eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › 5G nadchodzi wielkimi krokami

5G nadchodzi wielkimi krokami

2017-12-03 00:40

5G nadchodzi wielkimi krokami

5G nadchodzi wielkimi krokami © andranik123 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Znamy wyniki najnowszej edycji Ericsson Mobility Report. Sformułowane w raporcie prognozy wskazują m.in., że do 2023 roku rzesza abonentów mobilnego internetu szerokopasmowego sieci 5G będzie liczyć sobie miliard użytkowników, a mobilna transmisja danych wzrośnie ośmiokrotnie.
Autorzy raportu spodziewają się, że technologia 5G zostanie wdrożona przede wszystkim w gęsto zaludnionych obszarach miejskich i do końca 2023 roku obejmować będzie przeszło 20 procent światowej populacji. Debiut pierwszej komercyjnej sieci 5G New Radio (NR) zapowiadany jest na 2019 rok, a jej główne wdrożenia mają przypadać na kolejne 12 miesięcy. Sieć 5G w pierwszej kolejności pojawi się na wybranych rynkach, w tym w USA, Korei Południowej, Japonii i Chinach.

Mobilna transmisja danych przekroczy w 2023 roku 20 000 eksabajtów miesięcznie


Ericsson Mobility Report podaje, że do końca 2023 roku, mobilna transmisja danych osiągnie ośmiokrotny wzrost, osiągając tym samym poziom 110 eksabajtów miesięcznie. Odpowiada to 5,5 milionom lat przesyłu wideo w jakości HD.

Intensywny wzrost mobilnej transmisji danych dostrzegalny będzie we wszystkich regionach.

Ameryka Północna do końca roku 2017 wykazywać będzie najwyższe średnie użycie mobilnej transmisji danych przez smartphone, przekraczające 7GB miesięcznie.

Według Ericsson oglądane treści wideo będą wciąż zwiększały mobilny ruch szerokopasmowy. Siłą napędową trendu wzrostowego wideo są młodzi millenialsi - osoby będące w przedziale wiekowym od 15 do 24 lat. Stremują oni 2,5 razy więcej niż osoby powyżej 45 roku życia.

Streaming wideo w wyższej rozdzielczości oraz pojawiający się trend wzrostu a rosnący trend zwiększonego strumieniowania formatów wideo, takich jak wideo 360 stopni, będzie miał wpływ na wielkość transmisji danych. Na przykład film 360 stopni w YouTube wykorzystuje od 4 do 5 razy większą przepustowość niż zwykłe filmy z YouTube o tej samej postrzeganej jakości.

Wdrożenia LTE – rozpęd trwa


Według firmy Ericsson do końca tego roku LTE będzie dominującą technologią. Szacuje się, że do końca 2023 roku osiągnie 5,5 miliarda abonamentów i obejmie ponad 85 procent światowej populacji.

Voice over LTE (VoLTE) został uruchomiony w ponad 125 sieciach, w ponad 60 krajach, we wszystkich regionach. Ocenia się, że do końca 2023 roku subskrypcje VoLTE sięgną 5,5 miliarda, co stanowi ponad 80 procent połączonych subskrypcji LTE i 5G.

Smartwatche to jedne z najnowszych urządzeń, które wykorzystują VoLTE. Użytkownicy mogą nawiązywać połączenia głosowe bezpośrednio na swoim smartwatchu, nie mając w pobliżu smartfona (multi-SIM). Połączenia można również przesyłać między smartfonem a zegarkiem.

fot. mat. prasowe

Podłączone urządzenia

Liczba urządzeń podłączanych do sieci rośnie nieustająco.


Niklas Heuveldop, Chief Strategy Officer and Head of Technology and Emerging Business, Ericsson, mówi:
“W najnowszym raporcie podkreślono trend w zakresie subskrypcji mobilnej i wzrost transmisji danych, a także wysiłki branży zmierzające do sprostania rosnącym wymaganiom sieci komórkowych na świecie. Ponadto w raporcie przeanalizowano pojawienie się nowych przypadków użycia, w miarę rozwoju możliwości sieci - inteligentnych zegarków, alarmów IoT oraz rozszerzonej rzeczywistości. Przygotowując się do technologii 5G, trendy te będą nadal wyznaczać kierunek rozwoju branży mobilnej. "

Raport zawiera także trzy artykuły na temat rosnących trendów w branży:
 • Zmieniajace się plany mobilnej transmisji danych - analiza przejść na coraz większe plany oraz rzeczywiste zużycie danych. Podkreślenie znaczenia dobrego zestawienia planów danych, w tym nielimitowanych, w celu zaspokojenia różnorodnych potrzeb konsumentów.
 • Zwiększanie atrakcyjności wydarzenia - koncentracja na tym, w jaki sposób organizatorzy wydarzeń i operatorzy mogą zaspokajać potrzeby gości w zakresie bardziej cyfrowych usług i wciągających doświadczeń,
 • Badanie oczekiwań Millenialsów w zakresie 5G - postrzeganie przez tę grupę wiekową ich doświadczeń mobilnych, ich nadzieje na technologię 5G i sugestie dla operatorów.

fot. mat. prasowe

Subskrypcje mobilne z podziałem na technologie

Już za sześć lat sieć 5G obejmować będzie 20% światowej populacji.


Informacje o raporcie
Ericsson Mobility Report to jedna z czołowych analiz dotyczących ruchu w sieciach mobilnych, dostarczająca dane i prognozy, dzięki którym znamy obecne trendy występujące w Społeczeństwie Sieci (Networked Society).

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

8 8

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • Co mi z zasięgu 4 czy nawet 5G

  apop / 2017-12-04 22:59:28

  jeśli limitu Gb wystarczy na obejrzenie jednego filmu jakości HD, więc po co mi takie technologie?
  Mobilne technologie do telefonii komórkowej owszem, poza tym, że paskudzą strasznie krajobraz, nie mówiąc już o promieniowaniu.
  Współczuję mieszkańcom blokowisk na dachach których montowane są anteny sieci komórkowych, powinno się tego zabronić,
  Dlaczego korzyści materialne realizuje się kosztem zdrowia i życia setek, tysięcy nie świadomych osób? odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Co mi z zasięgu 4 czy nawet 5G

  apop / 2017-12-04 23:00:47

  jeśli limitu Gb wystarczy na obejrzenie jednego filmu jakości HD, więc po co mi takie technologie?
  Mobilne technologie do telefonii komórkowej owszem, poza tym, że paskudzą strasznie krajobraz, nie mówiąc już o promieniowaniu.
  Współczuję mieszkańcom blokowisk na dachach których montowane są anteny sieci komórkowych, powinno się tego zabronić,
  Dlaczego korzyści materialne realizuje się kosztem zdrowia i życia setek, tysięcy nie świadomych osób? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.