eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Czytelnictwo w Polsce. Kto i jak czyta książki?

Czytelnictwo w Polsce. Kto i jak czyta książki?

2017-10-20 12:59

Czytelnictwo w Polsce. Kto i jak czyta książki?

Kto czyta najwięcej książek? © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jesienne dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, a Instagram powoli zapełnia się zdjęciami kocyków, książki i kubka z gorącą herbatą. Z tej okazji postanowiliśmy sięgnąć do danych i sprawdzić, kto czyta najwięcej, skąd czerpiemy inspiracje i jakie książki wzbudzają najwięcej emocji tej jesieni?

Przeczytaj także: Modne buty, czyli gorący temat social media

Kto czyta książki?


Co piąty internauta przyznał (19%), że w zeszłym roku nie przeczytał żadnej książki. Przeczytanie ponad 20 z nich zadeklarowało 5% badanych. Wśród tych 5% częściej znajdują się kobiety niż mężczyźni, osoby w wieku 25-44 lata, osoby z wyższym wykształceniem i zarabiające ponad 6000zł netto, a także mieszkańcy wsi. Ci ostatni jednak dominują także pod względem nie czytania, widoczna jest więc duża polaryzacja w tej grupie.

Serwisy promujące książki


Wśród serwisów promujących czytelnictwo zdecydowanie wyróżnia się lubimyczytac.pl, które we wrześniu odnotowało 8.4 miliona wejść na stronę. To prawie trzy razy tyle ile kolejne najpopularniejsze serwisy – ksiazki.onet.pl i ksiazki.wp.pl. Lubimyczytac.pl ma stałe grono fanów i użytkowników o czym świadczą źródła ruchu na stronie. 24% to wejścia bezpośrednie, a 68% to wejścia z wyszukiwarki Google, gdzie najpopularniejsze hasła to „lubimy czytać” i „lubimy czytac”.

Sprzedaż książki a dyskusje w social media


Przyglądając się 10 najlepiej sprzedającym się w ciągu ostatniego miesiąca książkom na empik.com i zestawiając je z liczbą dyskusji na ich temat w social media możemy zauważyć, że nie ma bezpośredniego związku między zaangażowaniem internautów w dyskusję a sprzedażą. Znajdujący się na 7 pozycji pod względem sprzedaży „Macierewicz i jego tajemnice” wciąż jest najbardziej aktywnie komentowany. Drugim tytułem wzbudzającym najwięcej emocji jest „To” Stephena Kinga, na którego popularność zapewne miała wpływ niedawna premiera kinowa. Trzecią najszerzej dyskutowaną książką jest Tom 5 Sagi Millenium, „Mężczyzna, który gonił swój cień”, który zajmuje też 1 miejsce na liście Empiku. Na liście znalazła się także książka, która nie miała jeszcze swojej premiery, ale już jest dostępna w przedsprzedaży i już toczą się na jej temat dyskusje – „Czarownica” autorstwa Camili Lackberg.

fot. mat. prasowe

Serwisy promujące książki

Za promocją czytelnictwa w naszym kraju stoi m.in. prowadzony przez Annę Dziewitt-Meller BukBuk.


Informacje o badaniu
Raport opiera się na wynikach badania CAWI zrealizowanego na reprezentatywnej grupie 2110 internautów w styczniu 2017 oraz danych z systemów Similarweb i Sentione.

Weronika Niżnik

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: