eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Naruszenia cyberbezpieczeństwa: przeciwdziałaj i reaguj

Naruszenia cyberbezpieczeństwa: przeciwdziałaj i reaguj

2017-11-08 13:22

Naruszenia cyberbezpieczeństwa: przeciwdziałaj i reaguj

Cyberprzestępczość groźna dla firm © Egor - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na czym powinno w największej mierze opierać się cyberbezpieczeństwo korporacyjne? Z raportu Kaspersky Lab wynika, że takim filarem powinna być prewencja. Jeżeli jednak doszło już do ataku, to wówczas zupełnie kluczowe znaczenie zyskuje jego wykrycie oraz szybka reakcja. Szacuje się, że błyskawiczne wykrycie zagrożenia może przeszło dwukrotnie (z 1,2 mln do 456 tys. USD) zmniejszyć koszty, jakie wiążą się z odzyskiwaniem pełnej sprawności po incydencie. W świetle takich wydarzeń jak WannaCry czy ExPetr, firmy powinny zadać sobie pytanie: „Co się stanie, gdy padnę ofiarą ataku?”. Czasami jednak odpowiedź na to pytanie bywa trudna.

Złożone ataki i rosnąca niepewność


Zróżnicowanie cyberprzestępczego półświatka jest w dzisiejszych czasach dość spore. Mamy bowiem zarówno niezbyt wyrafinowanych oszustów, którzy żyją głównie z nękania najsłabiej zabezpieczonych organizacji masowymi atakami, ale również zorganizowane grupy, którym nie zależy na płotkach, ale na łowieniu wyłącznie grubych ryb. Warto pamiętać, że o ile ze spotkania z nieporadnym napastnikiem często można wyjść obronną ręką, o tyle sprawy się komplikują, gdy stajemy oko w oko z wprawnym fachowcem.

Przeprowadzane w tym roku badania pokazują, że ataki ukierunkowaneto obecnie najbardziej dynamicznie rozwijające się zagrożenia, a ogólna częstotliwość ich występowania zwiększyła się w przypadku dużych przedsiębiorstw o 11%. Nie chodzi tu jedynie o liczbę ataków: dwie trzecie (66%) respondentów badania przyznało, że zagrożenia stają się bardziej złożone, a 52% ma problemy z rozróżnieniem między typowymi działaniami cyberprzestępców a złożonymi atakami.

Problem ten zaczynają dostrzegać firmy: powoli dociera do nich, że incydent naruszenia bezpieczeństwa może stać się kiedyś ich udziałem (57% w porównaniu z 51% w zeszłym roku), wciąż jednak nie mają pewności co do najskuteczniejszej strategii reagowania na takie zagrożenia (42%). Skala problemu staje się jeszcze bardziej niepokojąca, jeśli dodamy, że według badania niepewność ta jest znacznie większa (63%) wśród respondentów, którzy są ekspertami ds. bezpieczeństwa IT, a tym samym mają większą znajomość tego zagadnienia.

Elementy najlepszej metody reagowania na incydenty to technologia, ludzie i procesy


Zaskoczeniem może być fakt, że mimo wysokiego poziomu niepewności odnośnie strategii większość firm (77%) uważa, że wydaje wystarczająco dużo lub nawet za dużo na ochronę przed atakami ukierunkowanymi.

Być może wynika to z tego, jak postrzega się ochronę przed zagrożeniami: sprowadza się ją czasem do problemu technicznego, który należy rozwiązać poprzez zakup i wdrożenie bardziej zaawansowanych rozwiązań cyberbezpieczeństwa. Jednak bardziej zrównoważone podejście do reagowania na incydenty zakłada inwestowanie nie tylko w technologie, ale również w ludzi posiadających umiejętności, a także w odpowiednie procesy.

Technologia stanowi jeden z najistotniejszych składników w tym zestawieniu. Jak wynika z badania, istnieje wyraźne zapotrzebowanie na rozwiązania bezpieczeństwa, które wykraczają poza prewencję i zapewniają bardziej kompletny pakiet, łącznie z funkcjonalnością wykrywania i reagowania. Na przykład 56% firm przyznaje, że potrzebuje lepszych narzędzi służących do wykrywania i reagowania na zaawansowane długotrwałe zagrożenia (APT) oraz ataki ukierunkowane.

Jest to szczególnie ważne ze względu na istotne znaczenie szybkości wykrywania dla zmniejszenia strat finansowych spowodowanych atakiem. Z badania wynika, że w zeszłym roku zaledwie jedna czwarta (25%) firm wykryła swój najpoważniejszy incydent naruszenia bezpieczeństwa w ciągu jednego dnia. Jednak natychmiastowe wykrycie znacznie zmniejsza średni koszt odzyskania sprawności po incydencie — na przykład z 1,2 mln dolarów w przypadku przedsiębiorstwa, któremu wykrycie zagrożenia zajęło ponad tydzień, do 456 000 dolarów w przypadku firmy, która potrafi wykryć go od razu.

fot. mat. prasowe

Wykrywanie incydentów naruszenia cyberbezpieczeństwa a wpływ finansowy na firmy

Im dłużej trwa wykrywanie incydentów tym większe przynoszą one straty.


Innym istotnym komponentem są ludzie. 53% firm przyznaje, że musi zatrudnić więcej specjalistów posiadających określone doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa IT, tj. zarządzania centrum operacji bezpieczeństwa (SOC), reagowania na incydenty oraz polowania na zagrożenia — w przypadku przedsiębiorstw odsetek ten wzrasta do 61%. Nie jest to żadną niespodzianką, ponieważ brak wewnętrznych ekspertów zwiększa stopień narażenia firmy na ataki ukierunkowane o 15%, zwiększając również średnie straty finansowe w wyniku ataku na przedsiębiorstwo — z 930 000 do 1,1 mln dolarów.

Jednak, aby móc skutecznie zwalczać złożone cyberzagrożenia, organizacje muszą również postrzegać reagowanie na incydenty jako proces, a nie jako cel. To oznacza, że potrzebna jest kompleksowa struktura badania incydentu, na którą składa się ciągłe monitorowanie, zaawansowane wykrywanie i ograniczanie skutków krytycznego incydentu naruszenia bezpieczeństwa.
Teraz, gdy firmy zaczynają zdawać sobie sprawę, że incydenty naruszenia cyberbezpieczeństwa stanowią realne zagrożenie dla ciągłości ich działalności, nadszedł czas poświęcić reagowaniu na incydenty należną mu uwagę. Nie może ono stanowić niewielkiego obszaru w zakresie obowiązków działu bezpieczeństwa IT, ale powinno uwzględniać planowanie strategiczne oraz inwestycje na najwyższym poziomie. W przypadku organizacji nie oznacza to, że będą one wolne od zagrożeń, ale z pewnością pomoże im przygotować się na nie i przetrwać poważny incydent naruszenia bezpieczeństwa, gdy do takiego dojdzie – powiedział Alessio Aceti, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązania korporacyjne, Kaspersky Lab.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: