eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 46/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 46/2017

2017-11-19 15:39

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 45/2017

  • Świat bogatych rośnie jak na drożdżach. Raport Credit Suisse ujmuje ten problem liczbowo. Wynika z niego, że grupa milionerów powiększyła się o 2,3 miliony osób i na całym świecie jest ich 36 mln, a w ich rękach znajduje się 46 proc. światowego bogactwa. Jeśli dotychczasowe tendencje utrzymają się, to liczba milionerów dalej będzie dynamicznie wzrastać i wkrótce może pojawić się... pierwszy bilioner. Raport zwraca uwagę na szybkie bogacenie się najbogatszych oraz szybki wzrost przeciętnego majątku (z52.074 2 2007 roku do 56.540 w 2017), ale też coraz większe różnice w dochodach i w posiadanym majątku. W 2009 roku na świecie było 793 miliarderów, a ich sumaryczny majątek wynosił 2,4 bln USD. W 2016 roku 793 najbogatszych ludzi już miało majątek w wysokości 5 bln USD. Oznacza to roczną dynamikę wzrostu na poziomie 11 proc. Warto wyciągnąć wnioski z tych liczb....
  • Czy Londyn utrzyma pozycję europejskiej stolicy finansowej. Brexit stworzył warunki do dyskusji na ten temat. Nie ulega wątpliwości, że opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię prawdopodobnie spowolni napływ kapitału do Londynu. Jednak zdaniem analityków dziś i w bliskiej perspektywie żadne inne europejskie miasto nie jest przygotowane na zajęcie od razu dzisiejszej funkcji Londynu. Jeśli minie pierwszy szok po realizacji Brexitu, nie jest wykluczone, że Londyn wyjdzie obronną ręką z tej sytuacji. Atutami tego miasta są wieloletnia tradycja i obecność przedstawicielstw wszystkich światowych instytucji finansowych, a także doskonale rozwinięte poznane przez świat zaplecze okołobiznesowe. Nie przesądzając finalnego efektu przewidujemy szersze zmiany w omawianym sektorze. Nie ulega wątpliwości, że oprócz Nowego Jorku, który pozostanie finansowym centrum Stanów Zjednoczonych i Londynu, który w jakimś stopniu będzie dalej odgrywał rolę finansowego centrum Europy. Będą rozwijać się ich kosztem dwa nowe centra: unijne i dalekowschodnie. Inaczej mówiąc prognozujemy i w tej dziedzinie nowy porządek i podział ról w światowych finansach. Radzimy obserwować ten proces...
  • Zmiany na rynku paliw. Doniesienia o sytuacji politycznej z Arabii Saudyjskiej pomagają utrzymać ceny ropy na wyższym poziomie. W tym tygodniu baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku była wyceniana po 56,82 dol./baryłkę a ropa Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie wzrosła do 63,56 dol. / baryłkę. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na ceny ropy jest atak terrorystyczny i pożar rurociągu naftowego w Bahrajnie (zamach podobno z udziałem Iranu). Wiele wskazuje na to, że wydarzenia geopolityczne na Bliskim Wschodzie i spore napięcie w tym regionie będzie utrzymywać dotychczasowe, wysokie ceny ropy. Ograniczeniem dla dalszego, dynamicznego wzrostu cen jest wysoki poziom wydobycia ropy w Stanach Zjednoczonych.
  • Październikowe ceny konsumpcyjne w strefie euro. Według biura statystycznego Unii Europejskiej Eurostat w październiku wzrosły one o ok. 1,4 proc. r/r. Dzięki temu inflacja CPI w strefie euro utrzymała się na poziomie z września br. CPI bazowy r/r wzrósł w październiku o 0,9 proc., po wzroście we wrześniu o 1,1 proc..
  • Obroty handlowe strefy euro zresztą świata. Według Eurostat-u nadwyżka w obrotach handlowych (niewyrównana sezonowo) z resztą świata wzrosła do 26,4 mld euro. Warto dodać, że w poprzednim roku było to 24,3 mld euro. Eksport państw strefy euro (niewyrównany sezonowo) wzrósł o 5,6 proc. r/r i wyniósł 187,1 mld euro, zaś import wzrósł o 5,1 proc. r/r i wyniósł 160,7 mld euro.
  • Bank PKO BP aktywnie na rynku krajów nadbałtyckich. Kierownictwo polskiego banku nie ukrywa, że jest zainteresowane wejściem na rynki republik nadbałtyckich. Zamierza to zrealizować przejmując bank Luminor, który działa na Litwie, Łotwie i w Estonii. Warto wiedzieć, że Luminor to efekt fuzji banków skandynawskich DNB i Nordea w krajach bałtyckich. Dzięki fuzji w jednym banku jest obecnie ok. 930 tys. klientów DNB i 350 tys. klient Nordei. To przejęcie będzie dobrym początkiem dla ekspansji...
  • Rumuńska gospodarka liderem. PKB tego kraju w II kwartale wzrósł o 6,1 proc. r/r. I był to bardzo dobry wynik na tle rezultatów gospodarek innych krajów unijnych. III kwartał był jeszcze lepszy, a wynik 8,8 proc. r/r oraz 2,6 proc kw/kw zaskoczył rynek.
  • Rekordowy wynik Airbusa. Europejski koncern podpisał rekordowy kontrakt na dostawę 430 samolotów klasy A320neo. Umowę wstępną zawarto podczas Dubaj Air Show w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego wartość (w cenach katalogowych) jest szacowana na ok. 50 mld USD. Uzgodniono, że finalna umowa będzie podpisana w najbliższych tygodniach.
  • Zdecydowane wejście Rosji na rynek producentów samolotów pasażerskich. Przez wiele lat na tym rynku działały europejski Airbus i amerykański Boeing. To te dwa koncerny corocznie dzieliły między sobą tort rynkowych zamówień. Od ubiegłego roku testowany jest samolot chiński, który wejdzie w ten sektor rynku, na którym sukcesy biznesowe od lat odnoszą obaj dominatorzy. Chiński producent będzie miał silne wsparcie popytowe ze strony przewoźników swojego kraju, który będzie w najbliższych dekadach kupował najwięcej samolotów. Na światowym rynku po latach nieobecności swój nowy samolot zaprezentował potentat wojskowo-przemysłowy Rostec oferując model Irkut MC-21. On też będzie konkurował z Boeingiem i Airbusem. Rosjanie poszli jednak dalej i dają sygnały, że są coraz bardziej otwarci na współpracę międzynarodową w tej branży. W trakcie trwającego pokazu lotniczego w Dubaju rozpoczęli rozmowy na temat wspólnej produkcji samolotu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nie jest to nowy pomysł, bo w tym regionie produkowane są podzespoły dla Airbusa i Boeinga.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

GETIN BANK ROZWIJA OFERTĘ DLA OBYWATELI UKRAINY.

Od 16 października 2017 roku nowy, flagowy rachunek stał się łatwiej dostępny dla obywateli Ukrainy, przebywających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Teraz do otwarcia rachunku wystarczy paszport lub karta pobytu. Oprócz wsparcia ukraińskojęzycznej Infolinii, która pomaga w założeniu konta w każdym oddziale Banku, do końca roku 15 placówek Getin Banku będzie oferowało obsługę w języku ukraińskim. Oferta Getin Banku dla obywateli Ukrainy powstała przy współpracy z należącym do Getin Holding Idea Bank Ukraina. Do 15 stycznia 2018 roku przelewy do tego Banku będą bezpłatne.

Nawiązanie współpracy pomiędzy Idea Bank Ukraina i specjalizującym się w obsłudze Klientów detalicznych Getin Bankiem było naturalnym krokiem w wykorzystaniu potencjału biznesowego obu podmiotów powiedział Piotr Kaczmarek, Prezes Zarządu Getin Holding. Oferta darmowych przelewów z Getin Banku do Idea Banku Ukraina to przełomowe rozwiązanie i znacząca oszczędność czasu i pieniędzy dla osób zainteresowanych częstymi transferami środków na Ukrainę dodaje.

Obywatele Ukrainy mogą w łatwy sposób założyć Konto Proste Zasady, stworzone z myślą o tych, którzy cenią sobie przejrzyste i proste rozwiązania w bankowości. Do założenia rachunku potrzebny jest bowiem tylko jeden dokument - paszport zagraniczny lub karta pobytu. Konto Proste Zasady jest całkowicie darmowe, jeśli jego posiadacz wykona jedną płatność kartą debetową lub BLIKIEM w miesiącu (na dowolną kwotę). Klient nie poniesie żadnych opłat za prowadzenie rachunku, kartę debetową, przelewy przez Bankowość Internetową i Mobilną (w obrębie polskiego systemu bankowego) oraz wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce. Karta debetowa zostanie wydana od ręki w placówce podczas zakładania konta.

Do końca roku w 15 placówkach Getin Banku, zlokalizowanych w 5 największych miastach w Polsce, będzie można porozmawiać z doradcą po ukraińsku. Już teraz obsługa obywateli Ukrainy jest możliwa w każdym oddziale Banku. W przypadku trudności językowych, wsparcie zapewnia dedykowana infolinia dostępna w językach ukraińskim i rosyjskim w godzinach od 8:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku. Oczywiście, przed podpisaniem umowy każdy Klient może zapoznać się ze wzorcami dokumentów sporządzonymi w języku ukraińskim. Dodatkowo Klienci korzystający z sieci bankomatów Planet Cash mogą wybrać obsługę bankomatu w języku ukraińskim.

Odpowiadamy na zapotrzebowania rynku i na potrzeby osób, które przyjeżdżają do Polski zza wschodniej granicy i chcą skorzystać z podstawowych produktów i usług bankowych. Dlatego właśnie wprowadziliśmy szereg ułatwień dla coraz liczniejszej grupy obywateli Ukrainy w naszym kraju, którzy chcieliby skorzystać z naszej oferty- mówi Maciej Szczechura, Członek Zarządu Getin Noble Banku, odpowiedzialny za Pion Bankowości Detalicznej. Specjalnie dla nich uruchomiliśmy dedykowaną infolinię w języku ukraińskim, a do końca roku obsługę w tym właśnie języku będzie prowadzić już 15 oddziałów Getin Banku - dodaje.

W ramach współpracy z Grupą Getin Holding posiadacze Konta Proste Zasady mogą skorzystać

z darmowych szybkich przelewów do Idea Bank Ukraina. Pieniądze dotrą na konto odbiorcy nawet kolejnego dnia roboczego. Promocyjna oferta obowiązuje do 15 stycznia 2018 r. Dodatkowo, Konto Proste Zasady gwarantuje dostęp do atrakcyjnych dodatkowych pakietów ubezpieczeń, w tym Pakietu Niezawodnego pomocy specjalistów w ramach assistance domowego i medycznego dostępnego przez pierwsze 6 miesięcy bezpłatnie. W ramach tego Pakietu Klienci mogą skorzystać m.in. z całodobowej pomocy medycznej w razie nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania, a także pomocy fachowców w przypadku nagłych zdarzeń losowych w miejscu zamieszkania (ubezpieczenie obejmuje zdarzenia ubezpieczeniowe, które wystąpiły na terytorium RP). Ponadto, posiadacz konta może zakupić Pakiet Ochrona Karty. Zabezpiecza on przed skutkami kradzieży gotówki z bankomatu, bezprawnego użycia karty, zniszczenia lub utraty zakupów, które zostały opłacone za jej pomocą, oraz kradzieży rzeczy osobistych (Pakiet Teczka). Pakiet obejmuje także ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Wszystkie informacje dotyczące oferty dla obywateli Ukrainy znajdują się w dedykowanej zakładce na stronie internetowej Getin Banku ua.getinbank.pl. Równocześnie we wszystkich oddziałach Banku dostępne są materiały informacyjne, tj. ulotki w ukraińskiej wersji językowej, a w placówkach, w których doradcy mówią w j. ukraińskim także przewodnik po .

Maciej Szczechura, Członek Zarządu Getin Noble Banku

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: