eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Faktoring coraz popularniejszy?

Faktoring coraz popularniejszy?

2017-10-16 12:04

Faktoring coraz popularniejszy?

Faktoring coraz popularniejszy? © designer491 - Fotolia.com

Jakie źródła finansowania zewnętrznego cieszą się szczególnym uznaniem polskiego sektora MŚP? Z ostatniego „Barometru EFL” wynika, że na znaczeniu znacznie zyskuje faktoring. W III kwartale br. po to rozwiązanie sięgała już co ósma mikro, mała lub średnia firma (13,4%). Dla porównania, w drugim kwartale odsetek ten sięgał 9,9%, a w pierwszym - 7,3%.
Najnowszy odczyt „Barometru EFL”, czyli wprowadzonego na początku 2015 roku indeksu informującego o skłonności firm z sektora MŚP do rozwoju dowodzi, że polscy przedsiębiorcy z coraz większą przychylnością patrzą na faktoring. Potwierdzają to również wyniki firm faktoringowych - na przestrzeni lat 2012-2017 obroty przedsiębiorstw należących do Polskiego Związku Faktorów podniosły się przeszło dwukrotnie. Podczas gdy w ciągu dwóch pierwszych kwartałów 2012 roku instytucje faktoringowe odpowiadały za sfinansowanie faktur opiewających na przeszło 38 mld zł, tak w pierwszym półroczu tego roku kwota ta zdołała przekroczyć 83 mld zł – mówi Stanisław Atanasow, prezes zarządu Eurofactor Polska S.A.M.

Na faktoring stawiają najwięksi


Z „Barometru EFL” wynika, że w III kwartale 2017 roku z usług firm faktoringowych korzystało 13,4% przedsiębiorców. To więcej niż w II kwartale br. – 9,9% oraz w I kwartale br. - wówczas taką deklarację złożyło 7,3%. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, w III kwartale widać wyraźną tendencję w korzystaniu z faktoringu spoglądając na wielkość podmiotów. Im firma zatrudnia więcej pracowników, tym częściej korzysta z tego instrumentu finansowego. Podczas gdy wśród mikro firm 9,3% zarządzających bazuje na faktoringu, wśród małych – 15,1%, to wśród średnich podmiotów ten odsetek jest najwyższy i wynosi 16,1%.

fot. designer491 - Fotolia.com

Faktoring coraz popularniejszy?

Już co ósma mikro, mała lub średnia firma korzysta z faktoringu w celu pozyskania środków finansowych.


Firmy budowlane i transportowe z faktoringiem za pan brat


Na tle sześciu badanych branż, wyróżniają się dwie, których przedstawiciele najczęściej do finansowania swoich inwestycji wykorzystują faktoring. Są to branża transportowa (26%) oraz budowlana (21,5%). Wyraźnie mniejsze znaczenie faktoringu widać w segmencie bankowym (7,2%) oraz w firmach handlowych (8,5%).

Duży popyt na faktoring w Polsce


Eurofactor Polska S.A. od stycznia do czerwca br. sfinansował wierzytelności na kwotę 941 mln zł, a liczba obsłużonych faktur w omawianym okresie zwiększyła się o ponad połowę r/r. Zrzeszone w Polskim Związku Faktorów (PZL) firmy, w ciągu dwóch kwartałów 2017 roku sfinansowały blisko 4 mln faktur na łączną kwotę 83,6 mld zł. Z usług faktoringowych w tym okresie skorzystało ponad 8 tys. klientów.

Informacje o badaniu
„Barometr EFL” jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 3-11 sierpnia 2017 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Popularność faktoringu

    AOWFaktoring / 2017-11-23 13:10:06

    Warto byłoby tu jeszcze dodać, że faktoring pełny czyli z przejęciem ryzyka niewypłacalności dłużnika to już ok. 60% obrotów branży i to ten rodzaj usługi jest motorem wzrostu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.