eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 2 tys. godzin w firmie. Co wpływa na duże zaangażowanie w pracę?

2 tys. godzin w firmie. Co wpływa na duże zaangażowanie w pracę?

2017-12-08 00:40

2 tys. godzin w firmie. Co wpływa na duże zaangażowanie w pracę?

Co motywuje pracowników zaangażowania? © YakobchukOlena - Fotolia.com

Czas, który spędzamy w pracy, plasuje nas w czołówce najbardziej zapracowanych narodów. Z wyliczeń OECD wynika, że w firmie jesteśmy obecni przez prawie 2 tys. godzin w roku. To siódmy z najwyższych wyników w rankingu. Co sprawia, że nasze zaangażowanie w pracę jest aż tak pokaźne? Z badania, które Ipsos zrealizował da Wonga wynika, że poza wynagrodzeniem jest to przede wszystkim atmosfera w pracy.
Ranking OECD stanowi wyraźny dowód na pracowitość Polaków. Przeciętnie pracy poświęcamy niemal 2 tys. godzin w roku. Za takim poświęceniem stoi bez wątpienia pensja, która w dalszym ciągu pozostaje głównym motywatorem, ale okazuje się, że istotne znaczenie mają również czynniki pozaekonomiczne. Potwierdza to badanie zrealizowane przez Ipsos dla Wonga.com. Co jeszcze sprawia, że nasze zaangażowanie w pracę jest tak pokaźne?

To motywuje Polaków


Ankietowani, oproszeni o wskazanie, co poza pieniędzmi, wpływa na ich zaangażowanie w pracę, udzielili dość zróżnicowanych odpowiedzi, wskazując najczęściej na dwie przyczyny. Najważniejsza okazała się dobra atmosfera w pracy, na którą wskazało 65 proc. ankietowanych. Istotne okazuje się także docenianie przez przełożonego oraz współpraca ze zgranym zespołem (odpowiednio 49 i 45 proc. badanych).
– Dobre relacje między współpracownikami mają istotne znaczenie. Ich pozytywny wpływ na pracę zespołu jest widoczny przy realizacji wspólnych zadań. Dlatego tak ważne jest dbanie o dobrą atmosferę i dopasowanie zespołu – mówi Zbigniew Ćwikliński, dyrektor ds. windykacji i obsługi klienta Wonga w Polsce.

Jak pokazuje badanie Wonga, znaczna część respondentów zwraca także uwagę na możliwość rozwoju (43 proc.). Nieco mniej osób czuje się zmotywowanych ambitnymi zadaniami, z którymi ma okazję mierzyć się w pracy (29 proc.).

fot. YakobchukOlena - Fotolia.com

Co motywuje pracowników zaangażowania?

Jak pokazuje badanie Ipsos dla Wonga, wśród czynników pozafinansowych to dobra atmosfera w firmie najmocniej mobilizuje Polaków do pracy.


Dla starszych ważna jest atmosfera i relacje w zespole, dla młodszych – ambitne zadania


Badanie Wonga pokazało także, że co innego motywuje do pracy młodszych, a co innego starszych pracowników. Dobrą atmosferę w pracy doceniają przede wszystkim osoby z trzech grup wiekowych: 45-55 (70 proc.), 25-34 lata (69 proc.) oraz 35-44 (65 proc.). Wśród osób mających 20-24 lata jest to 49 proc. ankietowanych.
– Może to być związane z faktem, że są to osoby dopiero wkraczające na rynek pracy, które nie mają wygórowanych oczekiwań. Młodzi ludzie chcą przede wszystkim zdobyć doświadczenie, nie przywiązują się więc do firmy, jednak zdecydowanie bardziej cenią miejsce pracy, w którym mają szansę rozwoju – mówi Zbigniew Ćwikliński z Wonga.

Podobne tendencje dotyczą współpracy ze zgranym zespołem. Widać wyraźnie, że znaczenie tego motywatora rośnie wraz z wiekiem: od 39 proc. wskazań w najmłodszej grupie wiekowej do 50 proc. wśród osób mających 45-55 lat.

Ankietowanym zależy także na tym, by ich praca była doceniana przez szefa, choć to również zależy od stażu pracy. Ta motywacja jest szczególnie istotna dla osób w wieku 25-34 i 35-44 lat (po 52 proc). Uznanie szefa nie motywuje jednak w takim stopniu ani początkujących pracowników (39 proc.), ani osób, które mają za sobą kilkanaście lat kariery zawodowej (45 proc. badanych w wieku 45-55).

Samorealizacja a ambitne zadania


Badanie Ipsos dla firmy finansowej Wonga pokazuje także, że dla respondentów istotna jest samorealizacja. Kryterium to jest szczególnie ważne dla grup wiekowych 25-34 i 45-55 lat (odpowiednio 45 i 46 proc. ankietowanych).
– Jego popularność wśród osób z najdłuższym stażem pracy można tłumaczyć czynnikami psychologicznymi: po kilkunastu latach aktywności zawodowej część osób decyduje się na zmianę ścieżki kariery i szukanie nowych dróg rozwoju. Do wzmożonego zaangażowania i zdobywania nowych kompetencji może zachęcać także sytuacja na rynku pracy – zmiana profesji w dojrzałym wieku nie jest łatwym zadaniem – tłumaczy Zbigniew Ćwikliński, dyrektor ds. windykacji i obsługi klienta Wonga w Polsce.

Potrzeba rozwoju osobistego jest ważna w każdym wieku. Osoby, które posiadają już bagaż doświadczeń zawodowych, wciąż chętnie zdobywają nowe umiejętności. Zaskakuje natomiast stosunkowo niski odsetek osób w najmłodszej badanej grupie wiekowej (44 proc.), którym zależy na samorealizacji. Wydawać by się mogło, że to właśnie dla osób wkraczających dopiero na rynek pracy ta motywacja będzie najsilniejsza.

Tendencja odwraca się, kiedy respondenci są pytani, czy motywują ich ambitne zadania. Okazują się one najbardziej istotne dla osób z krótkim stażem – w wieku 20-34 lata (35 proc.) i 25-34 lat (31 proc.). Co ciekawe, respondenci nie utożsamiają ambitnych zadań z możliwościami samorealizacji – świadczy o tym wyraźna różnica między udziałem pracowników wskazujących te odpowiedzi.

Pensja to nie wszystko


Badanie pozwala również zaobserwować kilka innych interesujących tendencji. Wbrew obiegowej opinii okazuje się, że przedstawiciele pokoleń Y i Z nie szukają jedynie dobrej atmosfery i zgranego towarzystwa – zdecydowanie ważniejsza jest dla nich możliwość samorealizacji. Co ważne, chęć rozwoju nie maleje wraz z wiekiem i wydłużaniem się stażu pracy. Ta wiedza może być niewątpliwie przydatna podczas opracowywania skutecznego systemu motywacji pracowników.
– Pozafinansowe bodźce mają niezaprzeczalny wpływ na zaangażowanie i efektywność pracowników – podkreśla Zbigniew Ćwikliński. – Dopasowanie pracowników do otoczenia to kluczowy element współczesnej organizacji. Pensja nadal jest ważna. Jednak jeśli atmosfera w firmie nie zachęca do pracy, pracownik nie ma możliwości rozwoju, to wysokie wynagrodzenie nie wystarczy, aby go zatrzymać – dodaje.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.