eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Masz pęknięty ekran? Bądź gotów na włamanie do telefonu

Masz pęknięty ekran? Bądź gotów na włamanie do telefonu

2017-09-14 10:32

Masz pęknięty ekran? Bądź gotów na włamanie do telefonu

Uszkodzony smartfon © godlikeart - Fotolia.com

Wielu z nas z rozrzewnieniem wspomina czasy, kiedy upadek telefonu nie oznaczał nic więcej niż złożenie go "do kupy" i dalsze korzystanie. Niestety, współczesne smartfony są o wiele bardziej delikatne. Dziś wystarczy już tylko lekkie uderzenie i gotowe. Pęknięty ekran to jedna z najczęstszych awarii, jakie dotykają użytkowników urządzeń mobilnych. Jego wymiana bywa dość kosztowna, dlatego też co oszczędniejsi decydują się na zakupienie zamiennika ekranu poza oficjalnym serwisem. Warto, aby byli ostrożni. Eksperci ostrzegają, że taki wyświetlacz może posłużyć cyberprzestępcom do kradzieży danych.
Dowodem na to, że pęknięty ekran otwiera drogę cyberprzestępcom, są badania zrealizowane przez Uniwersytet Ben-Guriona w Izraelu na dwóch rodzajach urządzeń z Androidem. Huawei Nexus 6P i LG G Pad 7.0 posłużył badaczom do przedstawienia, w jaki sposób użycie zamiennika ekranu może pomóc cyberprzestępcom w wykradzeniu danych przechowywanych w pamięci urządzenia.

Taki rodzaj ataku jest dla właściciela urządzenia niemal niedostrzegalny, a jego przeprowadzenie umożliwia złośliwe czip umieszczony w wyświetlaczu, który ma zastąpić pęknięty ekran. Przeprowadzony przez naukowców eksperyment nie tylko dowiódł, jak trudno wykryć taki atak, ale ujawnił również sposób, w jaki zhakowane urządzenia mogły zrobić zdjęcie użytkownikowi i przesłać je hakerom.

Pokazano również, jak zainfekowane ekrany logowały klawisze wybierane na wirtualnej klawiaturze oraz wzory służące do odblokowywania urządzenia. Potrafiły również wykorzystać luki znajdujące się w systemie operacyjnym urządzenia.

fot. godlikeart - Fotolia.com

Uszkodzony smartfon

Do smartfona można włamać się przez pęknięty ekran.


- Użytkownicy stojąc przed wyborem: używania smartfona z pękniętym ekranem lub naprawy urządzenia w renomowanym serwisie – co może być kosztowne – często wybierają drogę na skróty i wymieniają pęknięty ekran na zastępczy wyświetlacz od nieznanego producenta. Takie używane części zamienne można nabyć już za kilkanaście złotych za pośrednictwem popularnych serwisów aukcyjnych. Jednak jak pokazują badania, korzystanie z zamiennych ekranów nieznanego pochodzenia może nieść ze sobą ryzyko utraty prywatności – mówi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

Według badań przeprowadzonych przez iMend.com, 22 procent użytkowników korzysta ze smartfona z pękniętym ekranem i jest to najczęściej występująca usterka w telefonach. Co ciekawe, 66 procent ankietowanych jest nieświadomych, że zepsuty wyświetlacz może wpływać na pracę całego urządzenia, a uszkodzenie ekranu może przyczynić się do większych szkód, np. poprzez nieodpowiednie zabezpieczenie urządzenia przed zalaniem.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

8 8

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: