eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Magazyny w Polsce. II kwartał z rekordem popytu

Magazyny w Polsce. II kwartał z rekordem popytu

2017-09-14 09:31

Magazyny w Polsce. II kwartał z rekordem popytu

Magazyn © rrenis2000 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

U schyłku czerwca bieżącego roku całkowite zasoby powierzchni magazynowych w naszym kraju przekroczyły 11,8 mkw. - głosi najświeższe opracowanie międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce I połowa 2017 roku”. Badany okres nie przyniósł zaskoczeń - aktywność najemców i deweloperów w sektorze magazynowym ciągle jest imponująca. Rekordowy okazał się popyt na nowe magazyny, który sięgnął - bagatela - 1 786 000 mkw.
Jak czytamy w raporcie, u schyłku I połowy br. magazyny w Polsce zajmowały powierzchnię blisko 11,8 mln mkw. Zarejestrowana w badanym okresie nowa podaż osiągnęła 707 000 mkw., w czym największy udział miały inwestycje w regionie Bydgoszczy-Torunia (113 000 mkw.), Poznania (112 000 mkw.) oraz Polski Centralnej (91 000 mkw.).

W realizacji znajduje się kolejne 1 665 000 mkw., z wynajęciem których nie powinno być raczej kłopotów - już 77% tej przestrzeni zabezpieczona jest umowami najmu. Niemal połowa powstających zasobów (ok. 800 000 mkw.) to inwestycje typu BTS (Build-to -Suit). Najbardziej intensywne prace budowlane prowadzone są w sąsiedztwie Warszawy (ok. 375 000 mkw.), a także w Szczecinie (293 000 mkw.) i na Górnym Śląsku (282 000 mkw.).

fot. mat. prasowe

Rozwój rynku magazynowego w Polsce (2008 – 2 kw. 2017 r.)

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej przekroczyły 11 790 000 mkw.


Pomimo znaczącej wielkości nowej podaży, na koniec czerwca 2017 roku stopa pustostanów osiągnęła poziom 5,4% (634 000 mkw.). Nieznaczne wzrosty odnotowano w regionie Poznania (8,3%) i Wrocławia (7,3%), natomiast po raz kolejny uległy one obniżeniu w Warszawie (6,9%) i jej okolicach (5,7%). Rosnąca aktywność deweloperska spowodowała wzrost ilości powierzchni niewynajętej w regionie Krakowa (38 000 mkw., 12,7%), Szczecina (19 000 mkw., 8,8%) i Lublina (18 000 mkw.,13,9%). Najniższą dostępnością powierzchni magazynowej wyróżnia się region Polski Centralnej (0,3%).
- Magazyny w Polsce mają się świetnie. Taki obrót spraw wynika z kilku czynników, wśród których najważniejsze to rosnąca dynamika wzrostu gospodarczego, rosnący wolumen sprzedaży detalicznej, konkurencyjny rynek pracy, a także rozwój infrastruktury drogowej i szeroka dostępność gruntów pod nowe inwestycje deweloperskie. Nowe inwestycje w infrastrukturę umożliwiają rozwój inwestycji magazynowych poza głównymi rynkami największych aglomeracji w Polsce. Przykładem jest rosnąca aktywność deweloperska w okolicach Szczecina, Bydgoszczy-Torunia, w zachodniej części kraju, czy Lublina i Rzeszowa. W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy także pojawienie się nowych interesujących lokalizacji wzdłuż tras S3 (m.in. Zielona Góra), S8 (Białystok) i S7 (Kielce) - powiedział Adrian Semaan, Konsultant w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield, autor raportu.

fot. mat. prasowe

Podaż i powierzchnia w budowie

Na koniec czerwca 2017 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowej klasy A w Polsce wyniosły 11 791 000 mkw., notując wzrost o 12% w skali roku.


W pierwszej połowie roku popyt na powierzchnie magazynowe osiągnął rekordowe 1 786 000 mkw. Największy wolumen transakcji odnotowano w regionie Polski Centralnej (423 000 mkw.), Górnego Śląska (414 000 mkw.) oraz w regionie warszawskim (367 000 mkw., w tym 333 000 mkw. w okolicach). Najczęściej zawierano nowe umowy 67%, a przedłużanie kontraktów oraz powiększanie powierzchni najmu stanowiły odpowiednio 24% i 9% całkowitego popytu. Najbardziej aktywne pozostają firmy logistyczne (32%), sieci handlowe (20%), branża lekkiej produkcji (10%), e-commerce (9%), branża motoryzacyjna (7%) i AGD (6%).

fot. mat. prasowe

Popyt

W pierwszej połowie roku najwyższy popyt odnotowano w regionie Polski Centralnej (423 000 mkw.), choć zawarto tu jedynie 12 umów.


- Rekordowe wyniki rynku magazynowego w Polsce to między innymi wynik rosnącego popytu branży e-commerce. Polska dla tego segmentu jest niezwykle atrakcyjną lokalizacją z uwagi na położenie geograficzne, dobrą kondycję rynku pracy, duży wewnętrzy rynek zbytu o rosnącej konsumpcji oraz niskie koszty najmu – powiedziała Joanna Sinkiewicz, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield.

Czynsze nominalne na rynku magazynowym w Polsce nie uległy zmianie. Na koniec czerwca 2017 roku najwyższe stawki obowiązywały w strefie miejskiej Warszawy (4,00–5,25 euro/mkw./ miesiąc) oraz w Krakowie (3,50-4,50 euro/mkw./ miesiąc). Natomiast najniższe czynsze odnotowano w Polsce Centralnej (2,40–3,60 euro/mkw./miesiąc) oraz na obrzeżach Warszawy (2,50–3,60 euro/mkw./miesiąc). W strukturze czynszów efektywnych, które uwzględniają zachęty finansowe dla najemców, stawki wahają się w zakresie od 1,90 do 3,20 euro/mkw./miesiąc. Wyższe czynsze obowiązują w strefie miejskiej Warszawy (3,50-4,60 euro/mkw./miesiąc) i Krakowie (ok. 2,80-3,60 euro/mkw./miesiąc).

fot. mat. prasowe

Stopy pustostanów w podziale na regiony

Na koniec czerwca 2017 roku wskaźnik pustostanów wyniósł 5,4% (634 000 mkw.)


- W pierwszej połowie roku czynsze najmu utrzymały się na niskim poziomie, co świadczy o zrównoważonym rynku, na którym deweloperzy są w stanie zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie logistyczne. Wysoka konkurencja wpływa korzystnie na pozycję negocjacyjną najemców, co dotyczy w szczególności projektów, powyżej 5,000 mkw. stanowiących około 80% całkowitego popytu w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku. Otrzymujemy również mniej optymistyczne sygnały dla najemców mówiące o wzroście kosztów inwestycyjnych związanych z podniesieniem cen materiałów i usług budowlanych, które mogą w efekcie przełożyć się na wzrost czynszów najmu – dodaje Joanna Sinkiewicz.

fot. mat. prasowe

Podsumowanie I poł. 2017

Najwyższą aktywność najemców obserwowano w Polsce Centralnej, w okolicach Warszawy i na Górnym Śląsku.


Prognoza


Korzystne prognozy dotyczące dynamiki wzrostu PKB, konsumpcji i sprzedaży detalicznej w 2017 roku, dalsze inwestycje w infrastrukturę drogową oraz rosnący wpływ sektora e-commerce powinny utrzymać wysoki poziom popytu na rynku magazynowym, który jest obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. W trakcie budowy znajduje się aż 1,67 miliona mkw., co sugeruje, że na koniec br. możemy spodziewać znacznie lepszego wyniku niż ubiegłoroczne 1,2 mln dostarczonej powierzchni. Analitycy firmy doradczej Cushman & Wakefield nie spodziewają się znaczących zmian w strukturze pustostanów, ani stawek czynszów.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 2

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.