eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najtańszy i najszybszy dojazd na lotnisko. Jak to zrobić?

Najtańszy i najszybszy dojazd na lotnisko. Jak to zrobić?

2017-10-25 11:01

Najtańszy i najszybszy dojazd na lotnisko. Jak to zrobić?

Lotnisko © lordn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Niektóre z europejskich lotnisk położone są nieopodal samego serca metropolii. Tak jest np. w przypadku paryskiego Roissy-Charles de Gaulle. Inne, jak Paris-Beauvais, mają w nazwie nazwę miasta, ale dzieli je od niego nawet godzina drogi. Wyszukiwarka KAYAK.pl przyjrzała się 10 najczęściej wyszukiwanym przez Polaków lotniskom w Europie. Które leżą najbliżej centrum? Ile kosztuje dojazd?
  • W Mediolanie lepiej odpuścić sobie taksówki. Zrezygnowanie z nich i postawienie na transport publiczny to oszczędność rzędu nawet 350 złotych.
  • Najszybszy dojazd na lotnisko oferują Korfu i Girona - tamtejsze porty lotnicze dzieli od centrum miast zaledwie 15-minutowa przejażdżka komunikacją miejską.
  • Wybierasz się do Rzymu? Lepiej uzbrój się w cierpliwość - dojazd na lotnisko stolicy Włoch może zająć blisko godzinę.

Szybki dojazd na lotnisko? Wybierz Gironę lub Korfu


Osobom, którym zależy, aby zwiedzanie zaczęło się tuż po wyjściu hali przylotów, warto polecić Gironę. Port lotniczy tego katalońskiego miasta leży zaledwie 13 km od samego centrum, a pokonanie tego dystansu środkami komunikacji miejskiej zajmuje tylko kwadrans. Jeszcze atrakcyjniej prezentuje się port lotniczy w Korfu (3 km). Wprawdzie dojazd do miasta również zajmuje kwadrans, ale za to jego koszt jest jednym z najtańszych w zestawieniu i wynosi tylko 7,30 zł. Inne miasta, do których szybko dotrzemy z lotniska, to Londyn, Amsterdam i Palma de Mallorca – do wszystkich z nich można dotrzeć transportem publicznym w 20 minut lub krócej.

Dla tych, którzy zdecydowanie wolą komfort przemieszczania się taksówkami, dobrym wyborem będzie wyjazd do Valetty, Lizbony, Alicante lub Wenecji, a także wcześniej wspomnianych Palma de Mallorca i Korfu. Dojazd taksówką z lotniska do tych miejscowości zajmuje kilkanaście minut. Jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z większymi kosztami, szczególnie w przypadku Wenecji, gdzie krótki przejazd taksówką do centrum kosztuje ok. 172 zł.

Najniższe ceny


Taksówek powinni unikać ci podróżujący, którzy nie lubią bądź nie planują wydawać w czasie wyjazdu większych kwot. Szczególnie w czasie wyjazdu do miast, które słyną z wysokich cen, takich jak Londyn, Paryż czy Mediolan. Stawiając na transport publiczny, szczególnie dużo zaoszczędzą podróżni, którzy wybierają się do Mediolanu, gdzie koszt przejazdu taksówką do centrum to średnio 408 zł, a przejazd komunikacją miejską – 55,80 zł za osobę. Jeśli nie ma się w perspektywie podziału kosztów przejazdu z współpasażerami, warto postawić na komunikację publiczną także w Rzymie i Barcelonie. W stolicy Włoch przejazd komunikacją miejską kosztuje zaledwie 6,35 zł, podczas gdy przejazd taksówką z lotniska do centrum miasta wyniesie 212 zł. Sporo można zaoszczędzić także podczas wyjazdu do Barcelony, gdzie bilet komunikacji miejskiej kosztuje 9,10 zł, a wzięcie taksówki z lotniska do centrum to wydatek wysokości 148 zł.

