eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 36/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 36/2017

2017-09-09 15:32

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 35/2017

  • Prezydent D. Trump zmienia politykę USA wobec umów handlowych. W połowie 2016 r. amerykański prezydent zakwestionował układ o wolnym handlu NAFTA (umowa zawarta przez USA, Kanadę i Meksyk) i zagroził wyjściem USA z tego układu. W ubiegłym miesiącu zakończyła się pierwsza runda negocjacji zmian w tym układzie o wolnym handlu. Okazało się, że są poważne różnice zdań pomiędzy sygnatariuszami tego układu.
  • Prezydent USA Donald Trump polecił rewizję umowy o wolnym handlu z Koreą Południową.
  • Korea Płd. jest kluczowym sojusznikiem USA w Azji. Ta decyzja została ogłoszona w sytuacji rosnącego napięcia na Półwyspie Koreańskim. Wg analityków Amerykanie wybrali właśnie ten moment dla renegocjacji obowiązującej od 2012 roku umowy. Już wcześniej Trump groził wycofaniem USA z tej umowy. Warto dodać, że USA mają bardzo wysoki deficyt w handlu z Koreą Południową.
  • Nowy plan prezydenta Trumpa. Mimo kontroli Republikanów nad dwoma izbami Kongresu, nie udało mu się zniesienie i zastąpienie nowymi rozwiązaniami systemu opieki medycznej "Obamacare. Teraz D. Trump proponuje zastąpienie skomplikowanego systemu podatkowego rozwiązaniem prostszym. Przewiduje też zmniejszenie opodatkowania dochodów przedsiębiorstw prywatnych, z obecnych 35 proc. (wyższych niż w innych krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - OECD) do 15 proc. Jego zdaniem planowana reforma powinna: uczynić kodeks podatkowy prostym i zrozumiałym dla podatników; umożliwić większą globalną konkurencyjność amerykańskiej gospodarki: zredukować ciężar podatkowy dla klasy średniej; stworzyć warunki dla wielkich amerykańskich korporacji by sprowadziły do kraju posiadane za granicami dochody szacowane na ok. 2,7 bln USD.
  • Pogłębia się strategiczna współpraca Rosji i Chin. 14,2 proc. akcji rosyjskiego giganta naftowego Rosnieft zakupił chiński koncern CEFC China Energy. CEFC przejmie akcje po wykupieniu części pakietu akcji posiadanych przez konsorcjum Glencore i katarski fundusz państwowy Qatar Investment Authority (QIA).Warto dodać, że Rosnieft to największy rosyjski producent ropy, w którym kontrolny pakiet akcji ma rosyjski rząd. (poprzez państwowe przedsiębiorstwo Rosnieftiegaz). Przed transakcją z CEFC udziałowcami w Rosniefcie zostali: BP - 19,75 proc., konsorcjum katarskiego funduszu państwowego - 19,5 proc. i grupa Glencore – 19,5 proc. Chińczycy kupią akcje po średniej cenie za ostatni miesiąc z premią ok. 16 proc.
  • Związki zawodowe w USA. Obecnie (wg najnowszego sondażu opinii publicznej Instytutu Gallupa) działania związków zawodowych popiera ok. 60 proc. mieszkańców USA. (w 2009 roku takie poparcie wyraziło tylko 48 proc. badanych). Zasygnalizowana zmiana jest skutkiem zwycięstwa Donalda Trumpa w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich.
  • Ataków hakerskich ciąg dalszy. Według agencji Reuters zanotowano nowe ataki hakerskie na firmy energetyczne w USA i Europie. Wg raportu o włamaniach opublikowanego przez firmę Symantec hakerzy włamali się m.in. do głównych systemów koncernów z USA, Turcji i Szwajcarii.
  • Globalny rynek węglowy. Od paru miesięcy trwa na nim wzrostowy trend cenowy. Wpływają na niego tak czynniki o charakterze sezonowym, jak i incydentalnym". Na obecną sytuację wpływa ograniczona podaż surowca i wzrost jego cen na rynku Azji-Pacyfiku. Bezpośrednio na azjatycki rynek wpływają m.in. redukcja dostaw węgla z Rosji oraz zwiększony popyt Chin będący skutkiem niestabilnych dostaw z Australii (strajk w australijskich kopalniach). Tendencje zmian na azjatyckim rynku przeniosły się także na węglowy rynek w obszarze Atlantyku.
  • Współpraca Polski z Kazachstanem. W trakcie wizyty prezydenta A. Dudy podpisano porozumienia i kontrakty gospodarcze. Zamiarem obu stron jest, by w ciągu kolejnych sześciu lat obroty handlowe z Kazachstanem sięgnęły 3 mld USD (wg oficjalnych danych w 2016 r. było to prawie 760 mln USD). Wśród łącznie 10 dwustronnych porozumień podpisano m.in. memorandum o współpracy pomiędzy polskim producentem leków Polpharma a Kazakh Invest, (dotyczy budowy nowej linii produkcyjnej do wytwarzania produktów bioenergetycznych). Uzgodniono zasady współpracy między przedsiębiorcami i organizacjami biznesowymi obu państw w kontekście m.in. inwestycji dotyczącej Nowego Jedwabnego Szlaku.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

RYNKI W NOWEJ RZECZYWISTOŚCI TYKAJĄCEJ BOMBY?

Ostatnimi czasy tematem numer jeden jest zagrożenie jakie płynie ze strony Korei Północnej. Permanentnie powtarzające się próby jądrowe niepokoją zarówno polityków, jak i rynki finansowe. Ryzyko wybuchu konfliktu zbrojnego wydaje się przybierać na sile, choć nie da się ukryć, że jego materializacja de facto nie leży ani w interesie Stanów Zjednoczonych, ani Chin a nawet Korei Północnej. Świadczą o tym chociażby kolejne groźby ze strony Amerykanów, które są tonowane przez Chiny i w rezultacie pozostają bez pokrycia.

Na tym zamieszaniu zyskuje reżim Korei Północnej, który ze względu na swą nieobliczalną naturę i skłonności imperialistyczne wydaje się być jedyną stroną, która mogłaby ewentualnie zainicjować wybuch wojny. Niemniej taki ruch doprowadziłby do krwawego konfliktu, który raczej zakończyłby się porażką Kim Dzong Una.

W tej nowej, pełnej strachu rzeczywistości muszą odnaleźć się inwestorzy, którzy nie przepadają za niestabilnością i niepewnością. Kolejne incydenty wojskowe znajdują swoje negatywne odzwierciedlenie w zachowaniu indeksów giełdowych i przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności bezpiecznych przystani. Nie stanowi więc zaskoczenia rosnąca cena złota. Taka sytuacja powinna być również niekorzystna dla rynków emerging markets, szczególnie wrażliwych na ryzyko geopolityczne. Tymczasem biorąc pod lupę przykład złotego oraz polskich aktywów trudno dostrzec symptomy podwyższonego strachu. Złoty pozostaje relatywnie mocny, a indeks WIG pnie się w górę. Zatem może się wydawać, że tykająca bomba, jaką stanowi Korea Północna (dosłownie) póki co nie doprowadziła do znaczącego pogorszenia globalnego sentymentu rynkowego, zwłaszcza jeżeli amerykańskie indeksy giełdowe po krótkoterminowej korekcie szybko wracają do wzrostów. Warto zauważyć, że nie wszystkie bezpieczne przystanie zyskują na znaczeniu, a ostatnie wzrosty ceny złota wkomponowują się w długoterminowy układ wzrostowy tego surowca.

Inwestorzy wydają się adaptować do nowej rzeczywistości, toteż wraz z biegiem czasu w coraz mniejszym stopniu reagują na nowe próby jądrowe Korei Północnej. Jeżeli dotychczasowy układ nie ulegnie zmianie tj. jeżeli nadal będziemy obserwować bierność Stanów i ich sojuszników oraz pozwolenie na kontynuację programu jądrowego reżimu koreańskiego, to rynki prawdopodobnie będą coraz bardziej odporne na wydarzenia z Półwyspu Koreańskiego. Dlatego też aktualnie najważniejsze dla inwestorów pozostają fundamenty tj. kondycja największych gospodarek oraz polityka monetarna banków centralnych, zwłaszcza Fed oraz EBC.

W efekcie mimo tego, że trudno wskazać jakiś konkretny impuls, obserwujemy obecnie nową falę umacniania się złotego oraz wzrosty na warszawskim parkiecie. Polski orzeł zyskuje zarówno względem euro jak i dolara, a nawet franka szwajcarskiego, podczas gdy szeroki indeks WIG zbliża się do historycznych szczytów. Trudno aby było inaczej, skoro gospodarka USA pozostaje solidna, wzrost gospodarczy w UE przyśpiesza, dane makroekonomiczne z Polski pozytywnie zaskakują, a RPP zamierza kontynuować politykę stabilizacji stóp procentowych. Zatem dopóki sytuacja w Korei Północnej nie nabierze nowego wymiaru tj. nie zaostrzy się i nie doprowadzi do bardziej aktywnej postawy USA i sojuszników, dopóty nie należy spodziewać się negatywnego wpływu na ogólne tendencje rynkowe (ceteris paribus).

Chciwość i strach rządzą rynkami finansowymi, lecz nie wydaje się, aby obecnie ten drugi czynnik nabrał szczególnego znaczenia. Sytuacja w Korei Północnej zasługuje na miano tykającej bomby. Niemniej to określenie charakteryzuje się tym, że nierzadko owe tykanie nie kończy się wybuchem. Podobny scenariusz jest możliwy również i w tym przypadku, co nie oznacza, że inwestorzy nie powinni zachować czujności. W rezultacie wydaje się, że aktualnie rynki próbują się dostosować do nowej rzeczywistości, toteż w gruncie rzeczy to fundamenty nadal pozostają najważniejsze. Te z kolei wspierają polskie aktywa – to dobry prognostyk na nadchodzące miesiące.

Łukasz Rozbicki

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: