguje się w gospodarstwach domowych?

Opakowanie wielomateriałowe to opakowanie wykonane co najmniej z dwóch różnych materiałów, których nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych.


Jeżeli chodzi o praktyczne zastosowanie wiedzy na temat segregacji odpadów wielomateriałowych, tylko 17 proc. ankietowanych wyrzuca opakowania wielomateriałowe do odpowiedniego pojemnika (kolor żółty). Pozostali badani, zapytani, do którego pojemnika/worka powinny trafiać opakowania wielomateriałowe wymieniali: pojemnik czarny (14 proc.), zielony (8 proc.), niebieski (8 proc.), brązowy (4 proc.), biały (3 proc.), inny (1 proc.). Aż 45 proc. respondentów twierdzi, że nie przywiązuje wagi do tego, do którego pojemnika trafiają opakowania wielomateriałowe.
-Wysoki odsetek osób, które nie segreguje odpadów wielomateriałowych może wynikać z faktu, że nie znają one definicji opakowań wielomateriałowych, przez co trafią one nie do tego pojemnika, do którego powinny. Być może pewną wskazówką są znaki identyfikacyjne, które informują o przynależności do kategorii opakowań wielomateriałowych. Dla tego typu opakowań jako symbol materiału przewidziana jest litera C oraz symbol materiału dominującego, dla przykładu symbolem kartoników jest C/PAP81, dla kartoników aseptycznych lub C/PAP84 dla kartoników z folią aluminiową. Zasady stosowania oznakowań określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 września 2014 roku – niestety nie jest ono obligatoryjne, więc nie wszyscy producenci stosują te oznakowania, a na pewno ułatwiłoby to poprawną segregację odpadów – zaznacza Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.

fot. mat. prasowe

Do jakiego pojemnika wyrzucać odpady po opakowaniach wielomateriałowych?

45% badanych nie zwraca uwagi na to, do jakiego koloru pojemnika wyrzuca odpady wielomateriałowe.


RECYKLING OPAKOWAŃ WIELOMATERIAŁOWYCH


Prawie połowa Polaków jest zdania, że opakowania wielomateriałowe nadają się do recyklingu (49 proc.). Osobami najczęściej podzielającymi opinię nt. możliwości recyklingu takich opakowań są osoby młodsze oraz w średnim wieku.

31 proc. badanych nie jest pewna, czy zużyte opakowania wielomateriałowe można ponownie przetworzyć, natomiast 19 proc. respondentów jest zdania, że odpadów tego typu nie można poddawać procesom recyklingu.
-Wielu Polaków wciąż nie wie lub ma wątpliwości, jak poprawnie segregować odpady wielomateriałowe. Dlaczego ta wiedza jest ważna? Ponieważ odpady wielomateriałowe zawierają w sobie wiele cennych surowców, które nie powinny w żadnym wypadku trafiać na wysypiska. Przeciwnie, powinny być starannie segregowane a następnie poddawane recyklingowi. W toczącej się obecnie na forum Unii Europejskiej dyskusji na temat zasad funkcjonowania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym nasz branża silnie artykułuje stanowisko, że w perspektywie kilkunastu lat żadne opakowanie nie powinno trafiać na składowisko. Nie jesteśmy w tym osamotnieni, ponieważ inne branże opakowaniowe podzielają ten pogląd. Alternatywą dla składowania odpadów opakowaniowych, jest ich recykling, który pozwala na utrzymanie cennych surowców w obiegu gospodarczym przez wiele kolejnych cyklów produkcyjnych – komentuje Jan Jasiński, Prezes Zarządu Fundacji ProKarton, inicjatora badania.

Metodologia:
Badanie zostało zrealizowane przez ośrodek Kantar TNS w dniach 13-18 października 2017 roku, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI), na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1064 osób powyżej 15 roku życia.

Praca w Polsce I-IX 2017

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: