eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Hej! Nie znamy się, podać ci swoje dane osobowe?

Hej! Nie znamy się, podać ci swoje dane osobowe?

2017-11-15 13:51

Hej! Nie znamy się, podać ci swoje dane osobowe?

Chętnie udostępniamy swoje dane © amosfal - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wydawać by się mogło, że w sprawach związanych z uczuciami głos serca powinien być zawsze o krok przed głosem rozsądku. Tej zasady lepiej jednak nie stosować w internecie. Decydując się na założenie profilu w portalu randkowym, miejmy świadomość, że oprócz drugiej połowy możemy tam spotkać cyberprzestępców, którzy tylko czekają, aby wyłudzić od nas dane osobowe. Praktyka okazuje, że nie mają zbyt trudnego zadania - 13% użytkowników portali randkowych jest gotowych przekazać swoje personalia już po kilkuminutowej czy kilkugodzinnej wymianie zdań z nieznajomym.
Wydawać by się mogło, że przekazywanie danych osobowych potencjalnemu kandydatowi do serca może mieć sens - w ten sposób można szybciej powziąć lub porzucić przekonanie, że ten ktoś po drugiej stronie jest do nas „dobrze dopasowany”. Doświadczenie pokazuje jednak, że użytkownicy portali randkowych podchodzą do tych kwestii ze zbyt dużym luzem, dość bezmyślnie przekazując osobiste czy wręcz poufne informacje zaraz po "dzień dobry". Z badania zrealizowanego przez Kaspersky Lab wynika, że co czwarty randkowicz ujawnia swoje dane osobowe (imię i nazwisko) w publicznie dostępnym profilu założonym na portalu randkowym. Co dziesiąty idzie jeszcze dalej, podając swój adres domowy, szczegóły życia zawodowego czy też upubliczniając roznegliżowane zdjęcie.

Użytkownicy są jeszcze bardziej skłonni ujawniać informacje osobom, do których zostali „dopasowani” w świecie randek online — 16% przekazuje im dane osobowe, z czego jedna osoba na dziesięć robi to w przeciągu kilku minut lub godzin od pierwszego kontaktu. 15% zdradza krępujące szczegóły dotyczące ich samych, a 14% przesyła swoje prywatne lub roznegliżowane zdjęcia. Jeśli wpadną w niepowołane ręce, informacje te mogą zostać wykorzystane przeciwko użytkownikom, w celu uzyskania dostępu do ich kont i urządzeń, a nawet do szantażowania.

Poza potrzebą przekazywania dużej ilości informacji osoby randkujące online, jako aktywni użytkownicy internetu, są narażone na więcej cyberzagrożeń — z badania wynika, że 41% osób, które korzystają z portali randkowych, doświadczyło incydentu naruszenia bezpieczeństwa IT w tej czy innej formie, np. włamano się do ich urządzenia lub konta, lub stały się celem oprogramowania ransomware szyfrującego dane dla okupu (dla porównania, wśród osób, które nie korzystają z internetowych portali randkowych, odsetek ten wynosi 20%). Są one zatem bardziej podatne i narażone na atak.

fot. mat. prasowe

Udostępnianie danych na portalach randkowych

Jedna czwarta (25%) przyznaje się do podania swojego imienia i nazwiska w publicznie dostępnym profilu na portalu randkowym.


To przekłada się na odczuwane obawy — użytkownicy portali randkowych martwią się o swoje bezpieczeństwo podczas randek online. 63% obawia się, że ich urządzenie zostanie zainfekowane, podczas gdy 61% niepokoi się, że ich dane zostaną skradzione lub wyciekną z aplikacji randkowej lub samego serwisu. Aż 55% doświadczyło jakiegoś zagrożenia lub problemu podczas randek internetowych — od zagrożeń online po te w świecie fizycznym. Mimo to niepokojący jest brak stosowania prostych metod ochrony wśród osób korzystających z takich portali — zaledwie 21% nie zezwala aplikacjom randkowym na dostęp do danych na swoim urządzeniu i jedynie 27% korzysta z rozwiązania bezpieczeństwa.
Użytkownicy powinni zachować ostrożność, jeśli chodzi o ujawnianie prywatnych informacji na publicznie dostępnych profilach lub osobom, z którymi mogą potencjalnie umówić się na randkę, i nie tylko – powiedział Andrei Mochola, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązania konsumenckie, Kaspersky Lab. Tak samo, jak żadna osoba nie zdradziłaby przechodniowi na ulicy swojego adresu domowego czy numeru telefonu przy pierwszym spotkaniu, użytkownicy portali randkowych muszą wziąć odpowiedzialność za ochronę swoich danych i nie zakładać, że są one bezpieczne i nietykalne w obrębie danego portalu czy aplikacji. Zalecenie to odnosi się nie tylko do korzystania z portali randkowych: użytkownicy internetu powinni zabezpieczyć siebie i swoje informacje osobiste online niezależnie od tego, gdzie się znajdują.


Niezależnie od nawyków związanych z randkowaniem online Kaspersky Lab uważa, że każdy ma prawo być wolnym od obaw związanych z cyberbezpieczeństwem. W oparciu o swoje 20 letnie doświadczenie firma oferuje szeroką gamę rozwiązań, dzięki którym użytkownicy mogą się zabezpieczyć.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.