eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 37/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 37/2017

2017-09-17 16:13

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 36/2017

  • Rosja umarza długi (warte 90 mld USD). W ostatnich latach Rosja umorzyła lub restrukturyzowała długi dla Syrii, Afganistanu, Libii, Iraku, Kuby, Korei Północnej, Uzbekistanu i Kirgistanu. Ostatnio Moskwa zamierza już po raz kolejny restrukturyzować dług Wenezueli. Jak widać umarzanie długów dotyczy państw wspierających Rosję. Sprawa ta jest obecnie przedmiotem sporów i dyskusji w mediach.
  • Chińskie inwestycje na Bliskim Wschodzie. Wg Instytutu Spraw Światowych jeszcze w 2009 roku bezpośrednie chińskie inwestycje na Bliskim Wschodzie stanowiły 1 proc. wszystkich zagranicznych inwestycji w regionie, ale już w roku 2015 wzrosły one do ponad 5 proc. Jest to częściowo rezultat planu jednego pasa, jednej drogi (jak nazywają projekt Nowego Jedwabnego Szlaku Chińczycy). W 2016 r. Chiny były już czołowym inwestorem w krajach arabskich angażując 29,5 mld USD (wyprzedzając USA, które inwestują 7 mld USD).
  • Problem dzieci nielegalnych emigrantów w USA. Prezydent Trump podjął decyzję o wygaszeniu programu DACA. Zagroziło to pobytowi w USA nawet 800 tys. młodych ludzi, którzy jako dzieci nielegalnie wjechali do USA z rodzicami, a teraz groziła im deportacja. Wywołało to liczne demonstracje. Ostatecznie prezydent porozumiał się w ich sprawie z Demokratami i nie będą oni zmuszeni do opuszczenia USA.
  • Globalny rynek ropy. Wzrastają ceny ropy, co jest na rękę krajom – producentom (które poniosły duże straty w swoich budżetach krajowych ze względu na znaczący spadek cen). Na koniec tygodnia baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku miała cenę 49,75 USD/baryłkę, a ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie była w cenie 55,29 USD/baryłkę.
  • Chiny w Zatoce Perskiej. Oman to kolejny kraj, który liczy na miliardy z Chin w inwestycje rozwojowe. Będą one skoncentrowane w Dukm. W pierwszym etapie wartość inwestycji jest szacowana na 10 mld USD. Ma powstać przemysłowy ośrodek działający na rzecz chińskiego przemysłu.
  • Korea Płn. Utrzymuje się wysokie napięcie pomiędzy Koreą Północną i Stanami Zjednoczonymi. Waszyngton skierował do Rady Bezpieczeństwa ONZ projekt nowych sankcji. By został przyjęty za rezolucją musi się wypowiedzieć co najmniej dziewięć z piętnastu krajów – członków Rady (jeśli. żaden stały członek z prawem weta nie skorzysta z tych możliwości.
  • Wymiana handlowych ciosów. Niedawno UE podjęła decyzję o ochronie swojego rynku przed chińskimi produktami ze stali. Teraz Chiny zakazały importu niektórych serów z Europy, w tym serów francuskich.
  • Samochody elektryczne. Światowa motoryzacja dynamicznie rozwija się w tym kierunku. Ostatnio koncern Mercedes-Benz zdecydował się na realizację programu cięć wydatków 4,8 mld USD. To reakcja na słabsze wyniki finansowe, ale też na spodziewane nieco gorsze rezultaty w związku z wprowadzaniem na rynek samochodów elektrycznych EQ.
  • Cyberbezpieczeństwo. Kolejny przypadek utraty danych. Z firmy Equifax (kredytowy gigant) skradziono kompleksowe informacje o 143 mln Amerykanów. Wszystko wskazuje na to, że w rękach hakerów znajdują się między innymi adresy i numery ubezpieczeń.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Tego można się było spodziewać BUDZI SIĘ INFLACJA

Wzrost inflacji w USA to nie przejściowy efekt wywołany huraganami, ale szersza tendencja związana ze słabością dolara i podrożeniem surowców. Proces ten nasili się w dalszej części roku, co powinno skłonić Fed do zwiększenia restrykcyjności polityki pieniężnej. To doskonałe warunki do umocnienia dolara.

Potwierdziły się nasze wczorajsze przewidywania, że inflacja w Stanach Zjednoczonych przyspieszy bardziej, niż wynikało z mediany prognoz ekonomistów, a dolar zanotuje kolejny dzień zwyżek. Kurs EUR/USD spadł przejściowo do najniższego poziomu od 31 sierpnia (1,1850) bezpośrednio po tym, jak Departament Handlu podał, że wskaźnik CPI wzrósł w sierpniu do 1,9 proc. rdr, zaś w ujęciu bazowym (bez żywności i energii) pozostał na poziomie 1,7 proc. W obu przypadkach spodziewano się wyników o 0,1 pkt proc. niższych. Oprócz wyraźnych wzrostów kosztów energii (o 2,8 proc. mdm, 6,4 proc. rdr, częściowo efekt huraganu Harvey) na uwagę zasługują koszty związane z mieszkaniem. Odnotowano tu podwyżki cen o 0,4 proc. mdm i 2,9 proc. rdr. To ta kategoria w największym stopniu zaważyła na wyższym odczycie wskaźnika bazowego.

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzące miesiące odznaczą się dalszym przyspieszeniem dynamiki cen w USA. Nie uważamy, by za przyspieszenie inflacji w sierpniu w pełni odpowiedzialne były, jak się gdzieniegdzie wskazuje, huragany i związane z nimi podwyżki cen paliw i żywności. W skali całej gospodarki ten efekt ma marginalne znaczenie. To słabnący od 8 miesięcy dolar w połączeniu z drożejącą ropą naftową, wyższymi cenami metali, niektórych surowców i półproduktów, przekładają się na ogółem wyższe ceny dóbr importowanych, a więc też koszty ponoszone przez konsumentów.

Z punktu widzenia decyzji Fed i wahań na rynkach finansowych (wyceny dolara) spodziewane przyspieszenie inflacji może oznaczać konieczność zwiększenia stopnia restrykcyjności polityki pieniężnej banku centralnego. Inwestorzy powinni zacząć w większym stopniu dyskontować scenariusz podwyżki stóp procentowych Fed w grudniu (do 1,5 proc) oraz możliwość rozpoczęcia procesu zmniejszania sumy bilansowej (odwrotne QE) nawet już od przyszłego miesiąca. A ogłoszenia decyzji w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu Rezerwy 20 września. Ponieważ nie jest to opcja w pełni zdyskontowana przez rynki, zwiększa to presję na umocnienie dolara w dalszej części roku. Tego oczekujemy. Choć wczoraj rynek nietrwale zareagował na dane o CPI, w nadchodzących tygodniach liczymy na wykształcenie trwałej tendencja aprecjacji waluty USA.

Podwyżka stóp procentowych w związku z wyraźnym przyspieszeniem inflacji (co nawiasem mówiąc potwierdza globalny, a nie lokalny charakter zjawiska) spodziewana jest przed końcem roku także w Wielkiej Brytanii. Bank Anglii pozostawiając wczoraj główną stopę na poziomie 0,25 proc. stosunkiem głosów 7-2 wyraźnie zasugerował w komunikacie konieczność jej podniesienia w najbliższych miesiącach. Spodziewana jest ona na listopada, kiedy opublikowana zostanie najnowsza runda prognoz makroekonomicznych. Funt w górę w reakcji na wzmocnienie przekazu. W tym przypadku również oczekujemy, że brytyjska waluta będzie w najbliższym czasie nadal zyskiwać.

Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: