eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 38/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 38/2017

2017-09-24 00:16

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 37/2017

  • Sposób na podatki od amerykańskich gigantów. Poważnym problemem unijnych krajów są praktyki stosowane przez firmy spoza UE. Prowadzą one do płacenia przez nie niskich podatków do budżetów unijnych krajów. Przykładem takich firm są takie globalne firmy jak Google czy Facebook. W obecnym systemie podatki od tej grupy firm są w większości płacone tam, gdzie mają one swoją siedzibę. Po kilku latach dyskusji zostało publikowane rozwiązanie. Zaproponowano wprowadzenie podatku obrotowego płaconego tam gdzie doszło do faktycznej sprzedaży, zamiast obecnego podatku dochodowego, zbieranego tam, gdzie firma ma siedzibę
  • Ograniczenie dla chińskich inwestycji. Komisja Europejska zamierza wprowadzić nowe bariery ograniczające aktywność na obszarze UE dla chińskich inwestorów. Jeśli zostaną one wprowadzone, to Chińczycy mieliby znacznie większe niż dotąd trudności w przejmowaniu europejskich firm w najważniejszych, innowacyjnych sektorach. KE chce w ten sposób chronić przewagę konkurencyjną europejskich firm działających w nowych technologiach, a które dla dalszego rozwoju potrzebują środków na inwestycje. Czy ten zamiar zaproponowany przez J.C. Junkera uda się? Nie jestem pewien. Chińskim atutem są posiadane w dużych ilościach wolne środki finansowe, a także olbrzymi chiński rynek zbytu dla europejskich towarów.
  • USA a wolny rynek. Z sondażu agencji Morning Consul wynika, że dziś wolny handel popiera 52 proc. badanych. Oznacza to, że większość opowiada się za wolnym handlem i wielostronnymi, międzynarodowymi umowami handlowymi. Przypominamy, że D. Trump w trakcie kampanii wyborczej, ostro krytykował wielostronne, międzynarodowe umowy handlowe. Jego zdaniem są one szkodliwe dla gospodarki i amerykańskiego rynku pracy. Jak wiadomo w trzy dni po objęciu urzędu prezydent Trump wycofał Stany Zjednoczone z zawartego przez 12 państw basenu Oceanu Spokojnego układu TPP (tzw. Partnerstw Transpacyficzne), które zostało zawarte w październiku 2015 r. przez dwanaście krajów: Australię, Brunei Darussalam, Kanadę, Chile, Japonię, Malezję, Meksyk, Nową Zelandię, Peru, Singapur, Stany Zjednoczone i Wietnam. Polecił też rozpoczęcie renegocjacje układu NAFTA i układu o wolnym handlu pomiędzy USA a Koreą Południową.
  • Chiny wywierają presję na Koreę Płd. Chiński bank centralny zabrania bankom świadczenia usług finansowych klientom z KRLD oraz wymaga pozamykanie spraw związanych z kredytami dla tych klientów. Oznacza to, że Pekin przystępuje do działań mających doprowadzić do redukcji programu atomowego w KRLD.
  • Stopy procentowy bez zmian. Fed utrzymał dotychczasowy poziom stóp procentowych w USA. Główna stopa proc. pozostanie więc w przedziale 1,00 - 1,25 proc. Fed poinformował też, że jednej podwyżki można się spodziewać jeszcze w 2017 r., z kolei w przyszłym roku – trzech.
  • Cyberbezpieczeństwo. Z raportu firmy Webroot wynika, że co miesiąc powstaje ponad milion stron phishingowych, a ataki phishingowe są coraz bardziej niebezpieczne. Zdaniem ekspertów ich wykrycie i uniknięcie jest coraz trudniejsze (jeśli nie niemożliwe). Uważają oni, że większość stron phishingowych pozostaje dostępna w sieci jedynie przez cztery do ośmiu godzin, a są zaprojektowane są tak, by uniknąć wykrycia przez tradycyjnie zaprojektowane narzędzia, takie jak listy blokujące. Eksperci uważają też, że, ataki phishingowe są coraz bardziej wyrafinowane i wyspecjalizowane w oszukiwaniu ofiar.
  • Cypr sprzedaje swoje paszporty. Prawo do otrzymania cypryjskiego paszportu przysługuje osobom, które zainwestują co najmniej 2 mln euro w tamtejszy rynek nieruchomości lub 2,5 mln euro w cypryjskie firmy lub obligacje skarbowe. Poza tym wymagana jest co najmniej jedna obowiązkowa wizyta na Cyprze na siedem lat. Cypryjski paszport mają głównie rosyjscy i ukraińscy. Od 2013 roku cypryjskie władze pozyskały w ten sposób ponad 4 mld euro, a tylko w zeszłym roku obywatelstwo uzyskało w ten sposób ponad 400 osób.
  • Norweski fundusz emerytalny. We wrześniu państwowy fundusz emerytalny przekroczył poziom biliona USD. To Skutek mądrej decyzji sprzed lat (w maju 1996 roku) kiedy to postanowiono odkładać na "trudne lata" z nadwyżki wpływów ze sprzedaży ropy i gazu. To największy tego typu fundusz na świecie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Co się dzieje na rynkach na koniec 38 tygodnia? RYNEK IGNORUJE FED? POZORNIE.

Wzrost awersji do ryzyka widoczny po posiedzeniu Rezerwy Federalnej okazał się chwilowy. Rynek zanegował większość zmian cen widocznych w środę wieczorem. Naszym zdaniem to jednak mydlenie oczu. To posiedzenie było przełomowe i w kolejnych tygodniach rynki zaczną w większym stopniu uwzględniać ryzyko. Jesień przyniesie załamanie nastrojów. W niedzielę, zupełnie niewidoczne w wycenach jako czynnik ryzyka, wybory w Niemczech. Będzie zaskoczenie?

Pierwsza pełna sesja po przełomowym, bo ze zmianą kierunku ewolucji sumy bilansowej, posiedzeniu Rezerwy Federalnej przebiegła względnie spokojnie. Wstrzymane zostały w większości trendy wygenerowane bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji. Ceny obligacji pogłębiły spadki, dolar utrzymał lub powiększył zyski, waluty emerging markets osłabły, a surowce potaniały.

W niespodziewanej decyzji agencja ratingowa Standard&Poor’s obniżyła ocenę kredytową Chin o 1 stopień do poziomu A+ z AA-. Perspektywa jest stabilna. Swoją decyzją S&P zrównał wysokość ratingu z dwoma innymi dużymi agencjami (Moody’s i Fitch). Powodem zmiany jest, wg S&P, zwiększenie ryzyka spowolnienia gospodarczego i niestabilności rynku finansowego wywołany nadmiernym, wyższym niż dynamika PKB, wzrostem zadłużenia. Agencja zaznacza, że ostatnie wysiłki skierowane na ograniczenie kredytów powinno złagodzić tę niekorzystną tendencję. Niemniej, w perspektywie najbliższych 2-3 lat tempo przyrostu zadłużenia pozostanie na poziomie zwiększającym ryzyko destabilizacji.

Choć decyzja jest symboliczna i niekorzystna wizerunkowo (kiedy w maju Moody’s obciął Chinom rating władze w Pekinie ostro krytykowały ten ruch), w żaden sposób nie ogranicza możliwości pożyczania pieniędzy przez tamtejszy rząd. W reakcji na komunikat agencji juan nie uległ większym zmianom. Zagraniczni inwestorzy posiadają chińskie papiery warte 76 mld dol., 4 proc. wszystkich obligacji. W październiku Pekin planuje uplasować na rynku denominowane w walucie USA papiery na kwotę 2 bln dol. Będzie to pierwsza emisja w obcej walucie od 2004 r. Decyzja S&P może spowodować konieczność zapłacenia inwestorom nieco wyższych cen na aukcji.

Złoty nieoczekiwanie (rzadko trwale reaguje na lokalne doniesienia) zyskał wczoraj na wartości w reakcji na publikację sprawozdania z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Napisano w nim, że część członków RPP widzi potrzebę podniesienia stóp, jeśli inflacja przyspieszy. W naszej ocenie jest to reakcja na wyrost. Stopy nie wzrosną co najmniej przez kolejne 12 miesięcy. Niemniej, trzeba się liczyć z tym, że w środowisku zmieniających się kierunków polityki pieniężnej w największych gospodarkach świata oraz po jastrzębim przekazie ze strony Fed, rynek może być bardziej wrażliwy na sygnały wskazujące, iż może dojść do wzrostu stóp w Polsce.

Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: