eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Kwitnie rynek magazynowy. Rekord pada co kwartał

Kwitnie rynek magazynowy. Rekord pada co kwartał

2017-11-17 10:04

Kwitnie rynek magazynowy. Rekord pada co kwartał

Magazyn © Александр Ивасенко - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W ostatnim czasie rynek magazynowy bił rekordy i nie wygląda na to, aby sytuacja ta miała ulec zmianie - wynika z informacji cyklicznie publikowanych przez firmę JLL. Wszystko natomiast wskazuje, że i w tym roku magazyny poradzą sobie świetnie. Już teraz wiemy, że osiągnięte w okresie styczeń-wrzesień br. 1,79 mln mkw. popytu netto to wynik, któremu niedaleko jest do rekordu. W samym III kwartale do użytku oddano 875 tys. mkw., wynajęto 630 tys., a w budowie znajduje się kolejne 1,16 mln mkw. magazynów.
Rynek magazynowy w Polsce nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony najemców. Od początku roku popyt netto, na który składały się zarówno nowe umowy, jak i ekspansje osiągnął niebagatelny poziom 1,79 miliona mkw. Optymistyczne prognozy są zatem całkiem uzasadnione - od nowego rekordu dzieli rynek niespełna 400 000 mkw. Dobre wyniki stały się również udziałem popytu brutto, któremu po III kwartale udało się dotknąć pułapu 2,35 miliona mkw, co również nieco przewyższa rezultat z analogicznego okresu w poprzednim roku”, komentuje Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL.

Popyt brutto w III kw. sięgnął ok. 630 000 mkw., z czego nowe umowy wraz z ekspansjami stanowiły 478 000 mkw. W okresie od lipca do września najwięcej magazynów po raz kolejny wynajęto w Polsce Centralnej, następnie w okolicach Warszawy i Poznaniu. Od początku roku pod względem wynajmu dominowała Polska Centralna, Warszawa Okolice i Śląsk.
„Po dwóch kwartałach wyjątkowej aktywności sieci handlowych, napędzanej głównie przez e-commerce, w III kwartale logistycy odzyskali prowadzenie z nowymi umowami i ekspansjami na ponad 222 000 mkw. Na te branże przypadło łącznie ponad 60% popytu netto w pierwszych trzech kwartałach roku. Obok nich na podium niezmiennie znajduje się branża lekkiej produkcji”, dodaje Tomasz Mika.

Ciekawym zjawiskiem na polskim rynku są umowy najmu w mniej typowych dla danej branży lokalizacjach. Dobrym przykładem są kontrakty zawarte prze firmy motoryzacyjne w Szczecinie i Warszawie, które nie stanowią typowych klastrów dla tego sektora.

Podaż


„W III kwartale do użytku oddano aż 875 000 mkw. powierzchni magazynowo – przemysłowych. To najlepszy kwartał w historii polskiego rynku pod względem nowej podaży. Dla porównania, niewiele więcej powierzchni niż w samym tylko III kw., bo 889 000 mkw., oddano do użytku w latach 2011-2012. W rezultacie zasoby magazynowe Polski sięgnęły 12,8 mln mkw., umacniając ósme miejsce naszego kraju wśród europejskich rynków”, komentuje Jan Jakub Zombirt, Dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL.

Najwięcej nowej powierzchni dostarczono w Szczecinie, Okolicach Warszawy, na Górnym Śląsku i w Poznaniu. Na tak wysoki rezultat Szczecina wpływ miało ukończenie dwóch projektów BTS dla sektora e-commerce – Amazon (161 000 mkw) oraz Zalando (130 000 mkw).

fot. mat. prasowe

Największe transakcje najmu w Polsce w III kw. 2017 r.

Jedną z największych transakcji III kw. była umowa podpisana przez JYSK.


„Ilość powierzchni w budowie utrzymuje się na znaczącym poziomie 1,16 miliona mkw., głównie za sprawą rozpoczęcia realizacji nowych obiektów o łącznej powierzchni 370 000 mkw. Warto zauważyć, że większość budowanej powierzchni jest już wynajęta – tylko 23% powstaje spekulacyjnie”, dodaje Jan Jakub Zombirt.

Najwięcej buduje Panattoni, na którego projekty przypada 51% powstającej obecnie powierzchni. Centralna Polska, Górny Śląsk i Okolice Warszawy to rynki, gdzie aktywność budowlana przekracza 150 000 mkw.

Pustostany i czynsze


W porównaniu z poprzednim kwartałem, wzrostowi uległ poziom pustostanów, który osiągnął 6,1%. W przypadku większości rynków, różnice nie przekroczyły 1 p.p., jednak wskaźnik na Górnym Śląsku i Podkarpaciu wzrósł o 2 p.p. Największy spadek odnotowany został natomiast w Szczecinie (z 9,1% do 0,7%), jako rezultat oddania do użytku dwóch magazynów BTS dla gigantów e-commerce - Amazon i Zalando.

W III kwartale 2017 na rynku magazynowym w Polsce nie odnotowano znaczących zmian w poziomach czynszów, jednak warto zwrócić uwagę na rosnącą presję na ich wzrost. Analogicznie do pierwszej połowy roku, najwyższe stawki oferowane były w Warszawie (miasto) i Krakowie, gdzie czynsze bazowe wahają się odpowiednio pomiędzy 4,1-5,1 euro za mkw. miesięcznie i 3,8-4,5 euro za mkw. miesięcznie. Najbardziej atrakcyjne stawki za wynajem powierzchni w magazynie typu Big Box rejestrowane są w Centralnej Polsce (2,6-3,2 euro za mkw. miesięcznie, w Poznaniu (2,8-3,5 euro za mkw. miesięcznie) i na Górnym Śląsku (2,8-3,6 euro za mkw. miesięcznie).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: