eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pompa ciepła to już must have?

Pompa ciepła to już must have?

2017-12-04 13:57

Pompa ciepła to już must have?

Polacy chcą ekologicznej energii © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Przed nami najnowszy raport Oferteo.pl, a w nim garść informacji odnośnie popularności, jaką cieszy się wśród Polaków pompa ciepła. Z odpowiedzi udzielonych przez respondentów wynika, że obecnie jest to zdecydowanie najczęściej poszukiwane urządzenie do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Okazuje się również, że względem ubiegłego roku zainteresowanie nim znacznie wzrosło.

Pompa ciepła coraz popularniejsza


Jak wynika z badania zrealizowanego przez Oferteo.pl, wśród osób zainteresowanych urządzeniami do pozyskiwania energii z OZE pompa ciepła cieszy się zdecydowanie największym powodzeniem - wskazało na nią aż 2/3 badanych, co względem minionego roku oznacza wzrost na poziomie 16 pkt proc. Urządzenie to może służyć zarówno ogrzewaniu pomieszczeń, jak i podgrzewaniu wody. Pompa ciepła przypomina rozmiarem niewielką lodówkę, a przemian termodynamiczne, które w niej zachodzą umożliwiają przekazywanie ciepła ze źródła dolnego (powietrza, gruntu, wody) do górnego (wody krążącej w instalacji CO).

Odwrotną niż przy pompach tendencję widać w przypadku kolektorów słonecznych - na przestrzeni roku grono zainteresowanych zmniejszyło się o połowę (z niemal 1/3 do 15%).

fot. mat. prasowe

Jakiego urządzenia poszukujesz?

69% osób wskazało, że jest zainteresowane pompami ciepła


Jakie są plusy i minusy pomp ciepła?


Pompa ciepła jako rozwiązanie grzewcze sprawdzi się przede wszystkim w domach, których zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie. Jednak jeśli budynek miałby spełniać standardy energooszczędności, to samo ogrzanie domu będzie tanie. W takim przypadku wysoki początkowy koszt instalacji, wynoszący od 30 do 50 tysięcy złotych, może zwrócić się w kilkanaście lat.

fot. mat. prasowe

Pompy ciepła

Koszt instalacji, wynoszący od 30 do 50 tysięcy złotych, może zwrócić się w kilkanaście lat


Trzeba pamiętać, że ogrzewanie za pomocą pompy ciepła nie zawsze może być wystarczające. Sroga zima i duży mróz mogą zmusić do wykorzystania dodatkowego źródła ogrzewania.

Główny cel: podgrzewanie wody i wsparcie ogrzewania


Uczestnicy badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu typu lead generation, wskazali, że poszukują przede wszystkim urządzenia, które będzie służyło do podgrzewania wody i wspierało ogrzewanie domu.
Podgrzewanie wody jako wyłączny cel wskazało 15% ankietowanych, a wytwarzanie energii elektrycznej – co ciekawe – tylko 2%.

fot. mat. prasowe

Do czego ma służyć poszukiwane urządzenie?

Uczestnicy poszukują głównie urządzenia, które będzie służyło do podgrzewania wody


Do jakiego domu szukamy urządzenia?


Urządzenie do pozyskiwania energii odnawialnej miałoby zostać zamontowane w połowie przypadków na domu o powierzchni nie większej niż 150 m2. Tylko 5% wskazań padło na domy o powierzchni większej niż 300 m2.

fot. mat. prasowe

Jaka jest powierzchnia domu?

Powierzchnia domu, do którego szukamy pomp ciepła przeważnie nie przekracza 150 m2


Zakupem pompy ciepła, kolektorów słonecznych bądź ogniw fotowoltaicznych najczęściej były zainteresowane osoby, w których domu zamieszkuje na co dzień 3–4 osoby (57% wskazań). W 16% przypadków dom jest zamieszkiwany przez singla lub dwie osoby, a co piąty – przez 5 do 6 osób.

fot. mat. prasowe

Ile osób meszka w domu?i

Zakupem pompy ciepła, najczęściej były zainteresowane osoby, w których domu mieszkają 3–4 osoby


Chcemy żyć ekologicznie, ale często nie mamy wiedzy


Pompy ciepła okazały się także najbardziej pożądanym rodzajem ogrzewania w innym badaniu Oferteo.pl – na temat preferowanego rodzaju ogrzewania domu. Na pompy wskazała wówczas prawie 1/3 respondentów. Z badania wynikało również, że 35% respondentów byłoby skłonnych płacić większe rachunki, aby ogrzewać dom ekologicznymi sposobami. Z kolei 22% odpowiedziało, że nie ma wystarczającej wiedzy na temat ekologicznych sposobów ogrzewania.

Metodologia badań
Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 5 tys. zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące urządzeń do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.