eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca na emeryturze? Co drugi Polak mówi "tak"

Praca na emeryturze? Co drugi Polak mówi "tak"

2017-10-09 11:32

Praca na emeryturze? Co drugi Polak mówi "tak"

Senior w pracy © thodonal - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Niemal 54% Polaków przebadanych na potrzeby badania zrealizowanego przez Kantar Millward Brown dla Work Service deklaruje, że po uzyskaniu wieku emerytalnego zamierza kontynuować zatrudnienie. Powodem takiej decyzji są przede wszystkim kwestie ekonomiczne - praca na emeryturze ma nam zapewnić wyższe świadczenie albo też pozwolić na dorobienie do już otrzymywanego. Na względy innej natury niż finansowa wskazuje co piąty badany.
Od 1 października br. obowiązuje w naszym kraju obniżony wiek emerytalny, a to oznacza, że zakończyć karierę zawodową mogą panie w wieku lat 60 oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 rok życia. Wyliczenia ZUS wskazują, że na skutek reformy uprawnienie emerytalne zyska dodatkowo ponad 330 tys. osób. Okazuje się jednak, że najprawdopodobniej spora część tej grupy nie zdecyduje się na odejście z rynku pracy - z badania zrealizowanego dla Work Service wynika, że takie plany ma 53,7% Polaków.

Odpowiedzi respondentów wskazują, że za decyzją o kontynuowaniu pracy na emeryturze stoją przede wszystkim kwestie finansowe (36% wskazań). Polakom chodzi przede wszystkim o dorobienie do świadczenia, ale również o podniesienie jego wysokości. W obu przypadkach dłuższa aktywność zawodowa ma się przełożyć na lepszy poziom życia. Dzisiejsze świadczenie, które wynosi średnio ok. 1780 zł netto wielokrotnie nie zaspokaja potrzeb osób starszych. Tym bardziej, że mediana jest o blisko 200 zł niższa. Jednocześnie to, że Polacy chcą pracować na emeryturze jest dobrą informacją dla pracodawców. Tym bardziej, że wobec rosnących niedoborów kadrowych, każdy odpływ pracowników to dla firm ogromny kłopot – komentuje Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Najbardziej chętni do pracy są seniorzy


Patrząc na kategorie wiekowe to największy odsetek deklarujących chęć pracy na emeryturze znajduje się wśród osób powyżej 60 roku życia i wynosi 60,2%. W tej grupie 15,4% badanych uznaje potrzebę dalszej pracy, aby opóźnić pobieranie świadczenia emerytalnego i tym samym zwiększyć jego wartość. Z kolei niemal co trzecia osoba (30,3%) kieruje się dorobieniem do otrzymywanego świadczenia. Natomiast wśród Polaków między 18 a 24 rokiem życia chęć do pracy po wejściu w wiek emerytalny jest jedna z najmniejszych i wynosi 49,8%. Jest to spowodowane m.in. oddaloną perspektywą emerytury, która może nie być poważnie brana pod uwagę przez osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z rynkiem pracy.

fot. mat. prasowe

Czy po osiągnięciu wieku emerytalnego planuje Pan(i) pozostać na rynku pracy?

53,7% Polaków planuje pozostać na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.W kontekście wchodzących w życie zmian wieku emerytalnego powinna cieszyć informacja, że w grupie 60+ występuje tak duża chęć pozostania na rynku pracy. Bliska perspektywa emerytury i świadomość wysokości świadczeń na pewno działa mobilizująco, ale jest z pewnością skorelowana z większą dostępnością miejsc zatrudnienia – dodaje Maciej Witucki.

Etat i niskie zarobki zachęcają do emerytury


Polacy pracujący na pełny etat (49,3%) rzadziej myślą o aktywności zawodowej na emeryturze niż osoby, które mają inne formy zatrudnienia (60,7%). Co ciekawe jeśli przeanalizuje się deklaracje badanych pod względem płac, to najrzadziej aktywność zawodową deklarują ci, którzy zarabiają co miesiąc poniżej 2000 zł (49,3%). W ich przypadku różnica w miesięcznych dochodach z pracy i emerytury byłaby niewielka. Inaczej jest w grupach lepiej zarabiających, w których skłonność do pozostania na rynku pracy jest wyraźnie większa. W przypadku osób otrzymujących co miesiąc między 2000 a 2999 zł odsetek ten wynosi 60,3%, a wśród ludzi, których pensja przekracza 3000 zł 60,5%.

fot. mat. prasowe

Czy po osiągnięciu wieku emerytalnego planuje Pan(i) pozostać na rynku pracy? (grupa 60+)

Największy odsetek deklarujących aktywność zawodową po przejściu na emeryturę znajduje się wśród osób powyżej 60 roku życia.


Informacje o badaniu
Dane prezentowane zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Kantar Millward Brown S.A. Badanie zostało zrealizowano na próbie osób pracujących (N=636) dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (dobranych zgodnie ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania), wyniki poddano procedurze ważenia. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby pracujących to +/-3,96%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATIBUS w okresie 12-16.09.2017 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: