eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › 3 najważniejsze kroki w aktywacji kampanii omnichannel

3 najważniejsze kroki w aktywacji kampanii omnichannel

2017-10-14 00:20

3 najważniejsze kroki w aktywacji kampanii omnichannel

Omnichannel marketing © Coloures-Pic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

O rewolucji cyfrowej zaczęto mówić już w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku. Od tego czasu zastosowanie kampanii omnichannel zdołało już dalece wykroczyć poza swoje pierwotne, detaliczne korzenie i objąć także działania marketingowe. O ile jednak samo korzystanie z wielu kanałów nie wydaje się niczym bardzo skomplikowanym, o tyle już o wiele trudniejsza okazuje się taka koordynacja procesu ich wdrożenia, która w centrum postawi zaangażowanie klienta.
To, o czym mowa we wstępie, to jeden z wniosków, do których doprowadziło badanie zrealizowane przez Grupę Winterberry we współpracy z DMA, Acxiom Corporation, Criteo i SG360. Jego celem było wskazanie marketerom najlepszych praktyk branżowych, jakie mogą znaleźć zastosowanie w kampaniach omnichannelowych.

Badania dowiodło również, że powodzenie strategii omnichannel opiera się właściwie na trzech zasadniczych filarach:

Filar 1: Rozpoznanie


Rozpoznanie to bez wątpienia podstawa realizowanych działań i zarazem istota marketingu omnichannelowego. Coraz częściej też identyfikacja grupy docelowej, zarówno obecnych jak i potencjalnych klientów, traktowana jest jako priorytet biznesowy sam w sobie.

Konsekwentne rozpoznanie grupy docelowej: obecnych i potencjalnych klientów, stanowi istotę marketingu omnichannelowego, a także jest zyskującym na znaczeniu priorytetem biznesowym. Sondaż wykazał, że:
  • 72,4 proc. badanych uważa szczegółową analizę odbiorców za priorytet działań biznesowych, natomiast 68,7 proc. przyznało, że taka analiza poprawia ich zdolność do kreowania wartości z działań realizowanych w nowych i/lub wcześniej niedostatecznie wykorzystywanych kanałach.
  • Mimo to niewielu badanych potrafi rozpoznać odbiorców we wszystkich adresowalnych kanałach – 8,9 proc. konsekwentnie rozpoznaje klientów i potencjalnych klientów.
  • Jeszcze mniej, jest zadowolonych ze swojej zdolności do wykorzystania danych z wszystkich kanałów – 6,7 proc. jest „w pełni” zadowolonych.
  • Uczestnicy badania wskazali na lepsze gromadzenie i zarządzanie danymi oraz integrację istniejących narzędzi, jako te czynniki, które najprawdopodobniej pozwoliłyby im na efektywniejszą analizę grupy docelowej.

fot. mat. prasowe

W jakim zakresie Twoja organizacja określiła rozpoznanie odbiorców jako priorytet

Dla większości badanych rozpoznanie odbiorców jest kwestią wysokiej wagi.


Filar 2: Zaangażowanie – wielokanałowy dialog z klientami


Odrzucając błędne i stereotypowe wyobrażenia o wartości mediów cyfrowych i tradycyjnych, specjaliści marketingu coraz częściej dostrzegają fakt, że wszystkie dostępne kanały odgrywają potencjalnie krytyczną rolę w strategiach omnichannel – pod warunkiem, że zostaną one odpowiednio użyte.
  • Zdaniem badanych kanał e-mailowy „dojrzał” i pełni obecnie rolę „mostu” pomiędzy różnymi inicjatywami omnichannelowymi – wspierając zarówno etapy rozpoznania
    i zaangażowania klientów, jak i marketingowe i reklamowe „scenariusze użycia”/ use case’y, wspomagane tradycyjnymi i cyfrowymi zbiorami danych.
  • Znaczna liczba uczestników badania – 48,6 proc., wskazała na kanał mobilny, jako kluczowy dla obsługi klienta, a także sprzedaży krzyżowej (cross-sell) i dodatkowej (up-sell) – 32,4 proc.

fot. mat. prasowe

Który z poniższych kanałów jest najodpowiedniejszy do kreowania wartości - inne kanały

Zdaniem badanych najodpowiedniejszy do kreowania wartości jest e-mail.


Filar 3: Organizacja – koordynacja customer experience w celu osiągnięcia maksymalnych efeków


Podczas gdy, jak wynika z badania, marketingowcy napotykają problemy na etapie analizy grupy docelowej oraz jej zachowań cross-channelowych, to w sferze przekazywania wiadomości i treści marketingowych we wszystkich kanałach omnichannel radzą sobie całkiem dobrze.
  • Większość uczestników badania uznała, że ogólnie jest pewna swoich umiejętności organizowania procesu wielokanałowej komunikacji. 40 proc. z nich określiło te umiejętności jako „dość dobre” lub „niezwykle dobre”, kolejne 37,5 proc. uznało, że potrafiłoby to zrobić „w pewnym stopniu”.

Co odpowiada za napędzanie tego sukcesu? Częściej niż jakikolwiek inny czynnik, uczestnicy wskazywali udział swoich partnerów biznesowych, w tym: agencji, dostawców danych i innych osób trzecich, jako największą wartość, nierzadko większą niż wyspecjalizowane platformy technologiczne (a nawet wewnętrzne procesy biznesowe), których pracę uzupełniają.


oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

8 8

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.