eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy kandydaci do pracy w czołówce Europy

Polscy kandydaci do pracy w czołówce Europy

2017-10-27 09:34

Polscy kandydaci do pracy w czołówce Europy

Na rynku pracy optymizm © FotolEdhar - Fotolia.com

Polscy kandydaci jednymi z największych optymistów w Europie? Tak. Na to przynajmniej wskazuje najnowsza odsłona realizowanego przez Michael Page badania Confidence Index. Pokazuje ono, że w trzecim kwartale bieżącego roku o poprawie swojej sytuacji zawodowej i sytuacji na rynku pracy przekonanych było aż 62% ankietowanych. Pod względem pozytywnych nastrojów ustępujemy - i to nieznacznie - tylko czterem krajom: Austrii (62%), Wielkiej Brytanii (63%), Szwecji (64%) i Niemcom (69%).

Polska jednym z europejskich liderów...


Nastroje poprawiają się nie tylko w Polsce. Najnowszy odczyt Confidence Index, że wskaźnik dla Europy w minionym kwartale wyniósł 55%. Dla porównania w Q1 i Q2 było to odpowiednio 52% i 54%. Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że kandydaci z południa Europy wykazują mniejszy optymizm niż Polacy. Wartość indeksu dla Włochów to zaledwie 36%, nieco lepsi okazują się Hiszpanie (46%) i Portugalczycy (49%). Wyniki badania wyraźnie zatem pokazują podział na ciepłe i pesymistyczne południe i chłodniejszą, ale znacznie bardziej optymistyczną północ Europy.

Trudno też pominąć milczeniem, że wartość wskaźnika dla Polski co kwartał okazuje się wyższa (Q1-58%, Q2-60%). Bieżący odczyt jest od 5 p.p. wyższy od wskazania z analogicznego okresu rok wcześniej. Ponadto aktualny poziom optymizmu Polaków jest o 6 p.p. wyższy od średniej europejskiej. W podziale na grupy, najwięcej optymistów w Polsce jest wśród respondentów, którzy nie ukończyli 30 lat (66%). Następni w kolejności są ankietowani w wieku 30-49 lat (61%). Najmniej optymizmu przejawiają z kolei osoby w wieku powyżej 49 lat (54%).

fot. FotolEdhar - Fotolia.com

Na rynku pracy optymizm

Aż 61% ankietowanych pracowników przewiduje, że w najbliższych miesiącach poprawi się ich pozycja zawodowa i sytuacja na rynku pracy.


– Potwierdzeniem danych z badania Confidence Index nt. pozytywnych nastrojów na polskim rynku pracy jest niska stopa bezrobocia, która spadła we wrześniu br. do kolejnego, rekordowo niskiego poziomu. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła ona jedynie 6,9%. Tak niski poziom bezrobocia, a co za tym idzie wzmocnienie rynku pracownika oznacza, że pracodawcy będą musieli zmierzyć się z wieloma istotnymi wyzwaniami, takimi jak np. pozyskiwanie talentów, budowanie zaangażowania czy retencja pracowników – komentuje Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page i członek zarządu Polskiego Forum HR.

…a Polacy z nadzieją na wzrost wynagrodzenia


Pozytywne sygnały z rynku pracy przekładają się także na oczekiwania pracowników pod kątem poprawy ich wynagrodzenia w przyszłości. Aż 54% badanych wyraziło nadzieję na podwyżkę wynagrodzenia w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Dla porównania, w drugim kwartale br. wskaźnik ten wyniósł 52%. Pod tym względem Polska również plasuje się w czołówce krajów europejskich obok Niemiec – 58% i Turcji – 54%. Zaraz za nią jest natomiast Szwecja 53%. Z kolei, najmniej optymizmu pod tym względem wykazali respondenci z Włoch (38%) i Holandii (37,6%).

O badaniu Confidence Index
Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w wybranych krajach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: