eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Finansowanie działalności MŚP. Faktoring coraz popularniejszy?

Finansowanie działalności MŚP. Faktoring coraz popularniejszy?

2017-11-30 11:06

Finansowanie działalności MŚP. Faktoring coraz popularniejszy?

Co siódmy przedsiębiorca korzysta z faktoringu © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP coraz częściej wybierają faktoring - wynika z najświeższej, 14. edycji Barometru EFL. Z deklaracji ankietowanych wynika, że obecnie z usług firm faktoringowych korzysta już 14 proc. badanych i jest to najwyższy wynik, jaki udało się uzyskać w całej historii badania. Na przestrzeni ostatnich trzech kwartałów firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów sfinansowały wierzytelności, których łączna wartość osiągnęła 132,1 mld zł. To o przeszło 17 proc. więcej niż przed rokiem.
„Zapoczątkowany w 2015 roku „Barometr EFL” dowodzi rosnącego znaczenia faktoringu jako narzędzia finansowania działalności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Dziś faktoring, obok kredytu, stał się jedną z podstawowych form pozyskiwania środków. Najlepiej obrazują to statystyki. Jeszcze w w IV kwartale 2015 roku na usługi faktoringowe decydowało się 4,3 proc. przedsiębiorców, rok później odsetek ten wynosił 6,4 proc., a dziś faktoring to chleb powszedni w co siódmej firmie - mówi Stanisław Atanasow, prezes zarządu Eurofactor Polska SA.

Im większa firma, tym częściej korzysta z faktoringu


Badanie wyraźnie dowodzi, że faktoringiem w największym stopniu interesują się firmy średnie. W przedsiębiorstwach, które dają zatrudnienie od 50 do 249 pracowników kredytem posiłkuje się 81,7 proc. przedsiębiorców, leasingiem niemal 73,3 proc., a po faktoring sięga aż 22,5 proc. firm. Małe firmy (10-49 pracowników) nadal finansują się głównie środkami własnymi. Korzystanie z tego instrumentu deklaruje blisko 79% badanych. Z kredytu i leasingu korzysta odpowiednio 68,2 pro. i 61,1 proc. przedsiębiorców, a po faktoring sięga blisko 15 proc. z nich.

W przypadku mikro firm (1-9 pracowników) z faktoringu korzysta 9% przedsiębiorców (w IV kw 2016 – 2,5 proc.), z kredytu 38 proc., a po leasing sięga 29 proc. z nich. Ponad 90 proc. inwestycji mikro firm finansowanych jest ze środków własnych.

Hotele i restauracje działają w faktoringu


Z faktoringu najczęściej korzystają firmy z branży hotelarsko-gastronomicznej – blisko 24 proc. i przemysłowej – ok. 20 proc. Duże zainteresowanie obserwujemy w branży transportowej i usługach –po 14 proc. oraz handlowej – 10 proc. Najrzadziej po faktoring sięgają firmy z branży budowlanej. Tylko nieco ponad 6 proc. przedstawicieli tej branży deklaruje wykorzystanie faktoringu do poprawy płynności firmy. To pokazuje, że rynek usług faktoringowych ma duży potencjał i kolejne lata powinny być dalszym okresem dynamicznego rozwoju faktoringu w Polsce.

fot. mat. prasowe

Produkty wspierające działalność MŚP

6 na 10 respondentów wspiera się kredytem bankowym.


Informacje o badaniu:
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 6-13 listopada 2017 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • vini / 2017-12-06 13:13:51

    Mnie dziwi, że te liczby są wciąż tak małe. Przecież faktoring nie dość, że wychodzi korzystniej niż pożyczka na przykład, to jeszcze szybciej wszystko idzie, mniej formalności... No a przynajmniej w moim przypadku tak było... odpowiedz ] [ cytuj ]

  • AOWFaktoring / 2018-02-19 10:55:13

    W ostatnim czasie mocno rozwinęła się nisza jaką do tej pory był faktoring dla sektora MŚP. Dziś już prawie każda pozabankowa firma faktoringowa ma dla tego sektora ofertę. Na przykład w AOW Faktoring, aby ograniczyć koszty do minimum, dajemy możliwość mikro, małym i średnim firmom sfinansowania pojedynczej, a nawet tylko części faktury. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.