eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Barometr EFL: kondycja finansowa MSP IV kw. 2017

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP IV kw. 2017

2017-11-22 13:03

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP IV kw. 2017

MŚP w pozytywnych nastrojach © Rido - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najnowszy odczyt "Barometru EFL" - wskaźnika, którego celem jest uwidocznienie tendencji wzrostowych w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, wskazuje na spadek drugi kwartał z rzędu. W IV kwartale wyniósł on 58,2 pkt., był więc niższy o 1,1 pkt. od wskaźnika za III kwartał. Nadal jednak wartości Barometru są w roku bieżącym wyższe niż w 2016. Odczyt za IV kwartał 2017 jest 2,9 pkt. wyższy niż za IV kwartał 2016. Nadal możemy wiec mówić o pozytywnych nastrojach w sektorze MŚP.

2017 zdecydowanie lepszy niż 2016


Jak już wspomniano we wstępie, tegoroczne odczyty Barometru są lepsze niż ubiegłoroczne. Odczyt „Barometru EFL” za IV kwartał 2017 roku wyniósł 58,2 pkt. i wciąż znajduje się ponad progiem OR. Jest on wyższy nie tylko od odczytu za IV kwartał 2016, ale od wszystkich pomiarów z 2016 roku. To oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, pomimo odrobinę gorszych prognoz, cały czas widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.

Inwestycje ciągną MŚP w górę


Wysoka wartość głównego wskaźnika utrzymuje się przede wszystkim dzięki inwestycjom. Aż 41,4% przedsiębiorców przewiduje wzrost inwestycji i jest to najwyższy odsetek w ciągu 2 lat (2016 i 2017). Na niewielki spadek wskaźnika kw./kw. wpłynął przede wszystkim wzrost liczby pesymistów w dwóch badanych kategoriach. Co piąta firma liczy się ze spadkiem inwestycji (19,8% vs. 13,4%), a co szósta ze spadkiem zapotrzebowania na zewnętrzne finansowanie (16,4% vs. 7,2%). Odsetek optymistów w kwestii płynności finansowej pozostaje wciąż nieduży, jednak zrównał się z rekordowym wynikiem z II kwartału 2016 roku i wynosi 26%. Również stosunkowo niewielki odsetek przedsiębiorców (28,3%) wskazał, że oczekuje wzrostu sprzedaży. Jest to wynik tylko o 1,6 pp. niższy w porównaniu do III kwartału br.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL

Najnowszy odczyt „Barometru EFL” odnotował spadek drugi kwartał z rzędu i w IV kwartale tego roku wyniósł 58,2 pkt.


- Konsumpcja, inwestycje, produkcja przemysłowa i eksport napędzają polską gospodarkę, co widać w ostatnich wskaźnika makroekonomicznych. Z ostatniego szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że PKB w III kwartale br. wzrósł o 4,7% r/r, natomiast Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że w październiku mieliśmy do czynienia z rekordowo niską stopą bezrobocia na poziomie 6,6%. Warto również spojrzeć na wypracowany w ciągu trzech kwartałów tego roku wynik branży leasingowej, która z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności, jest niezwykle wrażliwa na zmiany koniunktury gospodarczej. A z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że od stycznia do września 2017 roku leasingiem sfinansowano inwestycje o łącznej wartości niemal 48 mld zł, co oznacza wzrost na poziomie blisko 13% r/r. Z takimi statystykami Polska plasuje się w ścisłej europejskiej czołówce. Z obiektywnymi wskaźnikami korespondują subiektywne prognozy przedsiębiorców. Bo choć kwartał do kwartału widzimy drobne spadki, to jednak w ujęciu rocznym nastroje w sektorze MŚP są lepsze – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Informacje o badaniu:
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 6-13 listopada 2017 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: