eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 40/2017

Polska: wydarzenia tygodnia 40/2017

2017-10-07 20:14

 • Inflacja. Według GUS inflacja wzrosła do 2,2 proc. Oznacza to, że przy takim poziomie inflacji większość lokat bankowych przynosi straty w ujęciu realnym. Wg Expandera wynika, aby zarabiać, ich oprocentowanie musi wynieść przynajmniej 2,72 proc. (teraz banki oferują średnio 1,47 proc.). W tej sytuacji obserwujemy wypłaty z banków tak swoich oszczędności (26 mld zł), oraz środków firm (16 mld zł).
 • Zdaniem prezesa NBP A. Glapińskiego: W przyszłym roku wzrost polskiej gospodarki będzie niższy niż w obecnym, ale przyzwoity, ale przyzwoity, blisko naturalnej stopy wzrostu między 3,5-4 proc.
 • Podatki od 1 stycznia 2018 r. Planowane są zmiany w ustawie o spadkach i darowiznach, a także dotyczące zwolnienia z opodatkowania. Ze zwolnienia z podatku mają korzystać nabywcy firmy osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Zmiana dotyczy także dziedziczenia przez nieformalnych partnerów.
 • Wiek emerytalny dla rolników. PSL popiera obywatelski projekt ustawy przewidujący obniżenie wieku emerytalnego dla rolników do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.
 • Rezerwy walutowe . Na koniec września br. poziom rezerw wynosił 94,4 mld euro (wzrost o 2,2 mld euro m/m).
 • Mikrofirmy. W 2016 r. o 5 proc. wzrosła liczba mikrofirm (o 5 proc.). Działalność gospodarczą prowadziło nieco ponad 2 mln przedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób.
 • Straty wpływów z podatków. Według komisji sejmowej polski budżet mógł stracić na wyłudzeniach VAT-u (w ciągu 8 lat rządów koalicji Platforma Obywatelska - Polskie Stronnictwo Ludowe) około 250-260 mld zł.
 • Rząd umacnia Exatel. Ta należąca do Skarbu Państwa spółka, decyzją rządu będzie umacniała się. Obowiązuje bowiem zalecenie podłączenia do szybkiej, szerokopasmowej sieci należącej do Exatela wszystkich instytucji publicznych, a dotyczy to: posterunków policji, starostw, urzędów stanu cywilnego. Wcześniej Exatel należał do Polskiej Grupy Energetycznej, a w marcu br. został wykupiony przez Skarb Państwa za 368 mln zł. Sygnalizowana decyzja zmienia sytuację na rynku, a jest tłumaczona działaniem w celu zabezpieczenia interesów państwa.
 • Zakaz handlu w niedziele. Brak decyzji rządu w tej dziedzinie. Wiele wskazuje na tu, że neutralność tej decyzji dla wzrostu gospodarczego wymagać będzie wypracowania rozwiązania kompromisowego.
 • Reforma OFE. W dalszym ciągu brak decyzji co do szczegółów reformy otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Radzimy uważnie obserwować dyskusje polityków i przedstawicieli jednostek pozarządowych w tym.
 • Ordynacja podatkowa. W sejmie został złożony poselski projekt zmian w ordynacji podatkowej. Przewiduje on skrócenie z 3 miesięcy do 30 dni czasu oczekiwania przez podatników: podatku akcyzowego, specjalnego podatku węglowodorowego, jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorców państwowych oraz przez płatników PIT na zwrot nadpłaconego podatku.
 • Kolejna pomoc dla górnictwa. Ministerstwo Energii zakłada przeznaczenie w latach 2019-2023 dalszych 5 mld zł na działania związane z restrukturyzacją górnictwa węgla kamiennego, w tym rewitalizację terenów pogórniczych. Rząd planując ten wydatek budżetowy liczy na unijne wsparcie i notyfikację tej pomocy publicznej przez Komisję Europejską.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

OPROCENTOWANIE LOKAT W GÓRĘ DRUGI MIESIĄC Z RZĘDU. Co to oznacza i co nas czeka?

W sierpniu oprocentowanie wzrosło. Jest to dopiero drugi miesiąc pozytywnych dla deponentów zmian. Banki przede wszystkim polepszają ofertę depozytów dłuższych – sześcio i dwunastomiesięcznych. Od początku roku Polacy wyciągnęli ze złotowych lokat o 18,4 mld więcej niż wpłacili – wynika ze statystyk NBP. To co znika z depozytów terminowych, trafia na rachunki oszczędnościowe i bieżące. Ostatnie dane wydają się jednak sugerować, że banki chcą z tym niekorzystnym trendem coś zrobić.

Bank da w ciągu roku o 81 groszy więcej

Zarówno w lipcu, jak i w sierpniu doszło bowiem do wzrostu przeciętnego oprocentowania lokat. Nie łudźmy się jednak – do tego aby obwieścić stały trend jest jeszcze bardzo daleko, a i wspomniany wzrost oprocentowania jest kosmetyczny.

W sierpniu statystyczny deponent otrzymywał od banku 1,47% (w skali roku). To mało, ale dwa miesiące wcześniej było jeszcze mniej (o 0,1 pkt. proc.) - wynika z danych NBP. Co to oznacza w praktyce? Zanosząc do banku 1000 złotych można przeciętnie liczyć na 14,7 zł odsetek w skali roku. Po potrąceniu podatku daje to zaledwie 11,91 zł rocznego zysku na rękę. Dwa miesiące wcześniej wynik był o 81 groszy netto niższy.

Jeśli ktoś chce na bankowej lokacie zarobić więcej, powinien rozejrzeć się w ofercie lokat trzymiesięcznych i dłuższych, choć i tu kokosów nie ma się co spodziewać. Lokaty trzymiesięczne były w sierpniu oprocentowane przeciętnie na 1,58%. Wyraźnie lepszy procent banki zaoferowały na lokatach 6-miesięcznych (1,78%), a i na produktach rocznych widać poprawę (1,65%). Nie łudźmy się jednak – wciąż te oferty mogą się okazać za słabe, aby pokonać inflację.

Lepsze pod tym względem możliwości miewają promocyjne lokaty i rachunki oszczędnościowe. Te pozwalają zarobić 2-3%, a czasem dodatkowe bonusy potrafią podnieść poziom zysku nawet dwukrotnie. Ale uwaga! Promocyjne oferty obwarowane są przeważnie szeregiem obowiązków lub limitów, które deponent musi spełnić, aby skorzystać ze wszystkich atutów i uniknąć opłat.

Bartosz Turek, analityk Open Finance

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.