eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bez podwyżki wynagrodzenia już się nie obędzie?

Bez podwyżki wynagrodzenia już się nie obędzie?

2017-12-06 12:38

Bez podwyżki wynagrodzenia już się nie obędzie?

Bez podwyżki wynagrodzenia już się nie obędzie? © adam88xx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Doniesienia z rynku pracy świadczą, że pracodawcy w coraz większym stopniu ulegają presji płacowej. Czy te wieści znajdują potwierdzenie w rzeczywistości? Okazuje się, że tak. Tego przynajmniej dowodzi 7. edycja raportu Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”, z której wynika, że w tym roku podwyżkę wynagrodzenia otrzymała większość ankietowanych. W grupie osób, których pensje pozostały na niezmienionym poziomie, 45% aktywnie dąży do zmiany pracy. Zatrudniający muszą zatem zdawać sobie sprawę, że w walce o talenty czynnika ekonomicznego pominąć raczej nie sposób.
- Bieżący rok przyniósł kontynuację tendencji, które widoczne były na rynku pracy już w poprzednich latach. Rynek kandydata stał się faktem niemal we wszystkich branżach, a pracodawcy musieli stawić czoła wyzwaniu „3xZ”, czyli zdobądź, zapłać, zatrzymaj. Nasze badanie wyraźnie dowodzi, że nie jest to łatwe, tym bardziej, że specjaliści i menedżerowie otrzymali w tym roku przeciętnie 8 ofert nowego zatrudnienia. Jasne zatem staje się, że na nowy rok pracodawcy powinni nie tyko jasno sprecyzować swoje cele biznesowe, ale również strategie w zakresie zarządzania kadrami, które uwzględniać będą kwestie płacowe. Pracownicy oczekują coraz wyższych podwyżek wynagrodzenia, a pracodawcy, którzy chcą pozyskać talenty muszą liczyć się z tym, że koszty rekrutacji mogą być wyższe niż dotychczas. Ci ostatni powinni również pamiętać, że w dzisiejszych czasach istotnym narzędziem w budowaniu zaangażowania i lojalności pracowników są nie tylko płace, ale także znajomość motywacji i potrzeb osób zatrudnionych – mówi Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal.

Podwyżki wynagrodzenia niższe niż oczekiwania płacowe przy zmianie pracy


Z najwyższym wzrostem wynagrodzenia – o ponad 20% – miał do czynienia w mijającym roku co ósmy pracownik. Ponad połowa zapytanych (55%) dostała podwyżkę niższą niż jedna piąta ich pensji, a aż jedna trzecia wciąż otrzymuje płace na takim samym poziomie jak rok wcześniej. Z ubiegłorocznej edycji badania „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” wynikało, że średnio kandydaci oczekiwali 23% wzrostu pensji w przypadku zmiany pracy.
– Oczekiwany wzrost pensji u obecnego pracodawcy najczęściej jest niższy. Jeśli pracownik chce podwyżki o 20% przy zmianie pracy, a w swojej organizacji otrzyma 10%, to z pewnością jego motywacja do zmiany miejsca zatrudnienia – za ofertę już tylko 10% wyższą – znacząco spadnie – mówi Agnieszka Wójcik, Market Research Manager Antal.

fot. mat. prasowe

Czy i jaką otrzymałeś/otrzymałaś podwyżkę w ciągu ostatniego roku?

Co trzeci respondent deklaruje, że nie dostał ostatnio podwyżki.


Jak wskazuje Daria Stefańska z Antal, liderami w obszarze kreowania konkurencyjnej polityki płacowej są pracodawcy z sektora SSC/BPO ze względu na panującą od kilku lat dużą konkurencję na rynku pracy.
– Dynamika rynku w postaci rosnącej liczby ofert pracy ze strony wchodzących na polski rynek centrów, jak i już obecnych pracodawców, którzy rozwijają swoje struktury powoduje, że firmy często konkurują między sobą wysokością wynagrodzenia oraz bogatym pakietem socjalnym. Większość firm z sektora usług dla biznesu od lat regularnie podnosi wynagrodzenia swoim pracownikom. Pracownicy z sektora SSC/BPO mogą się spodziewać podwyżek w wysokości 5-10% w skali roku. Ponadto, pracodawcy coraz częściej konkurują świadczeniami pozapłacowymi – mówi Daria Stefańska, Manager Antal SSC/BPO.

Im mniejsza podwyżka, tym większa chęć zmiany pracy


Wysokość otrzymanej podwyżki lub jej brak wyraźnie determinuje postawy pracowników. Im wyższy wzrost pensji, tym rzadziej specjaliści lub menedżerowie aktywnie poszukują nowego zatrudnienia. Wśród osób, które nie otrzymały żadnej podwyżki, niemal połowa (45%) aktywnie dąży do zmiany miejsca pracy np. przeglądając i odpowiadając na ogłoszenie rekrutacyjne. W grupie, w której osoby otrzymały najniższą podwyżkę, odsetek ten wynosi 29%, a w grupie osób z przeciętną podwyżką – 19%.

fot. mat. prasowe

Aktywność specjalistów i menedżerów w zależności od poziomu otrzymanej podwyżki

Im wyższy wzrost pensji, tym rzadziej specjaliści lub menedżerowie aktywnie poszukują nowego zatrudnienia.


- Śmiało można postawić tezę, że wzrost wynagrodzenia bezpośrednio przekłada się na spadek rotacji dobrowolnej. Im wyższe propozycje podwyżek, tym zdecydowanie mniejsza szansa na stratę pracownika. To właśnie wśród osób, które otrzymały najwyższą podwyżkę, aktywni kandydaci stanowią jedynie 15%, przy jednocześnie wysokim odsetku osób, które w żadnym wypadku nie rozważą zmiany pracy – zwraca uwagę Agnieszka Wójcik, Market Research Manager Antal.

Informacje o badaniu
7. edycja badania Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” została przeprowadzona metodą CAWI w terminie 24.07-16.08 2017 roku. W badaniu wzięło udział 1040 respondentów z całej Polski. Badanie było anonimowe.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.