eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zadłużenie psuje relacje w domu i w pracy

Zadłużenie psuje relacje w domu i w pracy

2017-10-17 10:54

Zadłużenie psuje relacje w domu i w pracy

Zadłużenie psuje relacje w domu © David Pereiras - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Zaległe płatności, nieuregulowane faktury, niespłacone raty. To wszystko sprawia, że stajemy się nerwowi i zestresowani. Długi nie są jednak problemem, który powinno zamiatać się pod dywan. Wręcz przeciwnie. Im szybciej stawimy im czoła, tym mamy większe szanse na sprawne wykaraskanie się z tarapatów finansowych i zażegnanie złych emocji, które towarzyszą zadłużeniu.

Przeczytaj także: Zadłużenie Polaków. Tabu czy temat rozważań?

Zadłużony Polak prywatnie


Osoby, których głowę zaprzątają różnego rodzaju kłopoty, często przestają kontrolować swoje emocje. Nerwy, zmartwienia i niepokój potrafią zaowocować wybuchem niepohamowanej złości czy agresji i to niekoniecznie wobec tych, którzy z tym problemami mają cokolwiek wspólnego. Z badania, które PBS zrealizował na zlecenie GetBack S.A. wynika, że jednym z czynników, który potrafi wygenerować całe pokłady negatywnych emocji, jest posiadane zadłużenie. Co gorsza, powodowany nim zły nastrój przekłada się nie tylko na relacje dłużnik-wierzyciel, ale bardzo często utrudnia kontakty ze z rodziną i najbliższymi.

Zadłużenie psuje relacje w pracy?


Okazuje się, że zadłużenie może wywierać istoty wpływ również na życie zawodowe dłużnika. Świadomość konieczności comiesięcznej spłaty zobowiązania może objawiać się większą uległością w stosunku do pracodawcy lub odczuwanym permanentnie napięciem.
Ciążące na nas zobowiązanie może sprawiać, że niektórzy z nas będą nadzwyczaj ulegli i bojaźliwi wobec przełożonego. Innym z kolei mogą zdarzać się niekontrolowane wybuchy agresji, które nierzadko mogą skomplikować sytuację zawodową - komentuje prof. dr hab. Dariusz Doliński, ekspert GetBack S.A.

Dług – to wyzwanie, nie zagrożenie


Jak wynika z badań przeprowadzonych przez GetBack S.A. - wszelkie niespodziewane, ale i trudne sytuacje, jak na przykład ta, w której znajduje się osoba posiadająca zadłużenie, postrzegane są najczęściej w kategoriach wyzwania albo zagrożenia.

fot. mat. prasowe

Uczucia i emocje wywołane zadłużeniem

Osobom posiadającym zadłużenie mogą towarzyszyć negatywne emocje w sytuacjach zupełnie niezwiązanych z długiem.


Ludzie, którzy nauczyli się lub nauczą traktować dług jako wyzwanie zdecydowanie lepiej poradzą sobie zarówno z jego spłatą, jak i wszelkimi przeciwnościami czy z negatywnymi emocjami, które mogą się w związku z nim pojawić. Gdy nasze zadłużenie rośnie, człowiek postrzegający tę sytuację jako wyzwanie zaczyna zastanawiać się, co może zrobić aby spłacić zadłużenie, na przykład oszczędzać, podjąć dodatkowe zatrudnienie. Z kolei osoba, która na tę samą sytuację patrzy jak na zagrożenie, najczęściej pozostaje bierna i zamartwia się w nieskończoność, nic przy tym nie robiąc - dodaje prof. dr hab. Dariusz Doliński, ekspert GetBack S.A.

fot. mat. prasowe

Wpływ zadłużenia na kluczowe decyzje dotyczące pracy zawodowej

Co piąty Polak uważa, że posiadane zadłużenie ma wpływ na decyzje dotyczące pracy zawodowej.


Ogromną rolę w radzeniu sobie z długiem odgrywa także tak zwane wsparcie społeczne. Jeśli w trudnej sytuacji możemy liczyć na rodzinę bądź przyjaciół warto skorzystać z ich pomocy. Powiedzmy tym osobom o naszych problemach i dajmy sobie pomóc, jednak nie finansowo, a emocjonalnie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: