eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2017

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2017

2017-11-21 11:44

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2017

Rekrutacja © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z najnowszego raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2017” wynika, że małe i średnie przedsiębiorstwa są siłą napędową gospodarki. Osiągnęły one wyniki w zatrudnieniu na poziomie 5,84%, a więc lepsze nie tylko niż ogół rynku (4,5% wg GUS), ale lepsze także niż firmy Nowoczesnej Gospodarki (średnia 5,72%).

Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2017

Mniejsze firmy umacniają swoją pozycję


Analiza przeprowadzona przez ADP Polska wykazała, że w III kwartale 2017 roku przedsiębiorstwa z sektora Nowoczesnej Gospodarki zatrudniające do 500 pracowników zatrudniały najwięcej. Ich wynik wyniósł 5,84%, podczas gdy średnia w Nowoczesnej Gospodarce wyniosła +5,72%. Na taki wynik największy wpływ miał przyrost pracowników w sektorze produkcyjnym (+7,49%). Przyczyną dla której mniejsze firmy odniosły taki sukces było większe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w okresie wakacyjnym. Taka tendencja w III kwartale jest widoczna od trzech lat.
– W najnowszym, dwudziestym już raporcie o zatrudnieniu w Nowoczesnej Gospodarce najbardziej innowacyjne spółki w Polsce odnotowały ponownie bardzo dobre wyniki. Firmy Nowoczesnej Gospodarki nadal rozwijają się dynamiczniej, niż ogół polskich przedsiębiorstw i intensywnie zwiększają swoje zatrudnienie, o czym świadczy odnotowany wzrost na poziomie 5,72% w III kw. br. w stosunku do roku ubiegłego. Drugie półrocze 2017 r. doskonale rozpoczęły średnie firmy, zatrudniające poniżej 500 pracowników, osiągając wynik +5,84%. To bardzo dobra informacja dla rynku. Prognozuje się, że prawie 40% małych przedsiębiorstw zamierza zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższego roku. Mniejsze firmy chcą się rozwijać i będą intensywnie szukać nowych klientów, to może pociągnąć za sobą wzrost zatrudnienia – podsumowuje Magdalena Dacka, HR Business Partner w ADP Polska.

Usługi ze stabilnym wzrostem a produkcja na prowadzeniu


W III kwartale br. dominowały firmy produkcyjne, które osiągnęły wynik +6,11%. Zdecydowanie najlepszy wynik osiągnęły firmy z tego sektora zatrudniające poniżej 500 pracowników – 7,49%. Był to największy wzrost w tym kwartale nie tylko w sektorze produkcyjnym, ale również w całej Nowoczesnej Gospodarce. Przedsiębiorstwa usługowe także odnotowały wysoki wzrost zatrudnienia +5,51%. Dystans między sektorem produkcyjnym, a usługowym w III kw. br. wynosi jedynie 0.6 p.p. W ubiegłych latach, raporty ADP wykazywały znaczne różnice we wskaźnikach dot. zatrudnienia jakie osiągały duże i mniejsze przedsiębiorstwa w branży usługowej Nowoczesnej Gospodarki. Wyniki odnotowane w ostatnich kwartałach ukazują malejący dystans między nimi. Od początku 2017 roku obserwujemy stały wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach z sektora usługowego Nowoczesnej Gospodarki. Firmy reprezentujące ten sektor konsekwentnie zwiększają zatrudnienie i tworzą nowe miejsca pracy. Wyjątkowo w III kw. br. w usługach nieznacznie prowadzą duże firmy, odnotowując wzrost zatrudnienia na poziomie +5,61% r/r. Warto zwrócić uwagę, że firmy Nowoczesnej Gospodarki z sektora usługowego osiągnęły jeden z wyższych przyrostów zatrudnienia od lat.
– Tradycyjnie już, firmy z sektora produkcyjnego są liderem we wzroście zatrudnienia. W III kw. br. odnotowały wynik na poziomie 6,11 proc. Rekordowym wzrostem mogą pochwalić się małe firmy produkcyjne, które osiągnęły wynik 7,49 proc. Z tak dużym wzrostem i wysokim tempem rozwoju wiążą się liczne wyzwania. Branża produkcyjna to branża specjalistów w różnych dziedzinach, a ich ciągle brakuje na rynku pracy. Dla wielu firm powszechnym zjawiskiem stało się posiłkowanie się pracownikami np. z Ukrainy. Niemniej, wraz z zatrudnianiem obcokrajowców pojawia się wiele problemów, szczególnie tych proceduralnych związanych z legalizacją stałego zatrudnienia. Brak pracowników to tylko jedno z wyzwań. Polacy mają coraz większe apetyty na coraz wyższe wynagrodzenia. Tymczasem nie każdą firmę stać na podwyżkę, bo nie wszędzie udaje się poprawić wydajność pracy. Jak wyliczył GUS, w całym przemyśle wartość produkcji sprzedanej, wypracowanej przez jednego pracownika zwiększyła się o 2,9%, przeciętne wynagrodzenie zaś - realnie o 3,1%. Mimo to wzrost płac jest nieunikniony. Niedobór rąk do pracy wymusza wzrost wynagrodzeń oraz oferowanie pracownikom dodatkowych benefitów – dodaje Magdalena Dacka, HR Business Partner w ADP Polska.

fot. mat. prasowe

Nowoczesna Gospodarka - wzrost zatrudnienia

Wynik małych i średnich firm awangardy biznesu jest wyższy od ogółu rynku i wynosi 5,84%.


OKIEM EKSPERTA:
Magdalena Adamiak, HR Business Partner, Ekspert Enxoo / HR-owo


Rynek pracy staje się rynkiem pracowników, zmniejsza się bezrobocie, a wiele firm skarży się na trudności w pozyskiwaniu kadr. Wymaga to z jednej strony zwiększenia efektywności procesów rekrutacyjnych i docierania do Kandydatów przy wykorzystaniu nowych źródeł, a z drugiej także przebudowania swojej oferty warunków zatrudnienia. Bardzo mnie to cieszy, bo idą za tym działania zwiększające poczucie dobrostanu pracowników: liczy się już nie tylko dostęp do opieki medycznej czy obiektów sportowych, ale także dobra atmosfera, partnerstwo i szacunek, elastyczne godziny pracy i możliwość pracy zdalnej. Dotychczas takie benefity były kojarzone z przede wszystkim z firmami Nowej Gospodarki, w tej chwili stają się bardziej powszechne. To powoduje, że Kandydaci chętnie aplikują również do firm wcześniej postrzeganych jako bardziej „tradycyjne”. Obserwowalny jest również transfer menadżerów między sektorami. Tym samym sposób zarządzania unifikuje się w firmach o różnych profilach. Coraz większe sukcesy odnoszą małe firmy, często start-upy. To jest miejsce, w którym chce i może się rozwijać młode pokolenie. Młodzi ludzie wierzą, że ich praca ma sens i przynosi realne efekty, daje satysfakcję. Stąd zapewne zauważalny trend zwiększania zatrudnienia w firmach poniżej 500 pracowników. Usługi oferowane przez firmy Nowej Gospodarki, chętnie są kupowane przez firmy zagraniczne. Firmy doradcze i software’owe z powodzeniem funkcjonują na rynkach Europy Zachodniej czy USA, oferując swoje usługi lub „dostarczając” wysoko wykwalifikowanych specjalistów do realizacji dużych międzynarodowych projektów. I tu należy się cieszyć, że Polacy podchodzą bez kompleksów do współpracy z gigantami, a nasi pracownicy uważani są za wybitnych ekspertów i robią kariery także poza granicami Polski. Wyzwaniem dla pracodawców jest niewątpliwie utrzymanie wysokiego zaangażowania pracowników i zapewnienie sobie stałego poziomu zatrudnienia. Niebagatelną rolę odgrywają tu rosnące wymagania płacowe. Niektóre firmy muszą więc postawić sobie na nowo pytanie, jak chcą kształtować politykę wynagrodzeń i czy zdecydują się na zwiększanie budżetu płacowego, czy pogodzą się z rosnącą rotacją. Życzenie „abyś żył w ciekawych czasach” nabiera znaczenia, a od HR-owców wymagać będziemy niestandardowego myślenia i inspirowania się najlepszymi światowymi praktykami.

fot. mat. prasowe

Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce

III kwartał br. wskazuje na dominację firm produkcyjnych, które osiągnęły stabilny dla swojego sektora wynik +6,11%.


Konrad Bromiński, Ekspert ds. Rekrutacji, OLX Group


Kondycja sektora przedsiębiorstw usługowych w III kwartale tego roku pozostała dobra i stabilna, a perspektywy dla firm w IV kw. rysują się optymistycznie. W najlepszej na rynku sytuacji są duże firmy z branży usługowej. Jak pokazują wyniki, zatrudnienie w tych firmach jest znacznie wyższe niż było to jeszcze rok temu. Firmy usługowe zarówno duże, jak i mniejsze są w fazie ogromnego rozwoju, dotyczy to szczególnie branży nowych technologii. Rozwój firm tego typu spowodowany jest wyjściem na rynki zagraniczne. Odwrotnie - zagraniczni inwestorzy także sprowadzają do Polski swoje biznesy. Wszystko to napędza Nowoczesną Gospodarkę, czego efektem jest rosnące zatrudnienie. Mimo to, jest kilka czynników, które są utrudnieniem dla rozwoju, a nawet powodują jego zahamowanie. Najważniejszym z nich są wysokie koszty pracy. Dane rynkowe mówią, że możemy oczekiwać dalszego wzrostu przeciętnej płacy. Podwyżki są efektem zarówno rosnących nacisków ze strony pracowników, jak i skutkiem wyższych obrotów i zysków, czyli dobrej sytuacji finansowej firm. Jednak w ocenie przedsiębiorstw wzrost wydajności coraz częściej nie nadąża za wzrostem wynagrodzeń. Będzie to największe wyzwanie kolejnego roku dla całego sektora. Szczególnie duże przedsiębiorstwa sceptycznie podchodzą do podwyżek, ponieważ nadal cieszą się względnie dużym zainteresowaniem osób poszukujących pracy i nie mają aż tak dużych powodów do narzekań na brak kandydatów. To czym konkurują to warunki pracy, możliwości rozwoju zawodowego, wartości i kultura organizacji pracy oraz świadczenia pozapłacowe. A to są czynniki, które poza wynagrodzeniem mają największe znaczenie dla pracowników. Najbardziej na brak pracowników narzeka handel, gdzie brakuje pracowników nisko wykwalifikowanych. Niedobory kadrowe zaspakajane są przez pracowników z Ukrainy. Mimo to, można być dobrej myśli. Firmy usługowe Nowoczesnej Gospodarki nigdy jeszcze nie były w tak dobrej kondycji. Przy sprzyjającej koniunkturze, jest szansa na wyniki bliskie tym, które osiąga sektor produkcyjny. Gdyby skupić się wyłącznie na statystykach, to dynamika wzrostu w sektorze usługowym jest znacznie wyższa, co daje prawdopodobieństwo wyprzedzenia produkcji w kontekście zatrudnienia już w kolejnym roku.

Informacje o raporcie:
Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2017” jest dwudziestym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które przygotowywane są przez ADP Polska regularnie – w formie podsumowań kwartalnych i rocznych. Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q3 2014 – Q3 2017, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentatywnymi dla całego rynku pracy w Polsce. Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami. Próba badawcza to ponad 130 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych oraz ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Pod uwagę brane były firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu. Firmy te wdrażają innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, powierzając część zadań zewnętrznym partnerom biznesowym. W efekcie przyjętej strategii, przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki są liderami w swoich branżach – rozwijają działalność, pozyskują klientów i zwiększają zatrudnienie. Wyznaczają standardy, stanowiąc awangardę świata biznesu, a ogół rynku bierze z nich przykład. Wśród przebadanych branż należy wymienić: sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację, IT, finanse oraz farmację. Raport wzorowany jest na cenionym na całym świecie zestawieniu National Employment Report® przygotowywanym przez ekspertów ADP Research Institute® oraz Moody’s Analytics w USA.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: