eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja X 2017

Inflacja X 2017

2017-11-14 10:30

Inflacja X 2017

Ceny warzyw i owoców wzrosły © Voyagerix - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Są już najświeższe dane na temat inflacji. Z informacji opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że październik przyniósł podwyżki rzędu 0,4%. Jeśli jednak porównamy bieżące ceny z cenami sprzed roku, to okaże się, że inflacja sięga już 2,1%. To kolejna już porcja informacji, która upewnia nas, że rok 2017 niestety nie będzie należał do najtańszych.

Październik 2017 vs październik 2016


Jeśli porównać tegoroczny październik z analogicznym okresem poprzedniego roku, to okaże się, że ceny towarów i usług poszybowały w górę o 2,1%, przy czym znacznie większe podwyżki objęły usługi (2,7%) niż towary (2,0%). Zanotowany wzrost cen znajdował się w granicach odchyleń od założonego przez RPP celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 p. proc.). Tym, co w największym stopniu zadecydowało o takim, a nie innym poziomie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, były przede wszystkim wyższe ceny żywności (5,8%) oraz rosnące koszty utrzymania mieszkania (2,0%) oraz obniżki cen odzieży i obuwia (o 4,6%).

Inflacja 2017. Październik vs wrzesień


Dane GUS wskazują, że wrześniowe podwyżki cen żywności (0,5%) doczekały się kontynuacji - w dziesiątym miesiącu br. ceny wzrosły o 1,0%. Największy skok (6,7%) wykonały warzywa, ale droższe niż miesiąc temu było również masło (o 3,3%), owoce (o 2,5%) oraz produkty w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 1,3%, w tym jaja – o 5,2%, jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne – o 1,4%, mleko – o 0,4% oraz sery i twarogi – o 0,3%).

Droższe niż we wrześniu br. było pieczywo (o 0,4%) oraz tłuszcze roślinne (o 0,3%). Mniej niż przed miesiącem płacono za mąkę (o 2,0%), cukier (o 1,8%), ryż (o 0,5%) oraz mięso (przeciętnie o 0,4%, w tym mięso drobiowe – o 1,5% i mięso wieprzowe – o 1,3%, przy utrzymujących się na poziomie notowanym we wrześniu cenach mięsa wołowego oraz wzroście cen mięsa cielęcego – o 0,5% i wędlin – o 0,3%). W październiku br. nieznacznie spadły ceny ryb i owoców morza oraz makaronów i produktów makaronowych (po 0,1%).

Ceny napojów bezalkoholowych w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1%. Więcej niż we wrześniu br. płacono za wody mineralne lub źródlane (o 0,6%), soki owocowe i warzywne (o 0,4%) kakao i czekoladę w proszku (o 0,3%) i herbatę (o 0,1%). Obniżyły się natomiast ceny kawy (o 0,3%). W październiku br. za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,2% więcej, a za napoje alkoholowe o 0,4% mniej niż w poprzednim miesiącu.

Wprowadzenie na rynek nowej kolekcji jesienno-zimowej spowodowało, iż w październiku br. wzrosły ceny obuwia (o 5,1%) oraz odzieży (o 3,0%).

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w październiku br. o 0,4%. Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,4%). Podniesiono opłaty za wywóz śmieci (o 0,3%). Ceny za zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne utrzymały się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. W październiku br. zanotowano wzrost opłat za najem mieszkania (o 0,2%). Ceny nośników energii były wyższe niż we wrześniu br. (przeciętnie o 0,6%, w tym opału – o 2,8%, gazu – o 0,2%, przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu cenach energii elektrycznej oraz spadku cen energii cieplnej – o 0,1%). W październiku br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,1%. Droższe niż we wrześniu br. były meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,4%), usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,3%) oraz artykuły włókiennicze (o 0,1%). W porównaniu z poprzednim miesiącem potaniały środki czyszczące i konserwujące oraz urządzenia gospodarstwa domowego (po 0,2%).

Opłaty związane ze zdrowiem były niższe niż we wrześniu br. o 0,1%. Odnotowano sezonowy spadek cen usług sanatoryjnych (o 17,9%). Ceny urządzeń i sprzętu terapeutycznego utrzymały się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. W październiku br. wzrosły ceny usług stomatologicznych i lekarskich (po 0,4%), usług szpitalnych (o 0,2%) oraz wyrobów farmaceutycznych (o 0,1%).

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż we wrześniu br. o 0,3%. Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za usługi transportowe (o 1,8%). W październiku br. wzrosły ceny paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 0,3%, w tym oleju napędowego – o 1,8%, gazu ciekłego – o 1,0%, przy spadku cen benzyny – o 0,5%). Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za samochody osobowe (o 1,5%).

W październiku br. obniżyły się opłaty związane z łącznością (o 0,1%). Sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 1,6%.

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w październiku br. obniżyły się przeciętnie o 0,5%. Sezonowy spadek popytu na usługi turystyczne wpłynął na dalsze obniżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (przeciętnie o 2,8%, w tym za granicą – o 4,4%, a w kraju – o 1,2%). Więcej niż we wrześniu br. konsumenci płacili za gazety i czasopisma (o 0,7%), książki (o 0,6%), artykuły piśmienne, malarskie, kreślarskie (o 0,5%), sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,4%) oraz usługi związane z rekreacją i kulturą (o 0,3%).

W październiku br. opłaty związane z edukacją były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,5%.

Ceny w restauracjach i hotelach podniesiono w październiku br. o 0,2%.

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w 2016 i 2017

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,5%


Spośród innych towarów i usług, w październiku br. więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne (o 0,3%) oraz w zakresie opieki społecznej (o 0,2%). Niższe niż we wrześniu br. były natomiast ceny usług finansowych świadczonych przez banki i inne instytucje (o 0,4%), artykułów do higieny osobistej i kosmetyków oraz ubezpieczeń (po 0,3%).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.