eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Komu przeszkadza elastyczny czas pracy?

Komu przeszkadza elastyczny czas pracy?

2017-10-03 10:28

Komu przeszkadza elastyczny czas pracy?

Wideokonferencja © fot. mat. prasowe

Millenialsi to pokolenie, które jest za pan brat z wszelkimi nowinkami technologicznymi i nie waha się z nich korzystać na każdym kroku, również - jeśli nie przede wszystkim - w życiu zawodowym. Możliwość szerokiego zastosowania nowych technologii sprawia m.in., że na znaczeniu w coraz większym stopniu zyskuje elastyczny czas pracy. Okazuje się jednak, że praca poza biurem ma swoich zagorzałych przeciwników, przez których postrzegana jest jako niepełnowartościowa.

Przeczytaj także: Elastyczny czas pracy. Tego chcą Polacy

Główne wnioski

  • 2/3 przedstawicieli generacji Y uważa, że praca poza biurem nie jest doceniana w równym stopniu co stacjonarne wykonywanie obowiązków zawodowych. Te obawy podziela tylko 50 proc. 50-latków.
  • 72 proc. millenialsów ceni elastyczny czas pracy i możliwość wykonywania obowiązków w różnych miejscach. Taki styl pracy wpływa pozytywnie na ich work-life balance.
  • 67 proc. z nich utrzymuje, że praca poza biurem pozytywnie przekłada się na produktywność i kreatywność.
  • 83 proc. w kontaktach ze współpracownikami korzysta z wideokonferencji.

Elastyczny czas pracy, a więc możliwość jej wykonywania z dowolnego miejsca, to coraz bardziej pożądane przez pracowników rozwiązanie. Jest to m.in. rezultat rosnącej rzeszy pracowników, którzy wyraźnie kwestionują efektywność tradycyjnego modelu pracy. Już 70 proc. millenialsów świadczy pracę w dowolnym miejscu często lub od czasu do czasu, a tylko 15 proc. nigdy nie pracowało w ten sposób. Biuro nie jest przy tym podstawowym miejscem pracy, gdyż 67 proc. millenialsów wybiera wykonywanie służbowych obowiązków poza nim – w ten sposób są w stanie wyraźnie podnieść swoją produktywność.

Dla pokolenia, które w życiu osobistym bez problemów korzysta z takich aplikacji jak Skype, FaceTime czy Snapchat, odbywanie konferencji wideo z zespołami współpracowników jest zjawiskiem naturalnym. Nie dziwi więc, że wyniki badania przeprowadzonego przez Polycom pokazują, że 83 proc. millenialsów co tydzień wykorzystuje wideo do współpracy.
Coraz więcej millenialsów widząc, z jakim poziomem stresu muszą zmagać się ich przepracowani rodzice, z determinacją wytycza sobie inną ścieżką. Badanie pokazało, że 72 proc. respondentów lubi pracować w dowolnym miejscu, bo daje im to możliwość zachowania równowagi pomiędzy pracą zawodową a życiem prywatnym. Osiągnięcie jej jest tym trudniejsze, że millenialsi zaczynają zakładać rodziny — 45 proc. z nich jest już rodzicami, co sprawia, że wygospodarowanie czasu dla siebie staje się jeszcze istotniejsze. Millenialsi są w większym stopniu, niż starsze pokolenia, skłonni do świadczenia pracy w dowolnym miejscu, także dlatego, że chcą zyskać czas na rozwój swojej kreatywności, ćwiczenia lub inne hobby.

fot. mat. prasowe

Wideokonferencja

83 proc. firm wykorzystuje technologie wideokonferencyjne w kontaktach ze współpracownikami


Jakie wsparcie młodszym członkom zespołów mogą zatem zapewnić firmy?
„Najważniejsza jest przejrzystość zasad i oczekiwań” – mówi dyrektor działu HR firmy Polycom, Billie Hartless. „Blisko trzy piąte millenialsów (57 proc.) oczekuje od działu HR przedstawienia jasnych wytycznych określających obowiązującą w firmie politykę w zakresie elastycznego czasu pracy – dzięki temu dokładnie wiedzą, na co mogą liczyć. Wielu z nich (59 proc.) jest też zdania, że w firmie powinna obowiązywać taka sama polityka wobec wszystkich pracowników – także rodziców czy pracowników wyższego szczebla. Wówczas każdy mógłby czerpać korzyści z pracy z dowolnego miejsca” – dodaje.

Poza tym przy wykonywaniu pracy poza biurem dla millenialsów kluczowe są łatwe w użyciu technologie, umożliwiające łączność ze współpracownikami – badanie pokazało, że 61 proc. młodych ludzi oczekuje jedynie, że firma zapewni im odpowiednie technologie.
„Zgoda firm na pracę z dowolnego miejsca jest korzystna dla każdej ze stron: jednocześnie zwiększa się efektywność biznesowa firmy i poprawia samopoczucie zatrudnionych millenialsów. Pytanie brzmi: czy firmy wprowadzą to rozwiązanie” – dodaje Hartless.

Kilka słów o badaniu
Badanie zlecone przez Polycom Inc. zostało przeprowadzone przez firmę Morar Consulting. Dane zebrano w oparciu o próbę złożoną z 25234 respondentów z 12 krajów, takich jak: Stany Zjednoczone Am. Płn., Kanada, Brazylia, Japonia, Wielka Brytania, Indie, Singapur, Niemcy, Rosja, Francja, Australia i Chiny. Wśród uczestników badania 55 proc. było zatrudnionych na stanowiskach menedżerskich i wyższych, 58 proc. badanych stanowiły osoby pełniące pewne role opiekuńcze, a 68 proc. rodzice.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: