eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwani pracownicy w X 2017

Najbardziej poszukiwani pracownicy w X 2017

2017-11-14 13:00

Najbardziej poszukiwani pracownicy w X 2017

Jacy pracownicy byli poszukiwani w październiku? © Elnur - Fotolia.com

Utrzymująca się na rekordowo niskim poziomie (6,6%) stopa bezrobocia sprawia, że rekruterzy mają coraz większy problem z pozyskiwaniem pracowników. To powoduje, że pracodawcy nie ograniczają się już tylko do publikowania ofert pracy, ale również stosują takie metody jak direct search, czyli bezpośrednie dotarcie do kandydatów. Z danych GoldenLine wynika, że w październiku br. wiadomość od rekrutera otrzymało przeszło 57,1 tys. jego użytkowników. Kim byli najbardziej poszukiwani pracownicy?

Najbardziej poszukiwani pracownicy. Kogo szukano za pomocą Wyszukiwarki Kandydatów?


Wprawdzie nie jest to sytuacja typowa dla każdej branży, ale niewątpliwie w przypadku kilku sektorów mamy wyraźnie zaznaczający się rynek pracownika. To, co jest dobrą wiadomością dla kandydatów, niekoniecznie podoba się pracodawcom, którzy coraz częściej utyskują na braki kadrowe i zmuszeni są we własnym zakresie prowadzić poszukiwania pracowników. W tym m.in. celu bezpośrednio zapraszają ich do uczestniczenia w procesie rekrutacji. Okazuje się, że tzw. direct search najczęściej wykorzystywany jest w poszukiwaniach specjalistów od IT. Z danych GoldenLine wynika, że aż 20 proc. spośród 57 153 osób, które w październiku otrzymały bezpośrednią wiadomość od rekrutera miało zaznaczoną w swoim profilu specjalizację IT - Rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją Finanse/Ekonomia (11% osób, które otrzymało propozycję pracy od rekrutera miało taką specjalizację) oraz ze specjalizacją Inżynieria (11%), zaś na trzecim - ze specjalizacją Sprzedaż (10% otrzymujących propozycje pracy). Tuż za podium znaleźli się kandydaci ze specjalizacją Obsługa klienta (9%), a także IT - Administracja (9%) (dane nie sumują się do 100%, ponieważ kandydaci mogą zaznaczyć na profilu więcej niż jedną specjalizację).

Jaki jest wiek poszukiwanych pracowników?


W październiku 2017 roku najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27. a 35. rokiem życia (52% zapytanych osób była w tym wieku), zaś 24% osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera, jest w wieku 36-45 lat. Na trzecim miejscu uplasowały się osoby pomiędzy 18. a 26. rokiem życia (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera 17% jest w tym wieku).

Z jakich województw pochodzą najbardziej poszukiwani pracownicy?


Najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (29%), śląskim (13%), dolnośląskim (12%), wielkopolskim (10%) oraz małopolskim (9%). Informacje te wskazują, że wciąż najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, takich jak Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań czy Kraków.

fot. Elnur - Fotolia.com

Jacy pracownicy byli poszukiwani w październiku?

Jak wynika z analiz GoldenLine, największa liczba ofert dedykowana była osobom pracującym w obszarze Sprzedaż - 20% ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń.


Specjalizacja, umiejętności oraz znajomość języków obcych - kogo szukali rekruterzy?


W październiku br, najbardziej poszukiwani pracownicy posiadali umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in.: znajomość języka programowania JavaScript (12%), SQL (12%) oraz Java (11%), a także znajomość programu AutoCAD (10%). Jak wynika z analiz GoldenLine, Istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów, pojawiały się takie kompetencje jak zarządzanie zespołem (12%), obsługa klienta (11%) czy zarządzania projektami (10%).

Znajomość języków obcych jest również istotna dla rekruterów. Wśród 57 153 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 52% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 19% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (7% użytkowników).

Zwinne rekrutacje z Jobile


W październiku 2017 roku za pomocą usługi rekrutacyjnej Jobile rekruterzy szukali kandydatów z obszarów: IT - Rozwój oprogramowania (język programowania PHP, Java, C++), Marketing (Marketing internetowy i mobilny), Internet/e-Commerce/Nowe media oraz IT - Administracja. Jobile to nowa usługa rekrutacyjna w portfolio GoldenLine, której podstawą jest realizacja direct search w imieniu klienta. HR Researcher wykonuje direct search w imieniu firmy oraz przeprowadza selekcję nadesłanych aplikacji. Pracodawca dostaje więc tylko profile kandydatów odpowiadających wymaganiom zawartym w ofercie pracy.

Jakich pracowników poszukiwali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?


W październiku 2017 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 7 327 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (22%), dolnośląskie (12%), śląskie (9%), małopolskie (9%) oraz wielkopolskie (7%).

Jak wynika z analiz GoldenLine, największa liczba ofert dedykowana była osobom pracującym w obszarze Sprzedaż - oferty dla tej specjalizacji to 20% ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Obsługa klienta/Call Center (19% wszystkich ofert), Produkcja (16%), Finanse/Ekonomia (11%) oraz Informatyka/Programowanie (10% ofert).

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.