Przejazd między portem lotniczym a centrum miasta najtaniej wyniesie odwiedzających Rzym. Niewiele drożej jest w Korfu oraz Lizbonie i Porto – we wszystkich tych miastach przejazd autobusem, metrem lub pociągiem podmiejskim kosztuje około 8 zł za osobę. Co ciekawe, postawienie na transport publiczny nie wydłuża znacznie czasu podróży – w Rzymie i Lizbonie zajmie kwadrans dłużej niż podróż taksówką, a w Porto i Korfu czas przejazdu z lotniska do miasta jest niemal taki sam w przypadku obu środków transportu.

Uwaga na długi czas dotarcia


Kiedy podróżujący powinni zarezerwować więcej czasu na dojazd na lotnisko? W Rzymie, Paryżu i Atenach – miastach znanych ze sporego ruchu na drogach i korków – dojazd na lotnisko zajmuje minimum 40 minut, bez względu na rodzaj wybranego środka transportu. Odpowiedni zapas czasowy przydaje się także podczas wyjazdu do Mediolanu, gdzie przemieszczanie się między lotniskiem a centrum zajmuje 60 minut pociągiem i tylko niecały kwadrans mniej taksówką, Madrytu (45 pociągiem, choć o ponad połowę szybciej taksówką) oraz Londynu. Co ciekawe, do centrum stolicy Anglii można szybciej dostać się komunikacją miejską (20 minut), niż taksówką (40 minut). Długi czas dojazdu po części wynika z odległości tych portów lotniczych od miast, szczególnie w przypadku Mediolanu (lotnisko oddalone o 55 km od centrum), Aten (34 km) oraz Rzymu (30 km).

fot. mat. prasowe

10 najczęściej wyszukiwanych przez Polaków lotnisk w Europie

Najczęściej wyszukiwanym przez Polaków lotniskiem jest port lotniczy w Barcelonie.


Koszty i czas dojazdu na lotniska w Polsce


Jak w porównaniu z najchętniej wybieranymi kierunkami w Europie wypadają polskie miasta? KAYAK.pl przeanalizował czas i koszt dotarcia do portów lotniczych pięciu polskich miast. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków dojazd na lotnisko nie jest drogi ani nie zajmuje dużo czasu. W Warszawie, Krakowie i Gdańsku podróżni stawiający na transport publiczny poświęcą na to pół godziny lub mniej. Nieco dłużej zajmuje dojazd z lub na lotnisko we Wrocławiu (40 minut) oraz Katowicach (88 minut), dlatego najlepszym wyborem dla niecierpliwych turystów będzie podróż taksówką, która we wszystkich miastach zajmuje od 24 do 38 minut.

fot. mat. prasowe

Lotniska krajowe

W większości przypadków dojazd z lub na lotnisko nie jest drogi ani nie zajmuje dużo czasu.


Vera Pershina, dyrektor regionalna KAYAK na Polskę, Rosję i kraje nordyckie podkreśla:
„Przed odlotem podróżni powinni dokładnie sprawdzić, jaka odległość dzieli miasto, które mają zamiar odwiedzić, od lotniska, na którym wylądują. Wielu przewoźników oferujących tanie połączenia lata do portów lotniczych bardziej oddalonych od miast, przez co dojazd do centrum jest czasochłonny, a czasami jego koszt przewyższa cenę biletów lotniczych. Na szczęście dzięki KAYAK Explore podróżni z Polski mogą znaleźć najlepsze oferty lotów dostosowane do budżetu podróży. Wystarczy wybrać lotnisko wylotu, daty oraz czas trwania lotu, a także kwotę, jaką chcemy wydać na bilety lotnicze, a Explore na intuicyjnej mapie pokaże nam, dokąd możemy polecieć”.

Uwagi:
Analiza powstała dla najpopularniejszych kierunków w Europie i lotnisk najczęściej wyszukiwanych przez użytkowników na KAYAK.pl dla lotów w dwie strony. Dane dotyczące czasu i kosztów dojazdu do miasta z wymienionych lotnisk zostały zebrane we wrześniu 2017 roku. Informacje i ceny mogą ulec zmianie, mogą się różnić lub mogą nie być dłużej dostępne.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: