eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja VIII 2017

Inflacja VIII 2017

2017-09-11 14:58

Inflacja VIII 2017

Żywność delikatnie taniała © Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Są już najświeższe dane na temat inflacji. Z informacji opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że sierpień był kolejnym miesiącem, który przyniósł obniżki. Tym razem sięgnęły one 0,1%. Jeśli jednak porównamy bieżące ceny z cenami sprzed roku, to okaże się, że inflacja sięga już 1,8%. To kolejna już porcja informacji, która upewnia nas, że rok 2017 niestety nie będzie należał do najtańszych.

Sierpień 2017 vs sierpień 2016


Jeśli porównać tegoroczny sierpień z analogicznym okresem poprzedniego roku, to okaże się, ceny towarów i usług poszybowały w górę o 1,8%, przy czym znacznie większe podwyżki objęły usługi (2,7%) niż towary (1,5%). Zanotowany wzrost cen znajdował się w granicach odchyleń od założonego przez RPP celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 p. proc.). Tym, co w największym stopniu zadecydowało o takim, a nie innym poziomie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, były przede wszystkim wyższe ceny żywności (4,6%), droższy transport (1,8%), rosnące koszty utrzymania mieszkania (1,6%) oraz obniżki cen odzieży i obuwia (o 5,7%).

Inflacja 2017. Sierpień vs lipiec


Dane GUS wskazują, że lipcowe, delikatne spadki cen żywności (o 0,2%) doczekały się w sierpniu kontynuacji - w ósmym miesiącu br. ceny pikowały o 0,7%. Najbardziej potaniały warzywa (o 8,1%), owoce (o 4,0%) i cukier (o 2,2%). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za ryż (o 0,7%) oraz ryby i owoce morza (o 0,1%). W sierpniu br. podrożało natomiast masło (o 8,7%) i tłuszcze roślinne (o 1,2%). Wzrosły ceny artykułów w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,7%, w tym jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych – o 1,1%, jaj – o 0,9%, serów i twarogów – o 0,5% oraz mleka – o 0,4%).

Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za makarony i produkty makaronowe (o 0,6%), a także pieczywo oraz mąkę (po 0,3%). Droższe niż w lipcu br. było również mięso (przeciętnie o 0,2%, w tym wędliny – o 0,7%, mięso wołowe i cielęce – o 0,3%, przy spadku cen mięsa drobiowego – o 0,6% i wieprzowego – o 0,2%). W sierpniu br. napoje bezalkoholowe podrożały przeciętnie o 0,2%. Więcej niż w lipcu br. płacono za kakao i czekoladę w proszku (o 0,5%), herbatę (o 0,3%), a także kawę (o 0,2%).

Obniżyły się natomiast ceny soków owocowych i warzywnych (o 0,4%) oraz wód mineralnych lub źródlanych (o 0,1%). Za napoje alkoholowe należało zapłacić o 0,3% mniej, a za wyroby tytoniowe o 0,4% więcej niż w poprzednim miesiącu.

W sierpniu br., w związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,1%, a odzieży – o 2,4%.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w sierpniu br. o 0,1%. Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (przeciętnie o 0,1%). Zanotowano nieznaczny wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 0,1%). Ceny za zaopatrywanie w wodę i wywóz śmieci utrzymały się na poziomie notowanym w lipcu br. Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,2%). Ceny nośników energii były wyższe niż w lipcu br. (przeciętnie o 0,2%, w tym opału – o 0,9%, energii cieplnej – o 0,1%, przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu cenach energii elektrycznej oraz spadku cen gazu – o 0,2%). W sierpniu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego pozostały na poziomie notowanym przed miesiącem. Więcej niż w lipcu br. płacono za usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,2%), urządzenia gospodarstwa domowego oraz artykuły włókiennicze (po 0,1%). Ceny środków czyszczących i konserwujących utrzymały się na poziomie notowanym w lipcu br. Potaniały natomiast meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,1%).

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w 2016 i 2017

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,1%


W sierpniu br. wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,1%). Więcej należało zapłacić za usługi szpitalne (o 0,3%). Droższe niż przed miesiącem były również wyroby farmaceutyczne, usługi stomatologiczne oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny (po 0,1%). Ceny usług lekarskich i sanatoryjnych utrzymały się na poziomie obserwowanym w lipcu br.

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w lipcu br. o 2,0%. W wyniku podwyżek obserwowanych w zakresie pasażerskiego transportu powietrznego, więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za usługi transportowe (o 7,1%). W sierpniu br. wzrosły także ceny paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 2,2%, w tym gazu ciekłego – o 3,0%, oleju napędowego – o 2,4%, a benzyny – o 2,0%). Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono natomiast za samochody osobowe (o 0,4%).

Opłaty związane z łącznością obniżono w sierpniu br. o 0,5% Odnotowano spadek cen sprzętu telekomunikacyjnego (o 1,0%) oraz usług telekomunikacyjnych (o 0,5%).

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą były niższe niż w lipcu br. o 0,3%. Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za książki (o 4,8%), artykuły ogrodnicze dla domu i ogrodu przydomowego (o 0,8%), artykuły piśmienne, malarskie, kreślarskie (o 0,5%), a także sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,2%). Odnotowano również spadek cen w zakresie turystyki zorganizowanej (przeciętnie o 0,1%, w tym w kraju – o 0,5%, przy wzroście cen turystyki zorganizowanej za granicą – o 0,2%). Wzrosły natomiast ceny usług związanych z kulturą (o 0,5%) oraz gazet i czasopism (o 0,1%).

W sierpniu br. opłaty związane z edukacją były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,1%. W tej samej skali wzrosły ceny w restauracjach i hotelach.

Spośród innych towarów i usług, w sierpniu br. mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za usługi finansowe świadczone przez banki i inne instytucje (o 1,5%), ubezpieczenia (o 0,4%) oraz artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (o 0,3%). Ceny w zakresie opieki społecznej utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym przed miesiącem. Wyższe niż w lipcu br. były natomiast ceny usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych (o 0,3%).

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 1,8% (w tym usługi wzrosły – o 2,7%, a towary – o 1,5%) i znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 p. proc.). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym po-ziomie miały wyższe ceny żywności (o 4,6%), opłat w za-kresie mieszkania (o 1,6%) oraz transportu (o 1,8%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 1,00 p. proc., 0,41 p. proc. i 0,16 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 5,7%) obniżyły ten wskaźnik o 0,31 p. proc.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.