eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w handlu. Kto i dlaczego pracuje w centrach handlowych?

Praca w handlu. Kto i dlaczego pracuje w centrach handlowych?

2017-09-29 10:26

Praca w handlu. Kto i dlaczego pracuje w centrach handlowych?

Sprzedawczyni © JackF - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Centra handlowe oferują wiele miejsc pracy. Kto decyduje się na pracę w handlu? W jakim wieku są pracownicy galerii? Jaka jest ich sytuacja rodzinna? Jakim wykształceniem się legitymują? I w końcu, z jakiego powodu zdecydowali się na zatrudnienie w handlu? Odpowiedzi na te i inne pytania niosą wyniki sondażu, który Kantar Millward Brown wykonał na zlecenie Polskie Rady Centrów Handlowych.
Na terenie naszego kraju funkcjonuje już niemal pół tysiąca centrów handlowych, które dają pracę około 400 tys. osób. Okazuje się, że gros ich pracowników (63 proc.) to osoby pomiędzy 18 a 30 rokiem życia, a 30-tkę przekracza jedynie co trzeci (34 proc.). I to właśnie młody wiek decyduje o tym, że pracownicy, których zatrudniają centra handlowe, przeważnie nie mają zobowiązań rodzinnych - połowa z nich to single, 71 proc. nie ma dzieci, a w związku małżeńskim pozostaje zaledwie 29 proc. badanych. Tylko niewielka grupa osób zatrudnionych to rodzice dzieci w wieku szkolnym (55 proc.) i przedszkolnym (40 proc.).

Badanie pokazuje również, że co trzeci pracownik centrum handlowego nadal pobiera naukę - 19 proc. kontynuuje naukę a 16 proc. cały czas się dokształca. W znacznej mierze tłumaczy to powód, dla którego zdecydowali się na pracę w handlu – elastyczny czas pracy był najważniejszy dla osób w wieku do 30 r.ż.
- Wyniki badania Kantar Millward Brown potwierdzają trend, który od pewnego czasu obserwujemy w strukturze pracowników centrów handlowych. Są to w większości osoby młode, będące na początku kariery zawodowej, dla których praca w handlu daje po pierwsze możliwość zdobycia niezbędnego doświadczenia zawodowego, po drugie natomiast umożliwia kontynuację nauki, właśnie dzięki elastycznym godzin pracy. Coraz większą grupę stanowią również osoby podejmujące pracę jedynie w weekendy – ze względu np. na dzienny tok studiów – komentuje Radosław Knap, Dyrektor Generalny PRCH.

fot. mat. prasowe

Wiek i sytuacja rodzinna pracowników handlu

Młody wiek pracowników uzasadnia w dużej mierze brak zobowiązań rodzinnych.


Pracownicy zapytani o powód pracy w handlu, na pierwszym miejscu wskazali kontakt z ludźmi (40 proc.). Właśnie na element kontaktu, ale również możliwość pracy w zawodzie odpowiadającym kwalifikacjom i doświadczeniu, istotnie częściej wskazywały osoby posiadające dzieci. Dla co czwartego pracownika kluczowe znaczenie ma elastyczny czas pracy – możliwość dopasowania dni oraz godzin pracy do indywidualnych preferencji. Jak pokazują wyniki, 59% osób badanych posiada wykształcenie średnie, co piąta wskazała natomiast, że jest to jedyna praca, jaką udało jej się znaleźć – w szczególności dotyczy to kobiet. I rzeczywiście, dla osób nieposiadających kierunkowego wykształcenia oraz doświadczenia, centra handlowe mogą być jedyną szansą na dobrze płatną pracę – zarobki jako główny powód pracy w handlu wskazało 14 proc. aktualnych pracowników.

fot. mat. prasowe

Wykształcenie i etap edukacji

Co ważne, 1/3 pracowników centrów handlowych nadal zdobywa wykształcenie.


- Mając na uwadze wymienione aspekty – przede wszystkim wiek pracowników, status rodzinny, jak również powody, dla których zdecydowali się na pracę w centrach handlowych, propozycja objęcia ich zakazem handlu w niedziele wydaje się coraz bardziej bezzasadna – zupełnie niedopasowana do aktualnych realiów rynkowych. Udział niedziel w obrotach sklepów zlokalizowanych w centrach handlowych to ponad 20%, w outletach – 40% - to właśnie tego dnia centra odwiedza największa liczba klientów, stąd też największe zapotrzebowanie na pracowników, a dla wielu młodych ludzi możliwość uzyskania dodatkowych środków finansowych, dzięki którym mogą godzić pracę z nauką. Jak wynika natomiast z analizy PwC, w przypadku wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, pracę w centrach handlowych straci co najmniej 36 tysięcy osób – niestety prawdopodobnie w większości te pracujące w niepełnym wymiarze godzin – dodaje Radosław Knap.

fot. mat. prasowe

Powody pracy w handlu

Na pytanie o powód pracy w handlu 4 na 10 respondentów wskazuje kontakt z ludźmi.


Informacje o badaniu
* Badanie zrealizowane przez Kantar Millward Brown wśród pracowników wylosowanych centrów handlowych na terenie całej Polski, metodą wywiadów bezpośrednich w dniach 31 lipca – 6 sierpnia 2017 r. Wielkość próby n=800, błąd pomiaru 3.5%.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: