eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Która pora najlepsza na egzotyczne wakacje?

Która pora najlepsza na egzotyczne wakacje?

2017-10-19 11:41

Która pora najlepsza na egzotyczne wakacje?

Malediwy © stakhov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Egzotyczne wakacje cieszą się wśród Polaków coraz większą popularnością. Za wzrost odsetka osób planujących odległe wyprawy odpowiedzialna jest m.in. polityka biur podróży, które dość znacznie obniżyły ceny. Planując wypad na drugi koniec świata, warto jednak zorientować się, czy panujące tam w danym okresie warunki pogodowe faktycznie są nam w stanie zagwarantować wypoczynek, jakiego pragniemy. Nie każdy z rajów na ziemi oferuje nam bowiem nieustające słońce. Na kiedy zatem zaplanować egzotyczny urlop, aby nie spędzić go w strugach ulewnego deszczu? Oto podpowiedzi serwisu Wakacje.pl.
Statystyki dowodzą, że w minionym sezonie zimowym na egzotyczne wakacje udało się niemal dwa razy więcej polskich turystów niż przed dwoma laty. Za tą popularnością stoją wspomniane we wstępie niższe ceny, ale również coraz większy wybór kierunków i szersza oferta połączeń lotniczych, w tym również czarterów. Magnesem na turystów bez wątpienia okazał się również nowoczesny Dreamliner, który oferuje przeloty na Kubę, Dominikanę, do Meksyku, Brazylii, Tajlandii i Wietnamu.

Planując egzotyczne wakacje, w pierwszej kolejności należy zastanowić się oczywiście nad wyborem kierunku. Równie ważna kwestią jest także decyzja w sprawie terminu podróży. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, ponieważ w przeciwnym razie urlop może okazać się sporym rozczarowaniem. Podstawowe elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to temperatura oraz rozróżnienie pory suchej i deszczowej. Jednak to dopiero początek.
- Z kilkunastoletniego doświadczenia wiemy, że turyści często zatrzymują się na tym etapie poszukiwań i rezygnują z wyjazdu z powodu pory deszczowej, a ta akurat może oznaczać jedynie 20 minut opadów w ciągu dnia. Albo w drugą stronę, skuszeni bardzo niską ceną wybierają się w podróż w miesiącu, który nie jest najlepszy na egzotyczne wakacje. Postanowiliśmy zgłębić ten temat właśnie teraz, bo jesteśmy na początku sezonu zimowego, w którym króluje egzotyka – mówi Klaudyna Mortka z Wakacje.pl.

Wypoczynek bez huraganu


Samo sprawdzenie pory suchej i deszczowej nie wystarczy, żeby dobrze zaplanować egzotyczne wakacje. Może się okazać, że nawet jeśli jest sucho, to temperatura powietrza sięga 40 stopni i nie dla wszystkich będzie to dobry moment na podróż. Z kolei w wielu miejscach po intensywnych, ale bardzo krótkich opadach w trakcie pory deszczowej za godzinę nie ma nawet śladu. Nie wszędzie i nie zawsze pora deszczowa oznacza to samo. Spójrzmy np. na Jamajkę. Pora deszczowa jest tu od maja do listopada, jednak od maja do końca lipca jest ona łagodna i huragany nie występują. Huragany Irma i Harvey pojawiły się na Karaibach w czasie, kiedy najbardziej można było się ich spodziewać.

Gdzie wyjechać jeszcze w tym roku, a jakie podróże lepiej przełożyć?
Ameryka Północna, Południowa i Środkowa


Wrzesień i październik to czas, kiedy na Karaibach możemy spodziewać się deszczu i okresowych silnych wiatrów. W te rejony najlepiej wybrać się od grudnia do końca marca, kiedy klimat jest najłagodniejszy. Wiosną warunki pogodowe jeszcze są dobre. Podobnie jest w krajach Ameryki Południowej i Środkowej – w Brazylii, Panamie czy Argentynie.

fot. mat. prasowe

Ameryka Południowa

Do Brazylii najlepiej jest się wybrać na początku roku.


Komfort wypoczynku w danym momencie może różnić się też w obrębie jednego kraju. Np. w grudniu w popularnych turystycznych rejonach Bavaro i Punta Cana klimat jest łagodny i śmiało możemy podróżować, to stolicę Santo Domingo lepiej w tym czasie omijać. Kuba i Dominikana to najpopularniejsze kierunki wybierane przez turystów z Polski. Najwięcej osób wyjedzie właśnie w grudniu lub w pierwszych miesiącach roku. W biurach podróży te terminy od dawna są dostępne.

fot. mat. prasowe

Ameryka Środkowa

Na Dominikanę warto wybrać się pomiędzy grudniem a marcem.


Azja


Jesień i zima to najlepszy moment na podróż na Malediwy, do Wietnamu czy Indii. Do Wietnamu nie zaleca się podróżować od maja do listopada. Samoloty czarterowe latają od końca listopada do marca, podobnie jak na Sri Lankę.

fot. mat. prasowe

Azja

Od maja do listopada eksperci nie zalecają podróży po Wietnamie.


W tym czasie najlepiej wybrać się też do bardzo popularnych w tym roku Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tu co prawda pora deszczowa nie występuje w ogóle, jednak w końcówce i na początku roku temperatura spada do ok. 30 - 34 stopni i jest znacznie bardziej komfortowa niż latem (wtedy osiąga wartości nawet powyżej 40 stopni C). Samoloty czarterowe latają przez cały rok i jak się okazuje, amatorów tak wysokich temperatur nie brakuje. Dubaj był jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych minionego lata – wynika z danych Wakacje.pl.

Okres od listopada do kwietnia to również dobry moment na podróż do Tajlandii. Planując podróż warto wziąć też pod uwagę późniejsze miesiące, od czerwca do października. Trwająca wtedy pora deszczowa oznacza najczęściej tylko przelotne opady i okresowe wiatry, jednak we wrześniu i październiku może padać kilka dni pod rząd.

Afryka


Podobnie jest na Wyspach Zielonego Przylądka – najlepszy okres na egzotyczne wakacje w tym miejscu to miesiące od lutego do października.

W porze deszczowej trwającej od sierpnia do końca września opady są stosunkowo niewielkie, trwają ok. 20-30 minut dziennie, przede wszystkim we wrześniu. Samoloty czarterowane przez biura podróży latają od kwietnia do października.

fot. mat. prasowe

Afryka

Wiosna jest najlepszym momentem na wakacje w Gambii.


Gambia, która ze względu na niską cenę jest coraz chętnej wybieranym kierunkiem na wakacje zimą, przywita turystów najlepszą pogodą od listopada do maja. Bezpośrednio polecimy z biurem podróży od listopada do marca.

Na Mauritius, na który Polacy latają dopiero od zeszłego sezonu, najlepiej wybrać się w listopadzie i w marcu – w tym czasie warunki pogodowe są dobre i latają samoloty czarterowe. Od grudnia do kwietnia są nieznaczne opady i większa wilgotność, ale właśnie w tym czasie najlepsza jest pora na nurkowanie, ponieważ woda jest najbardziej przejrzysta.

W biurach podróży sezon na egzotyczne wakacje właśnie się zaczyna. Co roku to właśnie jesienią i zimą kupujemy najwięcej wyjazdów do najbardziej odległych miejsc. Warto prze zakupem porównać oferty, sprawdzić terminy i rezerwować w najlepszym możliwym, z gwarancją pogody. Biura już sprzedają wycieczki nawet na wrzesień 2018 roku. Możemy więc zarezerwować zarówno oferty objęte wyprzedażą, tzw. last minute z ceną obniżoną nawet ponad 30 procent i wylotem nawet następnego dnia, jak i te z odległym terminem wylotu. Za te drugie najczęściej zapłacimy teraz tylko zaliczkę, która stanowi od 5% ceny wyjazdu, a miejsce mamy „zaklepane” – wynika z danych serwisu Wakacje.pl, porównującego oferty ponad 100 biur podróży.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • leszekmarciniak / 2018-07-21 21:05:03

    Dość przyjemnie się lata zimą, wtedy w wielu egzotycznych miejscach temperatury rozpieszczają. Przykładowo ja z małżonką zarezerwowaliśmy wyjazd w Itace na zimę - trzeba się szybko decydować, potem urlopy drożeją, a tak - grosze! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: