eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nakłady inwestycyjne rosną, ale nie wszędzie

Nakłady inwestycyjne rosną, ale nie wszędzie

2017-10-12 12:33

Nakłady inwestycyjne rosną, ale nie wszędzie

Nakłady inwestycyjne rosną © Witthaya - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W pierwszym półroczu nakłady inwestycyjne w firmach zatrudniających od 50 do 249 osób były o prawie 12 proc. wyższe niż rok wcześniej. Nadal jednak trwała zapaść w przedsiębiorstwach mniejszych, a wartość inwestycji w największych podmiotach gospodarczych zmniejszyła się o niemal 4 proc.
Z danych o dynamice PKB za drugi kwartał wynika, że nakłady inwestycyjne ogółem zwiększyły się o 0,8 proc. w porównaniu do drugiego kwartału ubiegłego roku. Ten skromny wciąż wzrost to głównie zasługa samorządów i instytucji centralnych.

Z najnowszych, szczegółowych informacji GUS wynika bowiem, że nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób wyniosły w pierwszym półroczu 52,8 mld zł, czyli były niższe niż przed rokiem o 1,7 proc. Choć to postęp, bowiem w pierwszym półroczu 2016 r. spadek wynosił 5,2 proc., wciąż trudno mówić o wyraźnym przełamaniu negatywnych tendencji. Przełom widoczny jest jedynie w przypadku średnich firm, zatrudniających od 50 do 249 pracowników, które zwiększyły nakłady inwestycyjne aż o 11,7 proc. Problem w tym, że ich wartość sięgająca 12,5 mld zł to jedynie niewiele ponad jedna piąta inwestycji firm ogółem.

fot. mat. prasowe

Wartość i dynamika nakładów inwestycyjnych w firmach zatrudniających pow. 9 os.

Nakłady inwestycyjne średnich firm osiągnęły 52,8 mld zł, czyli były niższe niż przed rokiem o 1,7 proc.


Dominująca rolę mają tu bowiem nie średnie firmy, ale przedsiębiorstwa największe, liczące ponad 250 zatrudnionych. Odpowiadają one za około 70 proc. nakładów inwestycyjnych. A te w pierwszym półroczu wynosiły 36,6 mld zł i były niższe niż przed rokiem o 3,9 proc. Najgorzej z inwestycjami jest wciąż w mniejszych firmach. Po spadku o 12,6 proc. w pierwszym półroczu 2016 r., obniżyły się one w pierwszej połowie obecnego roku o dalsze 17,2 proc., sięgając zaledwie 3,6 mld zł. i były mniejsze niż w kryzysowym 2009 r.

Największy, przekraczający 40 proc. udział w inwestycjach ma przetwórstwo przemysłowe, za którym z udziałem sięgającym nieco ponad 14 proc. plasuje się energetyka i ciepłownictwo (wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę), handel i naprawa pojazdów samochodowych (prawie 11 proc.), administrowanie i działalność wspierająca (niemal 9 proc.) oraz transport i gospodarka magazynowa (7 proc.). W pierwszym półroczu połowa (26,6 mld zł) nakładów inwestycyjnych firm związana była z zakupami maszyn i urządzeń, jedna trzecia (prawie 17 mld zł) to wydatki na budynki i budowle, a 16 proc. (8,6 mld zł) na środki transportu.

fot. mat. prasowe

Dynamika inwestycji w firmach o różnej wielkości

Nadal jednak największa zapaść widoczna jest w przedsiębiorstwach mniejszych.


Roman Przasnyski, Główny Analityk

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.