eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Faktoring krajowy najpopularniejszy

Faktoring krajowy najpopularniejszy

2017-11-06 11:36

Faktoring krajowy najpopularniejszy

Faktoring krajowy najpopularniejszy © Andrey Popov - Fotolia.com

Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce coraz częściej decydują się na faktoring. Potwierdzeniem tego jest najnowsza, 14. edycja badania Bibby MSP Index, z której wynika, że o faktoringu słyszało już 90% badanych przedstawicieli sektora MSP, a korzysta z niego niemal co dziesiąty ankietowany. Największą popularnością (ponad 47% wskazań) cieszy się faktoring krajowy z regresem (pełny) oraz faktoring krajowy bez regresu (36%), najmniejszą - odwrotny oraz zagraniczny eksportowy (po 2,8% wskazań).
Analiza wniosków z 13. i 14. edycji badania Bibby MSP Index dowodzi, że firmy faktoringowe powinny być przygotowane na zmieniające się potrzeby i wymagania przedsiębiorców. W 13. fali badania przedsiębiorcy cenili faktoring przede wszystkim za jakość obsługi (niemal 56% wskazań), szybkość reakcji na zlecenie (prawie 54%) oraz dobry kontakt z faktorami (ponad 23%). Z kolei ostatni Bibby MSP Index pokazuje, że dla 60% respondentów kluczowa okazuje się szybkość reakcji na zlecenie, a dla ponad 36% - dobry kontakt z firmą faktoringową. 1/4 badanych wskazuje na jakość obsługi, a co dziesiąty (11%) na dodatkowe doradztwo. Ulegające modyfikacjom potrzeby konsumentów pociągają za sobą zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, w tym również firm faktoringowych, które są zmuszone dopasować ofertę do potrzeb formułowanych przez polski biznes – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services w Polsce.

Prawie 80% ankietowanych uważa, że faktoring poprawia ich płynność finansową. Aż 70% respondentów ceni tę usługę finansowania za skracanie czasu oczekiwania na należności z wystawionych faktur. Badani postrzegają faktoring, jako narzędzie ograniczające ryzyko udzielenia kredytów handlowych odbiorcom firmy, które dyscyplinuje dłużników, zmniejsza pracochłonność obsługi należności oraz zapotrzebowanie na źródła finansowania bez wzrostu zadłużenia.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Faktoring krajowy najpopularniejszy

Najpopularniejszym narzędziem finansowania przedsiębiorców jest faktoring krajowy z regresem (pełny), ponad 47% badanych korzysta z tej formy finansowania.


Na podstawie podsumowania kwartału w branży faktoringowej Polskiego Związku Faktorów, możemy pochwalić się obecnością w gronie faktorów, którzy odnotowali znaczący wzrost liczby klientów. Cieszymy się, że faktoring jest znany przez większość przedsiębiorców. Wierzymy, że dopasowanie usługi finansowania do potrzeb przedsiębiorców jest kluczem do poprawia płynności finansowej całej gospodarki – dodaje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services w Polsce.

Prawie 8% respondentów badania Bibby MSP Index, którzy do tej pory nie korzystali z faktoringu, deklaruje, że ma w planach podjęcie współpracy z firmą faktoringową w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Informacje o badaniu
Bibby MSP Index to cykliczne badanie sprawdzające aktualną ocenę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw z sektora MSP. 14. fala została zrealizowana we wrześniu 2017 r. na grupie 450 respondentów. Respondentami były osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji finansowych głównie prezesi, członkowie zarządów, dyrektorzy finansowi oraz główni księgowi w firmach zatrudniających od 9 do 249 pracowników. Wskaźnik Bibby MSP Index obrazuje kondycję firm z sektora MSP na podstawie wnikliwej analizy danych dotyczących zatrudnienia, sprzedaży, inwestycji, płynności finansowej oraz zadłużenia przedsiębiorstw. Badanie zostało przeprowadzone na grupie małych i średnich przedsiębiorstw z 6 branż: budownictwo, przemysł, handel, usługi, transport i pozostałe.oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • takimamyklimat

  Albert771 / 2017-11-07 23:10:27

  w obecnych warunkach takie decyzje przedsiębiorców nie dziwią, masz gotówkę za fakturę czyli tak naprawdę płynność działania, a i coraz więcej zaufanych faktorów na rynku odpowiedz ] [ cytuj ]

 • tonek1 / 2017-11-09 00:40:21

  fajna opcja płynność wszystko spoko ale czy ktoś naprawdę z tego korzystał ?? bo boję się trochę, że to brzmi wszystko tak fajnie ale w rzeczywitości wychodzi tak jak zwykle ... odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Albert771 / 2017-11-09 22:56:16

  tonek1 osobiście nie, kumpel ma firmę transportową i postawił na IdeaMoney, jak narazie chwali mają fajną apkę, nie narzeka na obsługe ale w sumie najważniejsze, że ma kase w terminie, jak coś to mogę podpytać o więcej datali odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.