eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 41/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 41/2017

2017-10-15 10:45

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 40/2017

  • Unijny rynek pracy. Z corocznego sprawozdania dotyczącego rynku pracy bezrobocie w UE jest obecnie na poziomie 7,6 proc. (zbliża się do poziomu sprzed kryzysu). Analiza rynku pracy pokazuje, że przybywa miejsc pracy w krajach Unii Europejskiej. Obecnie 235 mln osób ma zatrudnienie (jest wyższe niż przed światowym kryzysem). Sytuacja na rynku pracy i bardziej elastyczne rozwiązania prawne (inne rodzaje umów) umożliwiają bezrobotnym łatwiejsze znalezienie zatrudnienia. Warto jednak dodać, że pracownicy zatrudniani na czas określony i pracujący na własny rachunek nie są objęci taką samą ochroną jak ci etatowi.
  • Obecna sytuacja gospodarcza Niemiec. Niemcy to siła napędowa unijnej gospodarki. Jak przystało na lidera, obecnie obserwujemy w tym kraju boom gospodarczy, rośnie krajowy popyt oraz inwestycje, przy czym Niemcy szczycą się bezrobociem na najniższym poziomie od zjednoczenia oraz zrównoważonym budżetem od 2014 roku. Analitycy i eksperci są zdania, że sytuacja gospodarcza to najważniejszy sukces rządu A.Merkel i osobisty sukces Wolfganga Schaeuble, który w nowej kadencji będzie szefem Bundestagu.
  • Co dalej z Katalonią. Jesteśmy po referendum w Katalonii. Władze centralne w Madrycie dostępnymi środkami blokowały referendum, doszło też do ulicznych zderzeń z policją . Głosujący nie pozostawili wątpliwości, a parlament Katalonii podjął decyzję zgodną z wynikami referendum, chociaż jej realizacja została zablokowana. Madryt odrzucił tę decyzję, wezwał władze w Barcelonie do przestrzegania prawa. i Odrzucił też możliwość negocjacji, aby rozwiązać kryzys wokół Katalonii. Jak dotąd żaden kraj nie uznał decyzji rządu w Barcelonie.
  • Mówiąc do naszych czytelników przytaczam poglądy Wolfganga Schaeuble. W. Schaeuble to nie tylko wieloletni (8 lat) minister finansów Niemiec, ale autorytet europejski i światowy w sprawach gospodarczych. Ostrzega on przed kolejnym światowym kryzysem finansowym. Swoje poglądy prezentuje w wywiadzie dla "Financial Times". Jego zdaniem działania banków centralnych grożą powstaniem "nowych baniek" i kolejnym światowym kryzysem finansowym, a "nakręcające się poziomy globalnego zadłużenia i płynności finansowej stanowią znaczne zagrożenie dla światowej gospodarki". Sygnalizowane ryzyko powstania "nowych baniek" jest konsekwencją wpompowywania na rynki bilionów dolarów. Doświadczenie w kierowaniu największą gospodarką w Europie i jedną z największych gospodarek na świecie nadaje jego wypowiedziom szczególnego znaczenia. W. Schaeuble przestrzega przed zagrożeniem dla stabilności strefy euro, szczególnie związanym z bilansami banków obciążonych "pokryzysowym dziedzictwem kredytów zagrożonych".
  • Stanowisko W. Schaeuble uzupełnia szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Prezentuje ona pogląd, że światowi eksperci obawiają się "zwiększonego ryzyka wynikającego z akumulacji, coraz większej płynności oraz wzrostu publicznego i prywatnego zadłużenia". Jej zdaniem obecnie świat jest na etapie największej dynamiki wzrostu od początku dekady, ale jednocześnie stoi on wobec m.in. z wysokiego poziomu zadłużenia w wielu krajach, "ekspansji kredytowej w Chinach" a także wobec "nadmiernego podejmowania ryzyka na rynkach finansowych".
  • Szczyt konsumencki w Bratysławie. Testy porównawcze dot. jakości produktów przeprowadzane przez organizacje konsumenckie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej potwierdziły krytyczne opinie formułowane dotąd przez licznych konsumentów tych krajów. Zarzucali oni wielu producentom, że wyroby przeznaczone na rynki nowych członków UE są gorsze jakościowo niż te, które są oferowane w krajach "starej" Europy. Potwierdziły one też badania przeprowadzone w 2011 r. w ośmiu krajach UE. Inicjatywę w tym zakresie przejęły teraz państwa Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry). Na szczycie grupy w Bratysławie uzgodniono wspólne stanowisko i sposób dalszego postępowania. Po stronie krajów z Europy Środkowo-Wschodniej opowiedział się szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
  • Trwa walka w gronie państw UE o status prawny Nord Streamu 2. Jak dotąd nie udało się dojść do porozumienia w sprawie treści unijnego mandatu do negocjacji ze stroną rosyjską (wymagana jednomyślność). Kraje Europy wschodniej żądały objęcia morskiej części gazociągu restrykcjami trzeciego pakietu energetycznego, co byłoby niekorzystne dla Gazpromu (Gazprom miałby do dyspozycji tylko 50% mocy przesyłowych magistrali, resztę musiałby udostępnić innym dostawcom gazu).Teraz poszukiwane jest drugie rozwiązanie w sprawie zmian dot. treści trzeciego pakietu energetycznego. Ewentualny sprzeciw dotychczasowych krajów może nie być skuteczny w powstrzymaniu przyjęcia zmodyfikowanych przepisów, bo w tym przypadku do przyjęcia mandatu na negocjacje z Rosją, nie będzie wymagana jednomyślności.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

To ma być połączenie ognia i wody. KONCEPCYJNY JAGUAR I-PACE (Z NAPĘDEM ELEKTRYCZNYM) PRZYJECHAŁ DO POLSKI.

Model koncepcyjny I-PACE zwiastuje pierwszy w historii samochód Jaguara z napędem elektrycznym. Ma to być elektryczny SUV o wysokich osiągach z nadwoziem typu „cab-forward”, który łączy sylwetkę supersamochodu z osiągami auta sportowego i wszechstronnością pięciomiejscowego SUV-a. Pierwszy elektryczny model brytyjskiej marki był wcześniej pokazywany tylko w Genewie i Frankfurcie a teraz przyjechał do Polski, gdzie miał swoją prapremierę.

Pozbawiony silnika spalinowego i tunelu przeniesienia napędu, model koncepcyjny I-PACE ma kabinę przesuniętą do przodu, większy rozstaw osi i krótsze zwisy. Dzięki temu jak zapewnia producent jego sylwetka staje się bardziej aerodynamiczna, a tylne błotniki mają potężniejszy kształt. Zwiększa to również przestrzeń w środku oraz poprawia własności dynamiczne i widoczność.

W rezultacie sylwetka I-PACE bardziej przypomina super-samochód C-X75 z silnikiem umieszczonym centralnie niż z tradycyjnego SUV-a. Jasno dowodzą tego proporcje nadwozia z kabiną wysuniętą do przodu, dynamiczna linia, krzywa przednich błotników, potężne tylne błotniki oraz duże koła z charakterem. A mimo to model koncepcyjny nie zajmuje więcej miejsca niż konwencjonalny SUV średniej wielkości. Duży rozstaw osi (2990 mm) zapewnia przestronne wnętrze z ilością miejsca na nogi z tyłu spotykaną zwykle tylko w dużych SUV-ach i luksusowych limuzynach.

Najważniejsze fakty


Przewidywany zasięg powyżej 500 km w cyklu NEDC pozwoli kierowcom pokonującym przeciętny dystans do pracy i z powrotem doładowywać samochód tylko raz w tygodniu

Zajmuje mniej miejsca na drodze niż konwencjonalne SUV-y średniej wielkości, a przy tym oferuje więcej przestrzeni dla pasażerów i bagażu niż modele z wyższego segmentu

Optymalizacja aerodynamiki nadwozia zapewniła niski współczynnik oporu powietrza wynoszący zaledwie 0,29 i zainspirowała nowe akcenty stylistyczne, które wyrażają moc i osiągi pojazdu

Lekkie i zajmujące niewiele miejsca fotele oraz pozycja za kierownicą „Sports Command” zapewniają poczucie łączności z drogą niczym w samochodzie sportowym

Elektryczne silniki przy przedniej i tylnej osi generują łączną moc 400 KM i 700 Nm dostępnego natychmiast momentu obrotowego, zapewniając przyspieszenie typowe dla samochodów sportowych oraz korzyści z napędu na wszystkie koła

Nisko położony środek ciężkości w połączeniu z zaawansowanym zawieszeniem opartym na podwójnych wahaczach z przodu i wielowahaczowym Integral Link z tyłu sprawiają, że Jaguar jeździ i prowadzi się w sposób niezwykle wyrafinowany

Mieszanka ekranów dotykowych, przełączników pojemnościowych oraz dotykowych analogowych elementów sterujących pomaga kierowcom bardziej intuicyjnie zarządzać informacjami pokładowymi.

Wersja produkcyjna będzie w sprzedaży w 2018 roku

Paweł Kuskowski, Jaguar

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: