eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwani pracownicy w X 2017

Najbardziej poszukiwani pracownicy w X 2017

2017-11-14 13:00

Najbardziej poszukiwani pracownicy w X 2017

Jacy pracownicy byli poszukiwani w październiku? © Elnur - Fotolia.com

Utrzymująca się na rekordowo niskim poziomie (6,6%) stopa bezrobocia sprawia, że rekruterzy mają coraz większy problem z pozyskiwaniem pracowników. To powoduje, że pracodawcy nie ograniczają się już tylko do publikowania ofert pracy, ale również stosują takie metody jak direct search, czyli bezpośrednie dotarcie do kandydatów. Z danych GoldenLine wynika, że w październiku br. wiadomość od rekrutera otrzymało przeszło 57,1 tys. jego użytkowników. Kim byli najbardziej poszukiwani pracownicy?

Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani pracownicy w III kw. 2017

Najbardziej poszukiwani pracownicy. Kogo szukano za pomocą Wyszukiwarki Kandydatów?


Wprawdzie nie jest to sytuacja typowa dla każdej branży, ale niewątpliwie w przypadku kilku sektorów mamy wyraźnie zaznaczający się rynek pracownika. To, co jest dobrą wiadomością dla kandydatów, niekoniecznie podoba się pracodawcom, którzy coraz częściej utyskują na braki kadrowe i zmuszeni są we własnym zakresie prowadzić poszukiwania pracowników. W tym m.in. celu bezpośrednio zapraszają ich do uczestniczenia w procesie rekrutacji. Okazuje się, że tzw. direct search najczęściej wykorzystywany jest w poszukiwaniach specjalistów od IT. Z danych GoldenLine wynika, że aż 20 proc. spośród 57 153 osób, które w październiku otrzymały bezpośrednią wiadomość od rekrutera miało zaznaczoną w swoim profilu specjalizację IT - Rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją Finanse/Ekonomia (11% osób, które otrzymało propozycję pracy od rekrutera miało taką specjalizację) oraz ze specjalizacją Inżynieria (11%), zaś na trzecim - ze specjalizacją Sprzedaż (10% otrzymujących propozycje pracy). Tuż za podium znaleźli się kandydaci ze specjalizacją Obsługa klienta (9%), a także IT - Administracja (9%) (dane nie sumują się do 100%, ponieważ kandydaci mogą zaznaczyć na profilu więcej niż jedną specjalizację).

Jaki jest wiek poszukiwanych pracowników?


W październiku 2017 roku najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27. a 35. rokiem życia (52% zapytanych osób była w tym wieku), zaś 24% osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera, jest w wieku 36-45 lat. Na trzecim miejscu uplasowały się osoby pomiędzy 18. a 26. rokiem życia (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera 17% jest w tym wieku).

Z jakich województw pochodzą najbardziej poszukiwani pracownicy?


Najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (29%), śląskim (13%), dolnośląskim (12%), wielkopolskim (10%) oraz małopolskim (9%). Informacje te wskazują, że wciąż najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, takich jak Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań czy Kraków.

fot. Elnur - Fotolia.com

Jacy pracownicy byli poszukiwani w październiku?

Jak wynika z analiz GoldenLine, największa liczba ofert dedykowana była osobom pracującym w obszarze Sprzedaż - 20% ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń.


Specjalizacja, umiejętności oraz znajomość języków obcych - kogo szukali rekruterzy?


W październiku br, najbardziej poszukiwani pracownicy posiadali umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in.: znajomość języka programowania JavaScript (12%), SQL (12%) oraz Java (11%), a także znajomość programu AutoCAD (10%). Jak wynika z analiz GoldenLine, Istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów, pojawiały się takie kompetencje jak zarządzanie zespołem (12%), obsługa klienta (11%) czy zarządzania projektami (10%).

Znajomość języków obcych jest również istotna dla rekruterów. Wśród 57 153 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 52% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 19% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (7% użytkowników).

Zwinne rekrutacje z Jobile


W październiku 2017 roku za pomocą usługi rekrutacyjnej Jobile rekruterzy szukali kandydatów z obszarów: IT - Rozwój oprogramowania (język programowania PHP, Java, C++), Marketing (Marketing internetowy i mobilny), Internet/e-Commerce/Nowe media oraz IT - Administracja. Jobile to nowa usługa rekrutacyjna w portfolio GoldenLine, której podstawą jest realizacja direct search w imieniu klienta. HR Researcher wykonuje direct search w imieniu firmy oraz przeprowadza selekcję nadesłanych aplikacji. Pracodawca dostaje więc tylko profile kandydatów odpowiadających wymaganiom zawartym w ofercie pracy.

Jakich pracowników poszukiwali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?


W październiku 2017 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 7 327 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (22%), dolnośląskie (12%), śląskie (9%), małopolskie (9%) oraz wielkopolskie (7%).

Jak wynika z analiz GoldenLine, największa liczba ofert dedykowana była osobom pracującym w obszarze Sprzedaż - oferty dla tej specjalizacji to 20% ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Obsługa klienta/Call Center (19% wszystkich ofert), Produkcja (16%), Finanse/Ekonomia (11%) oraz Informatyka/Programowanie (10% ofert).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: