eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Monitoring mediów: cytowania VIII 2017

Monitoring mediów: cytowania VIII 2017

2017-09-20 09:01

Monitoring mediów: cytowania VIII 2017

Czytanie gazety © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Z analizy przeprowadzonej przez Newton Media wynika, że w sierpniu 2017 roku na pozycji lidera cytowań wśród dzienników ogólnopolskich na pierwszym miejscu podobnie jak w lipcu była Gazeta Wyborcza. Na pozycji drugiej także bez zmian Rzeczpospolita. Zmiana na miejscu trzecim, na którym pojawił się Fakt. Wśród dzienników regionalnych liderem ponownie został Polska The Times, a wśród tygodników ogólnopolskich nowym liderem została Polityka.

Przeczytaj także: Monitoring mediów: cytowania VII 2017

Gazeta Wyborcza pozycję lidera zawdzięcza publikacji artykułu „Śledztwo ws. zamachu na Antoniego Macierewicza. Przez wpis na Facebooku”. Gazeta Wyborcza opublikowała oficjalną odpowiedź z biura prasowego Prokuratury Krajowej: „Sprawa dotyczy czynienia przygotowań w celu usunięcia przemocą poprzez fizyczną likwidację osoby pełniącej funkcję Ministra Obrony Narodowej – konstytucyjnego organu RP”.

RANKING CYTOWAŃ
Dzienniki ogólnopolskie


Wśród dzienników ogólnopolskich w sierpniu 2017 bez zmian dwa pierwsze miejsca. Na pierwszym ponownie znalazła się Gazeta Wyborcza (195), a na miejscu drugim - Rzeczpospolita (184). Zmiany nastąpiły na miejscu trzecim, gdzie uplasował się Fakt (74).

Na kolejnych pozycjach znalazły się: Dziennik Gazeta Prawna (68), Przegląd Sportowy (47), Super Express (44), Puls Biznesu (22), Nasz Dziennik (22), Gazeta Polska Codziennie (15), Trybuna (3).

Dzienniki regionalne


Najczęściej cytowanym dziennikiem regionalnym został w sierpniu Polska The Times (31). Drugie miejsce zajął Dziennik Bałtycki (12), a na trzecim miejscu znalazła się Gazeta Pomorska (11).

Tygodniki ogólnopolskie


W sierpniu 2017 przetasowania na podium rankingu najczęściej cytowanych tygodników ogólnopolskich. Liderem została Polityka (62). Stało się tak za sprawą wywiadu jakiego udzieliła Maja Ostaszewska Polityce: „Powiem szczerze i ktoś się na mnie obrazi: urodziłam się w Krakowie, skończyłam szkołę krakowską, ale nie jestem aktorką krakowską. Natomiast, co powtarzam na każdym kroku, czuję się uczennicą Krystiana Lupy, który pokazał mi, czym może być aktorstwo. Być może sama poszłabym tą drogą, ale dzięki niemu znalazłam ją dużo wcześniej. Ponadto wychowałam się na Starym Teatrze, który dla mnie i dla krakowskich studentów był mekką, ale jestem sobą i jestem aktorką polską, po prostu”. Drugie miejsce w rankingu Newton Media zajął tygodnik Newsweek Polska (49), a trzecie – wSieci (46).

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Liczba cytowań dzienników ogólnopolskich

W sierpniu liderem zestawienia w grupie dzienników ogólnopolskich została Gazeta Wyborcza (195).


fot. mat. prasowe

Wykres 2. Liczba cytowań dzienników regionalnych

Wśród dzienników regionalnych na pierwszej pozycji uplasował się Polska The Times (31).


fot. mat. prasowe

Wykres 3. Liczba cytowań tygodników ogólnopolskich

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszej pozycji znalazła się Polityka (62).


RANKING CYTOWAŃ I INFORMACJI
Dzienniki ogólnopolskie


Wśród dzienników ogólnopolskich w sierpniu 2017 roku najczęściej pisano, podobnie jak w lipcu 2017, o Gazecie Wyborczej (304). Na drugim miejscu bez zmian Rzeczpospolita (2158), a na trzecim tym razem znalazł się Dziennik Gazeta Prawna (72). Najwięcej informacji tradycyjnie pojawiło się na temat Gazety Wyborczej (109).

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Liczba cytowań i informacji na temat dzienników ogólnopolskich

Wśród dzienników ogólnopolskich najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej (304).


Dzienniki regionalne


Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazł się Polska The Times (37), na drugim Dziennik Bałtycki (29), a na trzecim Express Bydgoski (17). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Dziennika Bałtyckiego (17).

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Liczba cytowań i informacji na temat dzienników regionalnych

Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazł się Polska The Times (37).


Tygodniki ogólnopolskie


Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazła się Polityka (112), na drugim Newsweek Polska (100), a na trzecim Gazeta Polska (90). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Gazety Polskiej (53).

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Liczba cytowań i informacji na temat tygodników ogólnopolskich

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazła się Polityka (112).


Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzono na podstawie dzienników i tygodników ogólnopolskich oraz dzienników regionalnych. Uwzględniono wszystkie artykuły, które ukazały się w mediach w okresie od 1 do 31 sierpnia 2017 r., w których cytuje się i powołuje na badane media. Wyszukiwano tytuł pozycji uwzględniając pełną deklinację. Uwzględniono również nazwy potoczne, np. Rzepa (zamiast: Rzeczpospolita), jak i regionalne tytuły gazet z Grupy Polskapresse, o których często pisze się zamiennie np. Głos Wielkopolski lub Polska Głos Wielkopolski.

Każdy artykuł został przeczytany i sklasyfikowany jako cytowanie bądź informacja. Suma cytowań i informacji oddaje rzeczywistą liczbę artykułów, w których pojawił się choć raz tytuł badanego medium. Pojawienie się tytułu kilkukrotnie w jednym artykule jest traktowane jako jedna wzmianka.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: