eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 36/2017

Polska: wydarzenia tygodnia 36/2017

2017-09-09 20:35

 • Polska gospodarka wg agencji ratingowej Moody's. Agencje chwali sytuację gospodarczą Polski, podniosła też prognozę wzrostu PKB dla naszego kraju w tym roku do 4,3 proc. z dotychczasowych 3,2 proc. Równocześnie obniżyła poziom deficytu sektora finansów publicznych do 2,5 proc. PKB z 2,9 proc. Radzimy spoglądać na naszą gospodarkę z dystansu beż nadmiernego optymizmu..
 • Powraca wspomnienie o kryzysie 2008-2011. Analitycy zwracają uwagę na długi Amerykanów, które znowu są na wysokim poziomie. Podobną sytuację obserwuje się w innych krajach. W Polsce kredyty sektora prywatnego (osób fizycznych i firm) wynosi obecnie 79 proc. PKB (w 2006 r. było to 47 proc.). Radzę obserwować dalszy rozwój sytuacji.
 • Finanse Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Sytuacja FUS jest coraz lepsza. Wg prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej wpływy ze składek na koniec czerwca tego roku pokrywają wydatki na świadczenia emerytalne w 80 procentach.
 • Polski system bankowy. Wg GUS wynik finansowy netto sektora bankowego w I półroczu 2017 r. wyniósł 6,9 mld zł (tj. o 16,9 proc. mniej r/r).
 • Wypadki drogowe w Polsce. rocznie wypadki na polskich drogach. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń wypadki drogowe kosztują 60 miliardów złotych.
 • Stopy procentowe NBP. Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła je na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej.
 • Ceny węgla na globalnym rynku. Systematycznie wzrastają ceny węgla. Dotyczy to zarówno obszaru Azji-Pacyfiku, jak i Atlantyku. Lipcowa polska produkcja węgla wyniosła niespełna ok. 5,13 mln ton i jest to historyczne minimum miesięcznego poziomu wydobycia węgla w Polsce.
 • Polski rynek pracy. Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie w Polsce w sierpniu utrzymuje się dalej na niskim poziomie (7,1 proc.).
 • Kolejne przejęcie w sektorze finansowym. PKO BP podpisał umowę dotyczącą nabycia od KBC Asset Management 100 proc. akcji w KBC TFI. Teraz konieczne jest uzyskanie zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i brak sprzeciwu ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Jeśli nie będzie przeszkód, finalizacja transakcji będzie zrealizowana w I kwartale 2018 roku.
 • Rewolucja w ewidencjonowaniu obrotów detalicznych. Już w przyszłym roku w Polsce mają zacząć działać kasy fiskalne online. Pełne wdrożenie systemu potrwa kilka lat. Przeszkodą może okazać się opóźnienie w budowie centralnej bazy faktur.
 • Ordynacja podatkowa. Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej. Zgodnie z propozycją fiskus będzie mógł udzielać kontrahentom podatników niektórych informacji o nich i nie będzie to naruszało tajemnicy skarbowej. Mówi się też o obowiązku udzielania przez doradców podatkowych i doradców prawnych posiadanych przez nich informacji
 • Rada doradcza przy rządzie. Premier Beata chce powołać kolejną radę doradczą, tym razem złożoną z przedsiębiorców.
 • Wodorowe napędy w Polsce. Toyota zamierza postawić w Polsce pierwszą stację tankowania aut wodorem.
 • Polska energetyka jądrowa. Wg ministra energii K. Tchórzewskiego w trakcie Polska potrzebuje trzyblokowej elektrowni jądrowej (sumaryczna moc 4,5 tys. MW) przy wartości inwestycji 75 mld zł. Koszt inwestycji szacuje się na ok. przy realizacji do 2040 roku. Jego zdaniem Polskę stać na realizację tej inwestycji.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CHWILOWY SKOK POPULARNOŚCI MdM.

Kupujący mieszkania do cna wykorzystali prezent od rządu w postaci uwolnienia dodatkowych pieniędzy w programie Mieszkanie dla Młodych. Według danych BGK w sierpniu złożyli oni wnioski na dopłaty na łączną kwotę 66,9 mln zł, z czego część to wnioski przeniesione z 2018 roku.

2,57 mld zł – na taką łączną kwotę wnioski o dopłaty w ramach Mieszkania dla Młodych złożyli dotąd kupujący mieszkania. Czerwiec i lipiec były w MdM-ie spokojnymi miesiącami, ale nieoczekiwane uwolnienie dodatkowych środków w sierpniu spowodowało skokowy wzrost zainteresowania programem ze strony kredytobiorców.

Pula otwarta 8 sierpnia skończyła się w mgnieniu oka, kupujący mieszkania czekali na ten dzień ze wstępnie przygotowanymi dokumentami tylko po to, by w odpowiednim czasie złożyć w banku wniosek. Nic więc dziwnego, że już w połowie dnia BGK opublikował komunikat o zaprzestaniu przyjmowania wniosków. Kredytobiorcy złożyli do banku wnioski na kwotę dopłat 66,9 mln zł, z czego 5,7 mln to wnioski kredytowe przeniesione z 2018 r.

Teraz czeka nas kilka miesięcy spokoju, banki nie przyjmują wniosków o kredyty z dopłatami. Otwarcie okienek nastąpi 2 stycznia przyszłego roku. Spodziewamy się tłumów potencjalnych beneficjentów z gotowymi wnioskami kredytowymi w dłoni. W ubiegłym roku w grudniu banki pomagały klientom we wstępnym przygotowaniu dokumentów, tym razem pewnie będzie podobnie.

Dla kogo dofinansowanie w ramach MdM?

Dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych przysługuje nabywającym pierwsze mieszkanie, którzy nie skończyli jeszcze 35. roku życia pod warunkiem, że kupują lokal mieszczący się w limitach powierzchniowych i cenowych. Łatwiej mają rodziny wielodzietne – ich nie dotyczy zasada pierwszego mieszkania, mogą też kupić większe mieszkanie i otrzymać wyższą dopłatę.

Wysokość dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych zależna jest od wielkości i lokalizacji nieruchomości. Dofinansowanie wyliczane jest na podstawie ogłaszanej przez wojewodów wartości wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Zmieniają się one co pół roku i decydują zarówno o wysokości dopłat, jak i limitów cenowych, w których trzeba się zmieścić przy zakupie mieszkania (a limity są różne dla rynku wtórnego i pierwotnego).

Marcin Krasoń, Home Broker

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.