eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w Polsce I-VI 2017

Praca w Polsce I-VI 2017

2017-09-13 09:01

Praca w Polsce I-VI 2017

Czy jest praca w Polsce? © fotoduets - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Jak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, pod koniec II kwartału bieżącego roku na rynku istniało nieco ponad 122 tysiące wolnych miejsc pracy, które koncentrowały się głównie w jednostkach zatrudniających powyżej 49 osób. To bardzo dobry wynik, o przeszło 27 tys. lepszy od odnotowanego w analogicznym okresie minionego roku. Najwięcej wakatów oferowały przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, wyniki bieżącego badania popytu na pracę są reprezentatywne dla 769,5 tys. podmiotów. 70,8% z nich to jednostki, w których pracuje nie więcej niż 9 osób. 9 na 10 przeanalizowanych jednostek (90,4%) to podmioty sektora prywatnego. Spośród wszystkich przebadanych przedsiębiorstw zaledwie 43,9 tys., a więc 5,7% oferowało pod koniec II kwartału br. wolne miejsca pracy. Najczęściej (92,2%) byli to przedstawiciele sektora prywatnego i jednostki o liczbie pracujących do 9 osób.

Liczba wykazanych wolnych miejsc pracy na koniec II kwartału 2017 roku wyniosła 122,0 tys. Wolne miejsca pracy koncentrowały się głównie w sektorze prywatnym (90,3%) oraz w jednostkach o liczbie pracujących powyżej 49 osób (42,4%). Najwięcej wolnych miejsc pracy zanotowano w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (26,3%), budownictwa (15,5%) oraz handlu; napraw pojazdów samochodowych (15,1%). W II kwartale 2017 roku jednostki dysponujące wolnymi miejscami pracy najczęściej poszukiwały robotników przemysłowych i rzemieślników (28,6%), operatorów i monterów maszyn i urządzeń (18,0%) oraz specjalistów (15,0%).

fot. mat. prasowe

Wolne i nowo utworzone miejsca pracy wg wielkości jednostek

Wolne miejsca pracy koncentrowały się głównie w jednostkach o liczbie pracujących powyżej 49 osób.


W końcu II kwartału 2017 r. największą liczbą ofert pracy dysponowało województwo mazowieckie (22,9%), śląskie (11,8%) i wielkopolskie (11,2%), a najskromniejsza oferta wolnych miejsc pracy wystąpiła w województwie podlaskim (1,1%), warmińsko-mazurskim (1,9%) oraz lubuskim (2,6%).

W pierwszym półroczu 2017 roku powstało 390,6 tys. nowych miejsc pracy, głównie w sektorze prywatnym (93,0%). Nowe miejsca pracy zostały utworzone najliczniej w zbiorowości podmiotów zatrudniających do 9 osób (49,9%). W ciągu I półrocza 2017 r. najwięcej nowych miejsc pracy powstało w województwie mazowieckim – 84,3 tys. (21,6%), śląskim – 51,6 tys. (13,2%) oraz wielkopolskim – 41,9 tys. (10,7%). Najmniej nowo utworzonych miejsc pracy wystąpiło w województwie podlaskim – 7,0 tys. (1,8%), opolskim – 7,6 tys. (1,9%) oraz lubuskim – 9,4 tys. (2,4%).

fot. mat. prasowe

Wolne miejsca pracy i wolne nowo utworzone według wybranych sekcji PKD

Najwięcej wolnych miejsc pracy zanotowano w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego.


Nowo utworzone miejsca pracy powstały głównie w jednostkach prowadzących działalność w zakresie handlu; naprawy pojazdów samochodowych (23,6%), przetwórstwa przemysłowego (19,8%) oraz budownictwa (12,6%).

W końcu II kwartału 2017 r. nie obsadzone było jeszcze 24,8 tys. (12,1%) nowo utworzonych miejsc pracy, głównie w sektorze prywatnym (93,3%) oraz w jednostkach o liczbie pracujących powyżej 49 osób (48,9%). Najwięcej wolnych nowo utworzonych miejsc pracy pozostało w województwie mazowieckim – 6,7 tys. (27,1%), śląskim – 3,4 tys. (13,6%) oraz małopolskim – 2,9 tys. (11,7%), najmniej zaś w województwie warmińsko-mazurskim – 0,1 tys. (0,6%), lubuskim – 0,3 tys. (1,1%) i podlaskim – 0,4 tys. (1,4%). Nowo utworzone miejsca pracy były nie obsadzone głównie w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (27,5%), handlu; napraw pojazdów samochodowych (10,9%) oraz informacji i komunikacji (10,8%). Przeznaczone były one głównie dla specjalistów (22,8%), robotników przemysłowych i rzemieślników (17,6%) oraz operatorów i monterów maszyn i urządzeń (14,8%).

fot. mat. prasowe

Wolne miejsca pracy i wolne nowo utworzone według zawodów

Na koniec II kw. 2017 roku jednostki dysponujące wolnymi miejscami pracy najczęściej poszukiwały robotników przemysłowych i rzemieślników (30,2%).


W I półroczu 2017 roku zlikwidowano 139,9 tys. miejsc pracy, głównie w sektorze prywatnym (91,3%) oraz w jednostkach o liczbie pracujących do 9 osób (48,3%). Najwięcej zlikwidowanych miejsc pracy zanotowano w województwie mazowieckim – 28,5 tys. (20,3%), śląskim – 18,1 tys. (13,0%) i małopolskim – 13,3 tys. (9,5%), natomiast najmniej miejsc pracy zostało zlikwidowanych w województwie opolskim – 1,3 tys. (0,9%), podlaskim – 2,2 tys. (1,6%) i warmińsko-mazurskim – 4,5 tys. (3,2%).Z analizy danych dla okresu I kwartał 2012 – II kwartał 2017 roku wynika, że tylko w jednym kwartale liczba zlikwidowanych miejsc pracy była wyższa od nowo utworzonych (IV kwartał 2012 r.), natomiast we wszystkich pozostałych kwartałach tendencja była odwrotna (przeważała liczba nowo utworzonych miejsc pracy). Począwszy od I kwartału 2016 roku, w porównaniu z danymi kwartalnymi dla poprzednich lat, liczba nowo utworzonych miejsc pracy jest znacząco wyższa od liczby zlikwidowanych miejsc pracy. Na wzrost lub spadek liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy oprócz sytuacji gospodarczej ma wpływ również sezonowy charakter prac w niektórych rodzajach działalności.

fot. mat. prasowe

Wolne miejsca pracy według województw

W końcu II kwartału 2017 r. największą liczbą ofert pracy dysponowało województwo mazowieckie.


Źródłem zaprezentowanych danych jest reprezentacyjne badanie popytu na pracę, realizowane z częstotliwością kwartalną w podmiotach zatrudniających co najmniej 1 osobę. Podstawowymi informacjami, jakie uzyskujemy z badania przedsiębiorstw na formularzu Z–05, jest popyt zrealizowany i niezrealizowany, czyli pracujący i wolne miejsca pracy według zawodów oraz dane na temat liczby nowo utworzonych oraz zlikwidowanych miejsc pracy w okresie sprawozdawczym według cech charakteryzujących zakłady pracy, a mianowicie rozmieszczenia przestrzennego, sektorów własności, rodzajów działalności oraz wielkości jednostek.

fot. mat. prasowe

Nowo utworzone i zlikwidowane miejsca pracy według wybranych sekcji PKD

Nowo utworzone miejsca pracy powstały głównie w jednostkach prowadzących działalność w zakresie handlu; naprawy pojazdów samochodowych.

fot. mat. prasowe

Porównanie liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy według kwartałów

Tylko w jednym kwartale liczba zlikwidowanych miejsc pracy była wyższa od nowo utworzonych.


Uwagi metodyczne:
Wolne miejsca pracy – to miejsca pracy powstałe w wyniku ruchu zatrudnionych, bądź nowo utworzone, w stosunku do których spełnione zostały jednocześnie trzy warunki: 1) miejsca pracy w dniu sprawozdawczym były faktycznie nie obsadzone, 2) pracodawca czynił starania, aby znaleźć osoby chętne do podjęcia pracy, 3) w przypadku znalezienia właściwych kandydatów, pracodawca byłby gotów do natychmiastowego przyjęcia tych osób. Nowo utworzone miejsca pracy – to miejsca pracy powstałe w wyniku zmian organizacyjnych, rozszerzenia lub zmiany profilu działalności oraz wszystkie miejsca pracy w jednostkach nowo powstałych.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.