eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport X 2017

Przetargi - raport X 2017

2017-12-01 08:54

Przetargi - raport X 2017

Sporo przetargów na dostawę wyposażenia szkół © Studio Gi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W dziesiątym miesiącu 2017 roku, uprawnione jednostki zgłosiły do Biuletynu Zamówień Publicznych 12 tysięcy postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. To wynik o ponad 32 procent lepszy niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i jednocześnie o 17 procent wyższy niż miesiąc wcześniej, we wrześniu – wynika z raportu opracowanego przez serwis eGospodarka.pl. Mocno wystrzeliły w górę zamówienia na prace związane z procesami inwestycyjnymi, widać także pojawiające się typowe pod koniec roku zakupy – towarów i usług związanych z zapewnieniem ciągłości działania jednostek. Widoczny jest również efekt „końca roku”, czyli charakterystyczne dla ostatniego kwartału wzmożone zakupy komputerów, sprzętu komputerowego oraz oprogramowania.

Przeczytaj także: Przetargi - raport III kw. 2017

Z danych opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wynika, że w październiku 2017 roku, w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 12 tys. 376 ogłoszeń przetargowych, wobec 9 tys. 350 rok wcześniej (w październiku 2016) i 10 tys. 544 we wrześniu 2017.

W porównaniu z październikiem 2016 roku wzrosty wystąpiły we wszystkich trzech analizowanych kategoriach, przy czym najmocniejszy wzrost względny wystąpił w kategorii dostaw towarów (o 39,3 procent), niewiele ustępują mu przetargi na prace budowlano-remontowe (roczna dynamika na poziomie 36,2 procent). Mocno na plusie są również zamówienia na dostawy usług, których w październiku 2017 było o 19,8 procent więcej niż rok wcześniej. Skąd takie dobre wyniki? Po części to efekt bazy, bowiem w październiku ubiegłego wyniki nie były najlepsze, jednak nie sposób nie zauważyć znacznie zwiększonej aktywności zamawiających na tle danych wieloletnich. Widać wyraźnie, że jednostki samorządowe (to one odpowiadają za większość zamówień ogłaszanych w BZP) ruszyły na zakupy oraz rozpoczynają się inwestycje.

W relacji miesięcznej (względem września 2017) spadek liczby publikowanych ogłoszeń o udzielenie zamówienia publicznego zanotowano jedynie w segmencie zamówień na prace remontowo-budowlane. To jednak typowe zjawisko sezonowe, wynikające z jesienno-zimowej przerwy w budownictwie. W październiku względem września liczba ogłoszeń przetargowych na prace remontowo-budowlane spadła jednak zaledwie o 13,3 procent, co jest wynikiem niższym od obserwowanych w latach wcześniejszych. W samorządowych inwestycjach wyraźnie „drgnęło”.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w BZP w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W październiku 2017 roku, w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 12 tys. 376 ogłoszeń przetargowych.


O ile zamówienia na dostawy towarów oraz usług były w październiku 2017 roku na poziomie zbliżonym jak w latach wcześniejszych , to widać wyraźny wzrost liczby ogłaszanych przetargów w segmencie prac remontowo-budowlanych. Liczba ogłaszanych postepowań osiągnęła wielkości obserwowane wcześniej w latach 2012-2013.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., październik lata 2012-2017

W porównaniu z październikiem 2016 roku wzrosty wystąpiły we wszystkich trzech analizowanych kategoriach, przy czym najmocniejszy wzrost względny wystąpił w kategorii dostaw towarów.


Bezrobocie rekordowo niskie. Rosną płace, PKB, ale też i ceny


Jak podał GUS, w październiku 2017 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,6 procent. To poziom najniższy od czasu rejestrowanie tego wskaźnika przez GUS, czyli od 26 lat. W październiku bez pracy pozostawało 1 mln 69,5 tysięcy Polaków. Według danych MRPiPS, w październiku stopa bezrobocia rejestrowanego również wyniosła 6,6 proc. W stosunku do ubiegłego miesiąca oznacza to spadek o 0,2 pkt. proc.

W październiku spadek stopy bezrobocia (w granicach od 0,1 do 0,4 punktu procentowego), odnotowano we wszystkich szesnastu województwach. Najsilniej (o 0,4 punktu procentowego) wskaźnik bezrobocia spadł w województwie opolskim i podlaskim.

Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 3,8 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (11,6 proc.).

Gospodarka ma się bardzo dobrze. Według GUS, w III kwartale 2017 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 1,1 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 5,0 proc. PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 4,7% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

W październiku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 12,3 procent w porównaniu z październikiem ubiegłego roku, a produkcja budowlano-montażowa – o 20,3 procent. W okresie styczeń – październik produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 6,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 12,9 procent wyższa niż przed rokiem.

W październiku 2017 r. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 7,1 procent (wobec wzrostu o 7,5 proc. przed miesiącem oraz o 4,6 proc. w październiku 2016 r.). W porównaniu z wrześniem sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,5 procent.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników wyniosło w październiku 4574,35 zł, o 7,4 procent więcej niż rok wcześniej. Wzrosło również zatrudnienie - w relacji rocznej o 4,4 procent i wyniosło 6 mln 35,8 tysięcy osób.

Rośnie również niestety inflacja. W październiku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,5 proc. Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku, w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wyniósł 2,1 proc. W ciągu roku bardzo mocno wzrosły ceny żywności – aż o 5,8 procent.
– Polska gospodarka jest w rewelacyjnym stanie. Wysoka dynamika PKB, nadal rosnące zatrudnienie, rekordowo niskie bezrobocie, rosnące płace to niewątpliwie bardzo dobre wieści. Co nadal niepokoi, to wciąż niski poziom inwestycji w firmach oraz opóźniające się duże inwestycje państwowe. W ten sposób naszą gospodarkę napędza głównie jeden koń pociągowy, czyli prywatna konsumpcja, nakręcana dodatkowo transferami socjalnymi z programu Rodzina 500 plus. To rozwiązanie dobre jedynie na krótką metę, bowiem długotrwały wzrost są w stanie zapewnić jedynie prorozwojowe inwestycje – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Niskie bezrobocie oraz rosnące wynagrodzenia mają również niestety pewne minusy. Przedsiębiorstwa coraz częściej donoszą o problemach z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników, a poprzez wzrost płac rosną także koszty przedsiębiorstw, co przekłada się na końcowe ceny. Jakie ma to konsekwencje dla zamówień publicznych? Coraz więcej samorządów ma problemy ze znalezieniem wykonawców przy budżetach jakimi dysponują na inwestycje. Na szczęście jednak, jak wskazują dane, inwestycje samorządowe mocno ruszają. Przyczyn tego stanu rzeczy można szukać między innymi w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Lokalne władze poprzez inwestycje po prostu „zbierają punkty” u swych wyborców – dodaje Beata Szkodzin.

Budujemy. I kupujemy wyposażenie do zreformowanych szkół


Szczegółowa analiza ogłoszeń publikowanych w BZP wskazuje na rosnącą liczbę inwestycji, czołowe pozycje zestawienia najczęściej ogłaszanych przetargów okupują bowiem zamówienia na prace remontowo-budowlane. Dodatkowo widać efekty tegorocznej reformy szkolnictwa – likwidacji gimnazjów i przeniesienia części uczniów do szkół podstawowych, w BZP pojawia się bowiem sporo przetargów na dostawę wyposażenia szkół, sprzętu dydaktycznego, etc.

Oprócz wspomnianych już zamówień na prace remontowo-budowlane, pojawia się inny, charakterystyczny dla końca roku trend. Instytucje sektora publicznego zamawiają bowiem komputery i sprzęt komputerowy, co jest typowym w rodzimej „budżetówce” sposobem wykorzystania niewykorzystanych wcześniej środków budżetowych poszczególnych jednostek. Dodatkowo coraz częściej pojawiają się ogłoszenia związane z gospodarką odpadami, a także związane z zapewnieniem ciągłości działania instytucji: dostaw nośników energii, usług ubezpieczeniowych, usług finansowych.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: