eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy ubezpieczeniowe w I poł. 2017 r.: zarobiły czy straciły?

Firmy ubezpieczeniowe w I poł. 2017 r.: zarobiły czy straciły?

2017-09-14 11:01

Firmy ubezpieczeniowe w I poł. 2017 r.: zarobiły czy straciły?

Ubezpieczenia © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Jakie wyniki osiągnęły w I połowie br. firmy ubezpieczeniowe? Z informacji udostępnionych właśnie przez Polską Izbę Ubezpieczeń wynika, że wartość wypłaconych odszkodowań i świadczeń osiągnęła poziom 19,7 mld zł, a więc była o 8 proc. wyższa niż w analogicznym okresie minionego roku. Problemem ubezpieczycieli przestało być kłopotliwe dotąd OC - okazuje się, że obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest rentowne już drugi kwartał z rzędu.

Rynek ubezpieczeń w I połowie 2017 r. -
kluczowe dane


 • 63,8 mld zł aktywów ubezpieczycieli to środki, które wspierają krajową gospodarkę i finanse publiczne m.in. poprzez krajowe obligacje skarbowe oraz inne papiery o stałej kwocie dochodu
 • 16,5 mld złto suma, którą firmy ubezpieczeniowe zainwestowały długoterminowo w akcje i inne papiery o zmiennej kwocie dochodu
 • 606 mln zł to kwota podatku dochodowego, którą firmy ubezpieczeniowe wpłaciły do Skarbu Państwa
 • 31,6 mld zł to wartość składek, które udało się zebrać firmom ubezpieczeniowym w I poł. br., co jest wynikiem o 15 proc. wyższym od osiągniętego rok wcześniej.

Rynek komunikacyjny

Najważniejsze liczby:

 • Odszkodowania i świadczenia z OC ppm wyniosły 4,3 mld zł (wzrost o 9,2 proc.)
 • Odszkodowania i świadczenia z autocasco wyniosły 2,2 mld zł (wzrost o 6,5 proc.)

- Wciąż obserwujemy efekt zeszłorocznych podwyżek cen ubezpieczeń OC ppm. Rynek OC drugi kwartał z rzędu jest rentowny, mimo wyższych wypłat na rzecz poszkodowanych w wypadkach. To czy uda się utrzymać tę równowagę, zależy przede wszystkim od wartości wypłat dla poszkodowanych w przyszłości. Jeśli będą one rosły, rosnąć będą także ceny ubezpieczeń – mówi J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Ubezpieczenia

Ubezpieczyciele pomogli poszkodowanym na kwotę 20 mld zł.


Rynek majątkowy (Dział II bez ubezpieczeń komunikacyjnych)

Najważniejsze liczby:

 • Wartość składek z ubezpieczeń majątkowych (nie licząc komunikacyjnych) wyniosła 8,2 mld zł i była o 15,5 proc. wyższa niż rok wcześniej
 • Największy udział w składce na rynku majątkowym mają ubezpieczenia od ognia i innych żywiołów (1,8 mld zł, wzrost rok do roku o 7,8 proc.), ubezpieczenia pozostałych szkód rzeczowych (1,4 mld zł, wzrost o 15,9 proc.) oraz ubezpieczenia OC (1,1 mld zł, wzrost rok do roku o 6,1 proc.)

- O 17 proc. wzrosły świadczenia związane z ogniem i innymi żywiołami, a trzeba podkreślić, że dane po I półroczu nie zawierają jeszcze odszkodowań za ostatnie nawałnice. Ich koszt szacuje się dziś na około 400 mln zł, co będzie widoczne we wzroście wypłat w kolejnych kwartałach - wyjaśnia Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

Rynek życiowy

Najważniejsze liczby:

 • Wartość składki z tytułu ubezpieczeń na życie wyniosła 12,2 mld zł (wzrost o 2,4 proc.)
 • Wartość świadczeń z tytułu ubezpieczeń na życie wyniosła 10,4 mld zł (wzrost o 13,6 proc.)

- Od pewnego czasu możemy ponownie zaobserwować na rynku wzrost składki z ubezpieczeń inwestycyjnych i oszczędnościowych. Cieszy fakt, że nowe produkty, sprzedawane już pod rygorem nowych regulacji prawnych, znajdują uznanie wśród klientów – mówi J. Grzegorz Prądzyński.

Firmy ubezpieczeniowe - wyniki finansowe

 • Zysk netto ubezpieczycieli życiowych za pierwsze półrocze 2017 r. wyniósł 1,2 mld zł
 • Ubezpieczyciele majątkowi zakończyli pierwsze półrocze 2017 r. z zyskiem netto 2,6 mld zł

Należny od polskich ubezpieczycieli podatek dochodowy za I półrocze 2017 r. wyniósł 606 mln zł, a podatek od aktywów – ok. 300 mln zł.


oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.